Za bonton dobra volja funkcionera
08. 11. 2016. u 08:40
Gradski funkcioneri izjavom prihvatili etički kodeks. Nema kaznenih odredbi, ali se može izreći javna opomena

SVAKI funkcioner treba da bude uzor u ponašanju i radu, da svoju funkciju obavlja po zakonu, kao i da se učtivo i s poštovanjem odnosi prema svojim kolegama, medijima i građanima, koji su ga izabrali, suština je izjave, koju su u ponedeljak u Skupštini grada potpisali novosadski funkcioneri.
Pošto su mnogi posle lokalnih izbora započeli nove mandate, zatraženo je da potpišu izjave o prihvatanju obaveza iz Etičkog kodeksa, što je veliki broj i učinio.
A da li će i kako formalno prihvatanje obaveza propisanih u Etičkom kodeksu ponašanja funkcionera lokalne samouprave u Srbiji, kojeg je Stalna konferencija gradova i opština donela još 2004, biti i u praksi primenjivano zavisi, pre svega, od dobre volje potpisnika, ali i od toga koliko je rigorozna kontrola primene normi.
- Iako ovaj etički kodeks ne sadrži kaznene odredbe, ukoliko se njegove norme ne primenjuju, ipak, utiče na svest onih koji su izabrani na funkcije. Za našu zemlju je taj akt izuzetno važan, jer smo pokazali želju da se ponašamo u skladu sa evropskim principima sadržanim u Etičkoj povelji SE - istakao je Đorđe Staničić, generalni sekretar SKGO na prezentaciji kodeksa.
U proteklih desetak godina je oko 150 gradova i opština usvojilo Etički kodeks, a među prvima ga je prihvatio Novi Sad i osnovao Savet za primenu dokumenta.
- Prihvatanje normi znači veći stepen razumevanja i poverenja između funkcionera i građana, koji su ih izabrali. I ovim činom potpisivanja pokazujemo da Novi Sad nije slučajno izabran za Evropsku prestonicu kulture 2021. godine - poručio je Zdravko Jelušić, predsednik Skupštine grada.
I Miroslav Kopanja, odbornik SPS, ističe da se primenom etičkih normi potvrđuju i evropske vrednosti Novog Sada.
- Vrlo rado sam sa mnogim kolegama potpisao ovu izjavu. Još kada bi se svi potpisnici pridržavali i primenjivali odredbe, ne bi bilo nikakvih većih problema i nesporazuma.
Odbornik SVM, Đula Kiš, nada se da će potpisana izjava doprineti kulturnijem i efikasnijem radu Skupštine grada.
- Ponašanje po ovom kodeksu trebalo bi da se podrazumeva, ali ponekad odbornici "iskoče" iz određenih okvira, pa se nadam da će ovi potpisi imati efekta - smatra Kiš.
A, šefica Odborničke grupe SNS, Dina Vučinić, napominje se u Skupštini grada, uglavnom, primenjuju norme Etičkog kodeksa i dodaje da nije bilo većih "iskakanja".
- Obaveze iz ove izjave trebalo da se podjednako odnose na odbornike pozicije i opozicije, kako ne bi u nedostatku argumenata neko, ipak, zaboravio na primenu kodeksa - objašnjava Dina Vučinić.
ZAKON I MORAL
PRELAZAK iz jedne poslaničke ili odborničke grupe u drugu, kao i promena stranke u toku mandata dozvoljeno je po zakonu, ali nije moralno.
- U Etičkom kodeksu piše da je moralno to da ostanete u onoj političkoj stranci ili grupi građana, koja vas je izabrala u Skupštinu. Suprotno ponašanje od toga se ne sankcioniše, ali nije pristojno - tvrdi Staničić.