Na poslu sa bagerima, a kod kuće skuplja starine

Branko Puzović

26. 02. 2017. u 08:15

Darko Stojanović, mladi mašinski inženjer basena "Kolubara", čuva tradiciju srpskog sela u Kolubarskom Leskovcu. U Srbiji pronalazi stare poljoprivredne mašine

На послу са багерима, а код куће скупља старине

Vršilica na imanju Darka Stojanovića još radi

NA poslu, u Rudarskom basenu "Kolubara", mašinski inženjer Darko Stojanović bavi se ogromnim, moćnim bagerima "glodarima", koji neumorno iskopavaju ugalj, a kod kuće, u Leskovcu Kolubarskom, kod Lazarevca, prilježno obnavlja stare, retke, danas zaboravljene poljoprivredne mašine. Mašta da jednog dana, kad prikupi i preuredi dovoljno eksponata, u rodnom selu, na porodičnom imanju, otvori zavičajni muzej.

Poljoprivredne mašine koje su nekada, u prošlom veku, predstavljale vrhunac tehnike i mogao je da ih priušti samo imućni domaćin, a danas su staro gvožđe, Darko pronalazi širom Srbije, preko poznanika, interneta... Tako mu je, u selu Živice kod Požarevca, porodica Ilić, na restauraciju ustupila zaprežnu žetelicu staru bezmalo čitavo stoleće.

- Žetelica koju sam našao uz pomoć "Fejsbuka", bila je vlasništvo Dobrice, pa Radiše, Žike i Nikole Ilića, a poslednji put radila je pre četrdesetak godina - kaže Stojanović. - Na njoj su očuvani kompletni mehanizmi koji još funkcionišu. Ova mašina, zamenila je kosače, koji su pšenicu danima skidali ručno, vezivali u snopove, pakovali u krstine, potom formirali stogove. Direktor EPS-a, Milorad Grčić, odobrio je da se žetelica obnovi u pogonima "Kolubara-Metala" u Vreocima, već početkom marta.

Kada se po završetku fakulteta vratio u rodno selo i zaposlio u "Kolubari", odlučio je, veli, da sačuva sećanje na znoj i muku predaka, izgradi zavičajni muzej, postavku mašina koje su nekada služile seljaku. Da oformi kompletno nekadašnje seosko domaćinstvo.

- Neće to biti još jedan od brojnih etno-kompleksa, kakvi su nikli bezmalo na svakom koraku - kaže Darko. - Biće to pravo domaćinstvo s kraja 19. i početka 20. veka, u kome će sve mašine da funkcionišu. Neće tu biti, na primer, zaprežna kola u kojima je posađeno cveće, već će moći, između ostalog, da se vidi nastanak hleba, od njive do trpeze.

Darko Stojanović

-Ponosan je mladi mašinski inženjer "Kolubare" na zbirku starih sprava - sejalica, drljača, trijera, kosilica, sprava za predenje vune... koje je kupio, dobio na poklon, ili su mu ustupljene na čuvanje. U kolekciji je i vršalica, kupljena od Koste Bajića iz sela Brajići na Suvoboru, koja je potpuno očuvana, remontovana i besprekorno radi.

- Suština nije da mašina stoji pod krovom, već da se revitalizuje i stavi u pogon - kaže Darko. - Kao inženjer mašinstva, mogu da sagledam i razumem mehanizme koji su preteča svega ovoga što se danas vidi na mašinama na polju i njivi, čak i na ugljenokopima "Kolubare".

Stari trijer u koleciji Stojanovića

PORUKA MLADIMA

- ŽELIM da generacijama koje dolaze prikažem lepotu nekadašnjeg života na selu - kaže Darko. - Nisam, u početku, naišao na veliko razumevanje roditelja, koji su smatrali da u dvorištu sakupljam otpad, sekundarne sirovine. Razumem ih, jer me sve ovo prilično košta. Ali, ne odustajem, načiniću oazu starih, prošlih vremena srpskog sela, za pamćenje. Ako se, od toga bude ubirao neki novac, sav prihod ići će u dobrotvorne svrhe.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Komentari (3)

углед

26.02.2017. 14:38

Овакви људи чувају и стварају наслеђе, обогаћују културу, доприносе општој користи. За поштовање!

Dragomir Radojkovic

28.02.2017. 02:38

Raduje me da je Darko Stojanovic odlucio da sacuva od zaborava originalne poljoprivredne masine koje su pomogle u napornim poslovima koje su radili nasi seljaci. Ja sam takodje rodjen na selu i godinama sam koristio zapreznu zetelicu a moj otac je bio vlasnik vrsalice (dresa i kazana).Ja sam takodje diplomirao na Masinskom Fakultetu u Beogradu i sanjao da se zaposlim u fabrici Zmaj ali sudbina je htela da emigriram u Kanadu i provedem radni vek u konstruisanju Nuklearnih Elektricnih Centrala