ŽRTVE PORODIČNOG NASILJA: Zaposlenjem u novi život
21. 03. 2017. u 09:23
Stručnjaci smatraju da je ekonomska podrška presudna za žrtve nasilja u porodici. Nada Padejski Šekerović: Nezaposleno čak 75 odsto štićenica Sigurne kuće

Konferencija u Centru za socijalni rad, Foto: Lj. P.
ZAPOŠLjAVANjE je ključni način za rešavanje problema porodičnog nasilja. Čak 75 odsto korisnica Sigurne ženske kuće su nezaposlene, pa stoga želimo da njihovo zapošljavanje i edukacija za nove veštine bude što veće. Ekonomsko osnaživanje žrtava je veoma važno.
To je na jučerašnjoj konferenciji u Centru za socijalni rad o ekonomskom osnaživanju žrtava nasilja u porodici predočila Nada Padejski Šekerović, rukovodilac Sigurne ženske kuće u Novom Sadu, napominjuću da se u njoj trenutno nalazi 16 žena, a može da boravi 20.
Prezentujući mere zapošljavanja Smiljana Radovanović, iz novosadske filijale Nacionalne službe zapošljavanja, najavila je da je za ovu godinu planirano 11 novih mera kroz javne pozive i konkurse za zapošljavanje, a među njima i za žrtve nasilja u porodici i trgovine ljudima. Jedan od načina da dođu do posla su i subvencije, a konkurs je otvoren do utroška predviđenih sredstava, a najkasnije do 30. novembra.
Po rečima direktorke filijale NSZ Nevene Živković Šteković, za zapošljavanje mladih i onih koji su ostali bez posla, pa i žena žrtava, iz republičkog budžeta je izdvojeno 2,8 miliona dinara, a 550 miliona iz Fonda za profesionalnu orijentaciju.
Predstavljajući programe Akcionog plana zapošljavanja za 2017. Milorad Radojević, član Gradskog veća za privredu, istakao je da žene žrtve nasilja imaju prioritet.
- Novi Sad je izdvojio više od 130 miliona dinara za zapošljavanje, što je najviše od svih lokalnih samouprava - naglasio je Radojević, dodajući da je godišnji iznos za samozapošljavanje žena sa pet, povećan na deset miliona, a da se davanja kreću od 150.000 do 400.000 dinara.
Po njegovim rečima, za štićenice Sigurne ženske kuće u gradskoj Kancelariji za traženje posla biće organizovana obuka za rad na računarima.
EDUKATIVNI CENTAR
ŽENE žrtve porodičnog nasilja, koje su na evidenciji NSZ, imaju mogućnost besplatne obuke u Edukativnom centru, a na mogu se opredeliti za stare zanate, poljoprivredu, uslužne i druge delatnosti. Za kandidatkinje van Novog Sada, obezbeđen je i besplatan smeštaj.
- Kursevi traju od 60 do 360 časova - objašnjava Aleksandar Petrović, iz EC. - Ciljna grupa su nezaposleni i teško zapošljivi.