Šabac: Lepe Sanjine korpe od pruća

Aleksandra Delić

25. 12. 2016. u 08:14

Šapčanka nasledila stari zanat, od kojeg teško može da se živi, ali ni ona ni njena porodica se ne žale. Preplitanjem pruća ovladala je zahvaljujući vekovnoj porodičnoj tradiciji

Шабац: Лепе Сањине корпе од прућа

Sanja Petrović

POMALO zaboravljeno zanimanje korparstvo, još uvek opstaje u Šapcu zahvaljujući vrednim rukama 38-godišnje Sanje Petrović. Preplitanjem pruća ovladala je zahvaljujući vekovnoj porodičnoj tradiciji, ali da bi hobi pretvorila u posao od kojeg može da se izdržava čitava porodica, nedostaju joj i mašine i radionica.

- Počela sam sa nepunih 12 godina, a zanat sam "krala" od deda Cake - uvodi nas Sanja u priču i pokazuje staru porodičnu fotografiju pored ulaznih vrata. - Prljav i težak, nije to posao za devojčice, a ni za žene. Međutim, bilo nas je tri sestre, a bez muških naslednika roditeljima nije drugo preostalo nego da prihvate tu našu ljubav prema pruću.

Posle kratkog uvoda, počinje pokazni čas... Suprug Goran unosi pregršt crnog, dugačkog vrbovog pruća pravo u dnevnu sobu i - pletilja seda na pod. Dok se nudimo da nas poduči poslu, komentarišemo i da bi prutom neko mogao dobiti packe. Ali, Sanja je sumnjičava prema ovom entuzijazmu i uz osmeh odgovara da su packe - za nespretne đake...

- Prvo se isplete donji deo, odnosno dno korpe. Pa se ubada pruće okolo, podiže se i veže. Tada počinje pletenje okolo. Ako želim belu, finiju korpu, onda moram da spremim oljušteni, cepani i istanjeni prut, a to je baš težak i dugotrajan proces - objašnjva nam ova vredna Romkinja.

Za sat i po vremena, može da se isplete manja korpica, ali sve zavisi i od tempa i veštine samog pletača. Ona lično, uživa u pravljenju malih, višenamenskih bicikala od pruća, koji su, praktično, vrlo simpatični držači za saksije. Posebno za dvorišta u letnjem periodu. A uz malo mašte mogu se koristiti i u periodu darivanja i slavlja.

Tako, uz priču i poduku, saznajemo da Sanjin dan počinje odvođenjem kćeri Dragane i Sare u školu i vrtić. Ali i da se, tokom protekle godine, bila teško razbolela. Preživela je dve hirurške intervencije i hemoterapiju. Sad je, veli sasvim dobro, i već razmišnja kada će ponovo moći da plete punom snagom.

* Bicikli od pruća

- Možda bi se od hobija i posao mogao napraviti. Jer, trenutno živimo od dečjeg dodatka i socijalne pomoći. Suprug je dugo radio u šabačkoj klanici, a od kada je firma propala, nigde posao ne može da nađe. Izdržavamo se kako znamo i umemo. Nismo tako navikli - priča Sanja.

Za prethodnu obradu pruća, pojašnjava nam Sanja, zadužen je suprug Goran. On u donjem delu dvorišta kuva pruće, a proces traje 24 sata, pa i više. Za to vreme, neophodno je neprestano ložiti vatru i biti pored kazana jer voda ne sme da prestane da vri.

Vrbe kao kukuruz

KORPARSTVO je u Srbiji poznato vekovima, a ovim poslom bavili su se uglavnom Romi. Korpe se pletu od pruća crne vrbe, a njihove su glavne karakteristike trajnost, velika otpornost i tvrdoća. Uglavnom se skida kora sa pruća, pa su korpe svetle boje. Posebne su i zbog toga što se za izradu koriste sirovine iz vlastite proizvodnje, odnosno sa područja gde se korpe i izrađuju.

- Moj otac Jovan se već gotovo dve decenije stara o porodičnom zasadu vrba na oko 200 hektara kod Apatina. To je kultura kao i svaka druga. Sadiš je i obrađuješ, kao na primer kukuruz, a onda dođe vreme seče - objašnjava nam Sanja.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Komentari (1)