Čuva trubu sa Solunskog fronta

Jovica Bekić

27. 11. 2016. u 10:45

Apatinski Etno-muzej "Jelena", čiji je vlasnik Sreten Uzelac, ima 2.000 eksponata i čuva tradiciju. Ponosan je i na brodski telefon koji se koristio pre više od jednog veka

Чува трубу са Солунског фронта

Sreten Uzelac sa unukom Aleksom i brodskim telefonom

NA otvorenom prostoru od oko 500 kvadratnih metara Sreten Uzelac iz Apatina za nekoliko decenija sakupio je vredne predmete najviše u vezi s ravnom Vojvodinom i rodnim gradom. Eksponati su, iako ih sakuplja iz hobija, poređani po celinama, počev od poljoprivrednih i kuhinjskih alatki, do ribarstva, kudeljarstva, brodarstva, starih zanata koji su se negovali u Bačkoj, Apatinu posebno, još od 18. veka, do istorijskog-vojnog dela u vezi sa Srbijom.

Među vrednim eksponatima svakako se ističe čuvena truba muzičke porodice Horn, čiji su se instrumenti, posebno limeni, koristili čak u bečkoj operi.

- Trubu je, slučajno, na buvljoj pijaci u Nišu pronašao jedan moj kolega. Pretpostavka je da je truba nađena na jugu Srbije korišćena u srpskoj vojsci za vreme Prvog svetskog rata i Solunskog fronta. Malo je oštećena, ali svedoči o vremenu iz 19. veka, kada su se "hornovi" instrumenti nastali u radionici u Apatinu koristili širom Evrope. Sačuvano je svega nekoliko - kaže Uzelac, ponosan i na brodski telefon, koji se pre više od veka koristio na dunavskim lađama, kao i na ledenu škrinju, preteču današnjih frižidera. Posebnu pažnju posetilaca jedinstvenog etno-muzeja "Jelena" na otvorenom privlači i istorijsko-vojni deo.

- Mnogi od vrednih eksponata koje su ljudi mogli da sačuvaju završili su u livnicama - sa tugom priča Sreten, koji svoje slobodno vreme i sav novac ulaže u ljubav prema prošlosti. - Vreme briše sećanja, a moja je želja da ih sačuvam za generacije koje dolaze. Moj unuk već neguje ljubav prema starinama i nadam se da će nastaviti mojim stopama - dodaje ovaj kolekcionar, koji bi želeo da bar apatinske škole dovedu učenike u njegov etno-muzej, kako bi se upoznali sa istorijom grada i kroz sačuvane predmete.

Teško bi bilo prebrojati koliko ima izloženih predmeta na otvorenom, ali je brojka približna 2.000, što se poklapa sa milenijumom Apatina, koji je obeležen pre nekoliko godina.

- Ovde je zastupljena svaka grana industrije od 18. do 20. veka. Sada tih fabrika nema, a generacije mladih, buduće posebno, imaće prilike bar preko ovog etno-muzeja da sačuvaju istoriju svoga grada - smatra Uzelac.


NOVINA SA KRFA

- IMAMO i primerak "Srpskih novina" izašlih na Krfu. Specifičan odlivak portreta kralja Aleksandra nabavio sam u Somboru. Bio je bačen verovatno sa neke značajne ustanove iz njegovog doba - kaže Sreten Uzelac.


NIJE ZA PRODAJU

- MNOGI stranci koji su posetili muzej bili su zainteresovani za neke predmete. Međutim, nemam snagu da se odvojim od bilo kojeg, bez obzira na cenu koja se nudi - objašnjava Sreten, koji kolekciju uporno nadopunjuje razmenama sa drugim kolekcionarima, posebno iz Mađarske, Hrvatske i BiH, kupovinom preko interneta, preko Udruženja ljubitelja antikviteta iz Sombora, poznanstvima širom bivše Jugoslavije, koje je stekao radeći kao ugostitelj, počev od Rovinja do Sarajeva. - Čuvam i diplome koje sam dobio kao jedan od organizatora Olimpijade u Sarajevu. Bio sam zadužen za deo ugostiteljstva. Unuka Aleksu najviše zanimaju eksponati iz brodarstva, poput brodskog telefona...



* ATRAKCIJA Eksponati u muzeju "Jelena" na otvorenom

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije