Ko prizna - plaća pola kazne

Lj. P.

08. 10. 2016. u 23:07

Mnogi vozači u Novom Saduspremni posle prekršaja na nagodbu sa saobraćajnom policijom. Sporazum za godinu dana potpisalo 2.225 vozača, mahom zbog prebrze vožnje

Ко призна - плаћа пола казне

Predsednik Prekršajnog suda mr Kamenko Kozarski Foto D. Dozet

NOVI SAD - Zarad manje kazne, izbegavanja sudskog postupka i enormnih troškova, sporazum sa saobraćajnom policijom o priznavanju saobraćajnog prekršaja je u prethodnih godinu dana potpisalo 2.225 vozača. Onih koji priznaju kršenje saobraćajnih propisa sve je više, kao i vozača koji su voljni da u roku od osam dana plate upola manju kaznu.

Mada se sporazumi, kako ističe mr Kamenko Kozarski, predsednik Prekršajnog suda, mogu sklapati za sve, sa saobraćajnim prekršajima se prvo počelo i oni prednjače u odnosu na sve ostale. Činjenica je da muškarci čine saobraćajne prekršaje daleko više od pripadnica lepšeg pola, pa su njihove nagodbe s policijom brojnije.

- Najviše sklopljenih sporazuma je zbog prekoračenja brzine i takvih je 60 odsto - objašnjava Kozarski. - Zatim sledi vožnja pod dejstvom alkohola (30 odsto), a preostalih deset odsto odnosi se na sve druge prekršaje.

Zahtev za sklapanje sporazuma o priznavanju prekršaja vozač može podneti od kada dobije poziv kod sudije, pa do donošenja prvostepene presude. Zahtev se podnosi saobraćajnoj policiji, a ukoliko je komunalni, nadležnoj inspekciji.

- I mogućnost plaćanja manje kazne primenom prekršajnog naloga se uveliko koristi, o čemu svedoči podatak da čak 75 odsto iskoristi pogodnost da plate samo pola kazne određene u fiksnom iznosu, ali ukoliko to učine u roku od osam dana - navodi mr Kozarski. - Ako se kazna ne plati, sledi uvođenje u registar neplaćenih kazni, a onda se zbog toga ne može registrovati automobil ili produžiti saobraćajna dozvola.

Sporazum o priznavanju saobraćajnog prekršaja u Novom Sadu su potpisivali i strani državljani koji imaju prebivalište u našoj zemlji.

NASILNIČKA VOŽNjA

SPORAZUM o priznavanju prekršaja ne može se sklopiti ukoliko je reč o nasilničkoj vožnji, ako je okrivljeni počinio više prekršaja u sticaju ili je više od jednom pravosnažno kažnjen za prekršaj u svojstvu vozača. Takođe, ne može se primeniti ni kada se izazove nesreća ili, pak, ako je vozač u prethodne četiri godine bio osuđen zbog krivičnog dela protiv bezbednosti saobraćaja.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Komentari (4)

"zeleni venac"

09.10.2016. 08:26

Zakon o saobracaju nesme nikada biti pijaca ili onaj drugi vid nazvan"buvljak",pa se pogadjamo za cenu!Oni koji su doneli zakon su placeni iz prihoda uplacenih putem poreza.Sada placamo i one koji nista drugo i ne rade do da sede i osmisljaju modifikacije istih.Uzmimo slucaj da je neko vozio prebrzo i ima para.Potpise priznanje i pola para mu ostane za sledeci hir.Onaj drugi nema para ni za pola(posle nagodbe),i u najgorem slucaju zavrsi na robiji!Ako je po pravdi,onda je i cena bez promene!

SMOKI

09.10.2016. 09:14

Ja jesam vozac i sigurno da ne postoji vozac koji ne gresi.Mislim da treba izbaciti iz zakona ovu mogucnost dogovora jer je onda kazna BEZSMISLENA i samim tim znaci bezpotrebna.Ukinuti gluposti poput svetla u po bela suncana dana,glupost o prvoj pomoci (90%) vozaca to nije u stanju da uradi a i preopasno je nekome se moze oduzeti zivot nenemerno.Sve cetiri zimske gume na vozilima koja nemaju pogon 4x4,i mnoge druge bezsmislice.ALI kazna mora biti prava i bez dogovora.

Hercegov Grad

09.10.2016. 15:18

A sta uraditi sa saobracajnom policajcima koji za ne ucinjen prekrsaj, napise ti kaznu, zato sto nesta ima protiv tebe?!