Velikoj droplji preti nestanak

M. IVETIĆ

15. 09. 2016. u 19:01

Kako sačuvati u Srbiji jedino stanište uveliko proređenog, a zlata vrednog jata. Preostalo tek desetak primeraka retke ptice

Великој дропљи прети нестанак

Vizitorski centar

LAKO se može desiti da velika droplja nestane sa mape ptičjih vrsta u našoj zemlji. U Srbiji jedino stanište najteže ptice letačice na svetu u mokrinskom ataru na severu Banata, ako se nešto urgentno ne preduzme, lako može, već za nekoliko godina, da ostane bez po prirodu zlata vrednog jata, inače, uveliko proređenog.

Da bi, koliko je realno moguće, doskočili ovoj opasnosti, u Mokrin su, na poseban dvonedeljni zadatak, u aranžmanu MZ i grada Kikinde, došli ornitolozi i ljubitelji ptica i prirode ne samo iz naše zemlje, već i iz Slovačke, Francuske i Rusije. Na zajedničkom zadatku, duboko u ataru, našli su se i lokalni ekolozi. Većina prisutnih mlađarija. I svi prionuli na posao. Brnu o droplji, ali i ostalim pticama. One koje uhvate, prstenuju, u notese beleže zapažanja, pa puštaju.

- Pokušavamo da ovaj deo odavno ozvaničenog rezervata "Pašnjaci velike droplje" prilagodimo potrebama naše omiljene ptice - kaže ekolog Anita Sučić. - Vidite ovaj gustiš, iždžikljalo šipražje i ostalo samoniklo rastinje, koje sada ručno uklanjamo. Takav teren ne odgovara droplji. Ona ponajviše voli ledinu i livadu. Godišnje u nekoliko navrata organizujemo akciju uređenja rezervata. Uglavnom tarupamo zemljište, odnosno mašinski uklanjamo niže rastinje i visoki korov. Imamo u Mokrinu i Udruženje za zaštitu velike droplje, sa oko 60 članova. Izvanredno sarađujemo sa MZ, ali i sa nadležnima u Kikindi...

U kampu volontera je i ornitolog David Graovac, koji je, veli nam, zabrinut za sudbinu preostalih droplji, čiji su najveći neprijatelji lisice i jazavci. Apeluje na paore, ali i lovce, da sinhronizovano deluju protiv ovih predatora, ali da se mehanizacijom oprezno kreću atarom, da ne nagaze droplje, koje se, poznato je, gnezde na tlu.

U volonterski kamp stiglo dvadesetak ornitologa


PREKOPIRATI MAĐARSKI MODEL

NAŠE jedino stanište najveće ptice letačice može da postane svojevrsna atrakcija eko-turizma. Pod uslovom, naravno, kako veli mokrinski knez Goran Dumitrov, da se sačuva to malo preostalih ptica, pa da se potom jato sistemski povećava i nadzire. Treba samo skoknuti do Mađarske i prekopirati tamošnji model opstanka droplje kao državnog projekta.

PODRŠKA GRADA

U SEKRETARIJATU za zaštitu životne sredine grada Kikinde vele da čine sve što mogu da se sačuva preostalo jato retke ptice. U tom smislu, kako kaže rukovodilac ovog Sekretarijata Miroslava Krnić, lokalna samouprava maksimalno podržava sve projekte koji su osmišnjeni radi zaštite droplje. Organizuju se, takođe, posete pre nekoliko godina podignutom vizotorskom centru u središtu rezervata, promoviše se briga o droplji..

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Komentari (3)