Pod Pržarom stežu kaiš
15. 11. 2016. u 17:15
Gradska uprava u Vranju, zarad očuvanja stabilnosti budžeta, najavila stroge mere štednje na svim nivoima. Planirano da u lokalnoj kasi, smanjenjem rashoda, svakog meseca ostane oko 300.000 dinara

Igor Andonov i Ivan Stanković
ZBOG nedostatka novca u lokalnom budžetu, Gradska uprava u Vranju najavljuje stroge mere štednje, na svim nivoima.
- Teška finansijska situacija i brojne obaveze koje nas očekuju u narednoj godini gone nas da razmišljamo unapred i preduzmemo sve kako ne bismo došli u situaciju da novca uopšte ne bude. Za početak, uvešćemo strogu kontrolu procedure javnih nabavki - kaže gradonačelnik, dr Slobodan Milenković.
Da bi se omogućilo valjano funkcionisanje grada i na vreme plaćala dugovanja, plan štednje podrazumeva i smanjenje troškova, čak i kada je telefoniranje u pitanju. Tako će, svako ko prekorači odobreni mesečni limit za korišćenje službenih mobilnih telefona razliku morati da plati iz vlastitog džepa. Inače, najveći paket za telefoniranje ima gradonačelnik - 3.500 dinara mesečno - za hiljadu manje mogu da pričaju njegov zamenik i predsednik Skupštine, dok je članovima Gradskog veća i pomoćnicima gradonačelnika ova pogodnost ukinuta...
- Smanjenje limita za telefoniranje je samo jedan segment štednje, koja će obuhvatiti još budžetske ustanove i javna preduzeća. Kontrolisaće se preuzimanje budućih obaveza i dozvoljavati samo tekući troškovi, a svi ostali diskrecioni rashodi, poput putovanja i reprezentacije, biće na minimalnom, odnosno realno neophodnom nivou - kaže član Gradskog veća zadužen za budžet i finansije Ivan Stanković, dok zamenik gradonačelnika Igor Andonov najavljuje da je ovo samo početak "stezanja kaiša", napominjući da se još rade analize.
Andonov kaže, ako na osnovu ovih početnih mera štednje mesečno uštede oko 300.000 dinara, što je godišnje između tri i četiri miliona, onda će sve imati smisla. Inače, formirana je i komisija koja ispituje rad javnih preduzeća i ustanova, s obzirom na to da rukovodstvo grada nema uvid u njihovu potrošnju!?
MERE
OSIM službenih telefona, ukinuti su i limiti u opštinskom bifeu, pa će ubuduće svi morati sami da plaćaju kafe i sokove. Štedeće se i na korišćenju službenih automobila, te repromaterijalu, a Gradsko veće je donelo i odluku o ukidanju novčane naknade za rad članova komisija i radnih tela. Dosad su pravo na dnevnicu od 750 dinara imali svi oni koji nisu zaposleni u Gradskoj upravi.