Hram, nada za povratak

D. ZEČEVIĆ

14. 09. 2016. u 14:00

Nedavno obnovljena Crkva Svetog cara Uroša jedini je čuvar srpstva u Uroševcu. Većina domova porušena ili uzurpirana. Na njihovom mestu nikli parkinzi

Храм, нада за повратак

Deo raseljenih u hramu

NEMAMO nekih većih problema jer svetinju i nas obezbeđuje kosovska policija - priča Aleksandra Vlajković, sveštenikova supruga, držeći u naručju kćerkicu Saru, u dvorištu Crkve Svetog cara Uroša u centru Uroševca. Ipak ovde najviše nedostaju vernici. Zato i ne skriva radost što se nekoliko stotina raseljenih iz centralne Srbije ali i drugih krajeva Kosmeta okupilo u nedelju na praznik Svetog Jovana, hramovnu slavu. Ove godine prvi put su prisustvovali liturgiji u obnovljenoj svetinji koja je spaljena 1999. a potom uništena u martovskom pogromu 2004.

- Porasla sam u ovom crkvenom dvorištu i zato mi sećanja samo naviru - priča Daliborka Ljubić (37), kćerka sveštenika Živojina Kojića, koji je godinama ovde službovao. Dok na crkvenim stepenicama kraj nje sedi četvorogodišnji sin Luka, Daliborka objašnjava da je njen otac više od pola života proveo u ovoj crkvi.

- Ideja o obnovi Crkve Svetog cara Uroša pokrenuta je pre dve godine. Tada sam u crkvi zatekao samo sveštenika Kojića u oltaru i protinicu za pevnicom i nijednog parohijana - priča profesor Milenko Dželetović. - Božija snaga nije u sili već u pravdi i verujem da će se poput ove obnoviti i ostale naše uništene svetinje na Kosmetu, ali i domovi.

Raseljenima nije ispunjena želja da odu do svojih domova koji su uglavnom porušeni ili uzurpirani. Sa okolnih ulica mogli su se videti radoznali Albanci, dok je zvuk zurli odnekuda dopirao vrlo glasno.

VEZANI ZA SVOJ GRAD - ZADOVOLjSTVO je što smo uspeli da obeležimo hramovnu slavu u obnovljenoj crkvi, ali je žalosno što i ove godine možemo samo da konstatujemo da u Uroševcu nema Srba - rekao je Dalibor Jevtić, ministar za povratak, dok je Branimir Stojanović, zamenik kosovskog premijera, ukazao da raseljeni iz Uroševca svojim dolaskom potvrđuju da su vezani za svoj grad.

- Nekako se osećam kao da je vreme stalo - kaže Nataša Nikolić (32), koja je detinjstvo provela u centru grada.

- Kuća u kojoj sam rođena porušena je i umesto nje je nekakav parking - priča kroz suze Zorica Vojinović, dok i ostali raseljeni, koji su ranijih godina dolazili u grad, kažu da su gotovo svi srpski domovi u tkz. Lenjingradskom naselju, nadomak katoličke crkve, porušeni.


TROJE SRBA

U OPŠTINI Uroševac do 1999. živelo je oko 30.000 Srba od čega blizu 12.000 u gradu u kojem su danas samo jerej Trajko Vlajković sa suprugom i ćerkicom. I dok posle liturgije kratko objašnjava da ne razmišlja o strahu, sveštenik Trajko kaže da se nada povratku Srba i dolasku vernika u svetinju i o drugim praznicima.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije