Uče o internetu i u trećem dobu

J. Stojković

07. 10. 2016. u 13:00

Kako vranjski penzioneri stiču nova znanja. Nije kompjuter za nas neki bauk, ali nam treba još znanja

Уче о интернету и у трећем добу

U klupama i pod stare dane

VRANjE - Penzioneri iz Udruženja u Vranju koje broji više od 3.000 članova biće u prilici da od 17. do 21. oktobra steknu osnovna znanja o radu na računaru i korišćenju društvenih mreža. Iako mnogi već znaju po nešto od te savremene tehnike, spremni su da uče, a najviše ih zanimaju društvene mreže i programi koji omogućavaju kontakt sa decom koja možda žive daleko od njih. Na prvim časovima bilo je reči o predstojećem programu, a penzioneri su radoznalo slušali šta sve mogu da saznaju putem interneta.

Branka Popović (66), penzionerka koja je radila u "Koštani", kaže da je još na poslu stekla osnovna znanja.

- Računar za mene nije neki bauk, znam i kako funkcionišu društvene mreže jer sam videla od dece, ali sam spremna da naučim i nešto više - kaže Branka.

Njen vršnjak Bora Mladenović, pravnik u penziji, priznaje da je u njihovoj kući supruga zadužena za računar, ali bi i on da umeša svoje prete u tu rabotu. Njegov ispisnik Miloš Marković (76), komercijalista u penziji, kaže da se slaže sa izrekom da čovek uči dok je živ, tako da je i on spreman da se upusti u korišćenje savremenih tehnologija.

Stariji građani Vranja imaće priliku da besplatno savladaju rad na računaru, koji već treću godinu zaredom sprovode kompanija "VIP mobajl" i Organizacija za međugeneracijsku saradnju "35 plus". Milan Kužarka, potpredsednik Izvršnog odbora te organizacije, kaže da je ovo treća godina projekta, gde stariji ljudi stiču osnovna digitalna znanja.

Milan Kužarka

- Ovo je 12. radionica koju ćemo održati, do sada smo bili u sedam gradova širom Srbije, i imali više od 200 polaznika. - Prvenstveno se trudimo da im razbijemo strah od modernih uređaja. Moći će, ako žele, da otvore nalog na "Fejsbuku", da koriste "Skajp" i znaju šta je "lajk" i postanu digitalno pismeni - kaže Kužarka.

U Udruženju penzionera kažu da su otvorili vrata svojih prostorija, jer je njihov cilj da se brinu o socijalnom, društvenom i ekonomskom položaju starijih ljudi. Ali im je jedan od važnijih ciljeva da im pomognu da lakše komuniciraju i dlaze do informacija značajnih za njihov život.

- Ima dosta penzionera koji u toku svog radnog veka nisu imali priliku da upoznaju moć računara, pa evo prilike da pod stare dane savladaju bar osnove - kaže Stojče Pavlović, zamenik predsednika Udruženja penzionera grada Vranja. Prema podacima iz udruženja, u Vranju živi čak 17.500 penzionera.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije