Dragulji u pećini dostupni i za Uskrs
15. 04. 2017. u 07:31
Resavsko čudo prirode prošle godine posetilo više od 50.000 stranih i domaćih turista. Posebno atraktivne figure "obešeno jagnje", "kavez"...

Foto Z. GLIGORIJEVIĆ
DESPOTOVAC - Viseći mostovi i sajle, "Tarzan sa uzengijom" i razne vrste greda i prepreka u prirodnom ambijentu, tačnije u adrenalinskom parku, deo su ponude JP "Resavska pećina", koji će raditi tokom uskršnjih i prvomajskih praznika.
Posetiocima se preporučuje da vide pećinski nakit, kip majke sa detetom (zaštitni znak pećine), zatim figure "obešeno jagnje", "stopalo slona" i "kavez", kao i kolonadu "poljubac kroz hiljadu godina". Naime, između stalaktita koji "raste" odozgo i stalagmita koji se spušta ka njemu, nedostaje kubni centimetar. Da bi se spojili, potrebno je hiljadu godina.
- Resavsku lepoticu, kako je mi zovemo, slučajno su otkrili pastiri 1962. godine. Njeno istraživanje trajalo je čitavu deceniju, pa je za posetioce otvorena 22. aprila 1972. godine. Nadmorska visina na ulazu u pećinu je 485 metara, a najniži deo je na 405 metara. Ukupna dužina pećine, koja ima gornji i donji nivo, iznosi 4,5 kilometara. Oba nivoa sadrže po četiri dvorane - kaže vodič Ružica Aleksov i dodaje da se procenjuje da je pećina stara 80 miliona godina, a najstariji nakit, crvene, žute i bele boje, 45 miliona godina.
Pećinu je lane posetilo više od 50.000 ljudi, a ovogodišnju sezonu otvorili su Brazilci, Rusi i meštani Jerusalima.
- Svaki put kad uđem u Resavsku pećinu, čini mi se da ulazim u nešto čarobno. I drugačiji mi je doživljaj. Uvek vidim neke nove figure. Mislim da su najlepše "kristalna" i "koncertna" dvorana - ocenila je Aleksandra Došić, načelnik Odeljenja za zaštićeno područje i ekološku mrežu Ministarstva poljoprivrede i zaštite životne sredine.

Ona je dodala da ovo ministarstvo i Vlada Republike Srbije, u saradnji sa Zavodom za zaštitu prirode, planiraju da naredne godine područje Kučaj - Beljanica proglase nacionalnim parkom Srbije. Zavod je uradio studiju zaštite prirode, koja sadrži sve vrednosti ovog područja, biološke, geološke, morfološke, kulturno nasleđe i istorijske spomenike.
- Jedino se u ovom delu Srbije nalaze devičanske šume, takozvane netaknute šume. Tu su i geološko nasleđe, biodiverzitet, međunarodna staništa značajna za ptice, za dnevne leptire i drugo - ocenila je načelnica.
Pomoćnik ministra Ministarstva poljoprivrede Slobodan Erdeljan dodao je da će ovaj, verovatno najveći, nacionalni park Kučaj - Beljanica biti kruna rezultata rada Ministarstva i despotovačke lokalne samouprave.

Milica Petrović
IZVOR I VODOPAD
JP "Resavska pećina" upravlja istoimenim prirodnim dobrom i hidrokompleksom, odnosno spomenikom prirode "Lisine". U njegovom sastavu se nalaze i kraški izvor Veliko vrelo i vodopad Veliki buk živopisne lepote, visine oko 20 metara.
UREĐENjE
PREMA rečima direktorke JP "Resavska pećina" Milice Petrović, Ministarstvo poljoprivrede i zaštite životne sredine prošle godine je dalo pet miliona dinara za za osvetljavanje dela staze koja vodi do izvora Veliko vrelo, dok će ove godine biti urađeno osvetljenje do vodopada Buk. Sam vodopad biće osvetljen RGB rasvetom, koja menja boje.