Jezik ih približio Zemlji izlazećeg sunca

Lj. PRERADOVIĆ

11. 03. 2017. u 18:35

Akademci Novosadskog univerziteta po tradiciji više od dve decenije uče japanski van redovnih studija. Vlada Japana donirala 33.810 evra za renoviranje i opremu učionice

Језик их приближио Земљи излазећег сунца

Posle četvrt veka, sada u modernoj učionici Foto Lj. Preradović

JAPANSKA kultura i umetnost me odavno privlači, a u srednjoškolskim danima je moje interesovanje postajalo još veće. Pismo je potpuno drugačije, ali ga nije teško savladati. Želja mi je da raspust provedem u toj dalekoj zemlji, koju sam zavolela. A učionica sa novom audio i video-opremom znatno će nam olakšati učenje japanskog jezika - poručuje Nataša Prentović, apsolvent Akademije umetnosti.

Naša sagovornica, koja već tri godine intenzivno uči japanski i sada već može da se sporazumeva, ne krije zadovoljstvo zbog vredne donacije Vlade Japana od 33.810 evra za renoviranje i opremanje jedine učionice u Srbiji.

Ništa manje oduševljenja ne ispoljava ni Tanja Berisavljević, student treće godine mehatronike na Fakultetu tehničkih nauka, koju je jezik dalekog Japana očarao još u detinjstvu.

- Već tri godine učim i nastaviću i dalje - veli nam budući diplomirani robotičar, dodajući da je i njena želja da poseti Japan. - Uz pomoć nove opreme, sigurno ćemo lakše i brže naučiti, moći ćemo da gledamo filmove i slajdove.

Mogućnost, pa i privilegiju da u vanstudijskom programu uče japanski jezik, studenti novosadskog Univerziteta imaju već četvrt veka. Časove trenutno pohađa 96 akademaca, zajedno sa zaposlenima na fakultetima.

Zbog duge tradicije učenja njihovog jezika, japanska vlada je u okviru programa "Bespovratne pomoći u oblasti kulture" donirala tehničku opremu, stolove, stolice i drugi nameštaj i renovirala učionicu na Fakultetu tehničkih nauka, u kojoj se ova nastava održava još od 1992. godine.

Ambasador u Beogradu, Đuići Takahara, impresioniran je što je japanski jezik sve popularniji u Srbiji, uprkos mišljenju da je prilično težak za pisanje i izgovor.

- Zahvaljujem se Novosađanima zbog velikog interesovanja za naš jezik i kulturu - poručio je ambasador Takahara. - Sa novom opremom u ovoj učionici, učenje će biti još lakše i efikasnije.

Mnogi studenti su posle učenja japanskog ovde, usavršavanje nastavili u Japanu, a po rečima prof. dr Radeta Doroslovačkog, dekana Fakulteta tehničkih nauka, mnogi studenti, koji tamo odlaze na praksu, dobijaju i stipendije.

NA POKLON I KLAVIR

PROFESOR dr Rade Doroslovački, dekan Fakulteta tehničkih nauka, najavio je da od Vlade Japana očekuju još jedan vredan poklon.

- Trebalo bi da dobijemo polukoncertni klavir, koji nedostaje u našoj svečanoj sali - naveo je prof. dr Doroslovački.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Komentari (1)

zoran

14.03.2017. 01:06

Bolje da uče svoj maternji jezik i svoju istoriju, ali mnogima je draže "ono strano". Totalna nepotrebna glupost.