Skrenuli i reku da dođu do kvara

I. Mitić

09. 02. 2017. u 12:47

Stanovnici Lebana nekoliko dana bez vode. U toku Šumanke bujica počupala cevi

Скренули и реку да дођу до квара

LEBANE - Meštani Lebana neće imati vodu za piće još najmanje nekoliko dana iako su ekipe ovdašnjeg "Vodovoda" u sredu počele sanaciju posledica havarije na magistralnom cevovodu. Do prekida je došlo u gornjem toku Šumanke, kod Grgurovca, jer je nadošla reka odnela 15 metara cevi i srušila betonski potporni zid. Taj cevovod, koji je prekinut u utorak oko četiri sata, vodu sa izvora sprovodi do oko osam hiljada građana, pa su njihove česme odmah ostale suve.

- Voda je odnela cev baš na prelazu preko reke. Zbog toga smo bili prinuđeni da joj delimično promenimo tok. Te radove, koje smo izvodili i tokom noći, privodimo kraju, i očekujemo da uskoro počnemo zamenu uništenog dela cevovoda - rekao nam je Dejan Kostić, direktor lebanskog "Vodovoda".

Prema njegovim rečima, sanacija ne bi trebalo da traje dugo, ali zbog poštovanja zakonske procedure o proveri kvaliteta vodosnabdevanja, oko 3.000 domaćinstava i firmi vodu za piće neće imati još najmanje tri dana, a do tada će se njome snabdevati iz cisterni. Normalizacija vodosnabdevanja biće moguća tek pošto trodnevne uzastopne analize vode, koje će obaviti leskovački Zavod za javno zdravlje, budu pokazale da je voda fizičko-hemijski i mikrobiološki u potpunosti ispravna.

- Svi neophodni radovi neće moći da budu urađeni odmah. Povezaćemo cevovod i omogućiti građanima redovno vodosnabdevanje, ali će izgradnja novog potpornog zida morati da sačeka vreme nižeg vodostaja - objašnjava Kostić.

On ističe da magistralni cevovod, od vodozahvata do Lebana, ima pet prelaza preko reke Šumanke i da će svi oni u toku ove godine morati da budu rekonstruisani kako opština ubuduće ne bi ostajala bez vode zbog sličnih havarija.


REZERVA IZ BUNARA

"VODOVOD" je ubrzo posle havarije aktivirao četiri bunara u Ždeglovu pa pojedini delovi Lebana imaju vodu, ali ona može da se koristi samo za sanitarne potrebe. Nadležni kažu da bi i ti bunari uskoro trebalo da postanu deo javnog vodovoda, ali trenutno za tako nešto nisu spremni.


Pratite nas i putem iOS i android aplikacije