Vranje: Šetalište a zvanično gradilište

J. STOJKOVIĆ

21. 12. 2016. u 14:30

Pešačka zona u Vranju otvorena u maju, ali još nije dobila upotrebnu dozvolu. Većina ulica u gradu pod Pržarom u funkciji bez valjane dokumentacije

Врање: Шеталиште а званично градилиште

Centar Vranja u novom ruhu

NOVO šetalište u centru grada, koje je bilo predmet brojnih polemika i stranačkih prepucavanja - iako je od letos u funkciji - tehnički gledano je još gradilište, s obzirom na to da nema upotrebnu dozvolu. Štaviše, jedan od najfrekventnijih delova Vranja, bez obzira na to što je zasijao u punom sjaju i postao omiljena pešačka ruta, predstavlja i svojevrsni rizik jer nije obavljen ni tehnički prijem...

- Nemam pravo da se mešam u posao nadzornog organa, ali podsećam da smo upravo zbog čekanja da se ovaj posao okonča preventivno uklonili sve kioske i odustali od postavljanja novogodišnjih štandova i praznične rasvete u ovom delu grada - kaže gradonačelnik dr Slobodan Milenković, priznajući da je lokalna samouprava dovedena u neprijatnu situaciju, s obzirom na to da će ona biti odgovorna u slučaju bilo kakve nezgode.

Istine radi, upotrebnu dozvolu nema ni veći broj ulica u Vranju, pa je tim pre teže novo šetalište zatvoriti za građane.

Raniji direktor Direkcije za izgradnju Dragan Stojković, slaže se u ovoj konstataciji da veći deo objekata nema upotrebnu dozvolu, ali podseća da je tu problem oko hronične nestašice novca.

JASNA PEROCEDURA U GRADSKOM Sekretarijatu za urbanizam i imovinskopravne poslove objašnjavaju da je dobijanje upotrebne dozvole procedura koja se - ako postoji kompletna dokumentacija - može okončati za dva do tri dana. Potrebno je da investitor nekoga ovlasti da podnese zahtev i priloži "papire", te formira tehničku komisiju koja bi trebalo da se izjasni o izdavanju traženog akta, a potom sledi provera i konačno izdavanje upotrebne dozvole.

- Za ulice čije je uređenje finansirano iz lokalnog budžeta upotrebna dozvola se nije ni tražila sve do 2013, zato što je u mnogima od njih, zbog nedostatka novca, godinama postavljan samo po jedan sloj umesto dva sloja asfalta, što je osnovni preduslov za tehnički prijem - objašnjava doskorašnji čelnik ovdašnje Direkcije za izgradnju Dragan Stojković, napominjući da procedura oko šetališta nije ni započeta dok je on bio na funkciji.

Kaže, kompletno uređenje ovog dela grada pod Pržarom - uključujući i vodovodne, i kanalizacione radove - koštali su 73 miliona, građevinski radovi su započeti u septembru 2015, a završeni u maju ove godine.

KO JE (NE)NADLEŽAN?

NADZORNI organ u Direkciji za izgradnju na ovom projektu Saša Cvetković isprva je rekao da je sada sve na investitoru, odnosno lokalnoj samoupravi, te najavio da će sve objasniti u odgovorima koje će napisati. Posle dva dana je, međutim, poručio da nema odobrenje za davanje bilo kakvih izjava. Navodno, sve će reći Dejanu Stanojeviću koji je bio izvršni direktor do likvidacije preduzeća, iako on tvrdi da nije nadzorni organ, pa ne može da govori na ovu temu...

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije