Od tartufa peku rakiju

S. KOSTIĆ

22. 11. 2016. u 12:35

Iz Specijalnog rezervata prirode Zasavica- novi luksuzni proizvod. Najcenjenije piće na svetu, pola litra košta i do 2.500 dinara

Од тартуфа пеку ракију

Slobodan Simić sa obe vrste tartufa na tanjiru

PORED proizvodnje jedinstvenog i najskupljeg sira na svetu, od magarećeg mleka, za čiji kilogram je potrebno izdvoji 1.000 evra, u Specijalnom rezervatu prirode Zasavica, najavljuju novi luksuzni proizvod. Već iduće godine na tržištu bi mogla da se pojavi rakija od tartufa, koja je najcenjenija i najskuplja rakija na svetu, potvrđuje Slobodan Simić, upravnik rezervata.

Široka lepeza proizvoda, koji nastaju u ovom rezervatu prirode, počev od svih suhomesnatih proizvoda od mangulice, pa do kozmetike od mleka magarice, svrstavaju se u skupocene ali i lekovite. Nedavnim pronalaskom najskuplje pečurke - tartufa, čija cena premašuje 1.000 evra za kilogram, podstakla je tim rezervata da se ovaj rod maksimalno iskoristi.

- Ovu retku gljivu pronašli su profesionalni lovci na tartufe Jovica Đurić iz Bajine Bašte i Vitomir Igić iz Niša, koji su posle dvodnevnog traganja po celokupnom rezervatu pronašli bele i crne primerke veoma tražene pečurke - naglašava Simić, koji na tanjiru pokazuje sveže tek iskopane tartufe.

On kaže da će ovaj iznenadni dar prirode prvo biti iskorišćen u proizvodnji rakije, čija se cena kreće od 1.500 do 2.500 dinara za pola litra.

Dobri poznavaoci rakije, ocenjuju da je to piće koje se koristi kao aperitiv, ali i okrepljuje. Tartufi jačaju ceo organizam, te se ova rakija preporučuja i srčanim bolesnicima, ali i onima sa tegobama pluća i jetre, a povoljno utiče i na nervni sistem.

- Rakija se pravi i od belih i od crnih tartufa. Nekoliko parčadi tartufa se ubaci u flašu sa alkoholom u kojem moraju da odstoje najmanje dve nedelje. Njihov specifičan ukus pojačava aromu pića - objašnjava Stevan Radenković, jedan od proizvođača raznih rakija.


BLIZU REKA, ILI UZ LIPU I CER

PLOD koji raste pod zemljom, tražen je zbog više od 400 mirisnih nota koje tvore aromu svakom specijalitetu. Beli tartufi se mogu naći u neposrednoj blizini reka sa visokim nivoom podzemnih voda, dok se crni nalaze na višim terenima, odnosno u šumi, uz lipu i cer, najviše. Sa psima tragačima dnevno može da se pronađe i do dva kilograma ovih pečuraka.


Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Komentari (4)

Peki

22.11.2016. 13:19

Koliko ja znam cena tartufa je veca od pomenute rakije.I koliko je tartufa potrebno za litar rakije ili je to obicna secerusa.

AleksandarBL

22.11.2016. 13:56

@Peki - Peki, prvo procitaj ceo tekst kad vec komentarises. "Nekoliko parčadi tartufa se ubaci u flašu sa alkoholom u kojem moraju da odstoje najmanje dve nedelje".

Ситар

22.11.2016. 22:34

Тартуфи у алкохолу??!! ( а наслов је: " од тартуфа пеку ракију"??) Па где је ту печење?? Где је дестилација?? Немојте бре људи!Па зар је дотле дошло да Срби не знају шта је ракија!!!? Ставиш шљиву у алкохол и ето ти шљивовице! Па није него!!Браво за новинара!!

Cedo Zobenica

12.02.2019. 10:47

Pravim rakiju SA TARTUFIMA I MEDOM godinama i uvek me nasmeju ovakva pisanja. Pio sam rakiju-lozu o kojoij je rec. Nista me tu nije impresioniralo. Ovakve rakije narusavaju ugled jednom velikom imenu - RAKIJA SA TARTUFOM- Ovakvih pojava ima i u drugim zemljama pa i u primarnom Carstvu TARTUFA, Italiji.Ukoliko u Zasavici zele iskren i pravi proizvod..../vesti/naslovna/reportaze/aktuelno.293.html:768554-Rakija-od-tartufa-me-vratila-u-zivot