Isplati se biti čobanin
12. 09. 2016. u 07:22
Mladi u Sremu okanili se predrasuda i sve češće se hvataju štapa i pašnjaka, zamenjujući ratarsku granu stočarstvom

TREĆI "Ovčarski dani", proteklog vikenda u Ležimiru, kod Sremske Mitrovice, okupili su 11 izlagača, raznih vrsta ovaca iz celog Srema. Manifestacija koja ima za cilj da ukaže na stanje srpskog ovčarstva i kozarstva privlači sve više mladih ovčara koji, zbog cene mesa i visine subvencija, rešavaju da ratarstvo zamene ili dopune stočarstvom.
Udruženje odgajivača ovaca i koza "Sirmijum" iz Ležimira, koje je glavni organizator ove manifestacije, ima 43 člana i više od 1.300 grla ovaca. Do pre nekoliko godina u ovom selu bila su dva do tri stada, a sada ih je desetak.
- Kada smo krenuli pre tri godine, želeli smo da ukažemo na probleme sa kojima se fruškogorski ovčari susreću, ali i da afirmišemo ovu granu stočarstva sa ciljem da nas sutra bude još više. Ima tu još dosta posla, ali mi ovčari ne možemo bez države. Oscilacije na tržištu su velike, poslovni ambijent je nepovoljan, lane je bilo reči da ćemo izvoziti u Kinu, ali od toga nije bilo ništa. Sada imamo novog ministra, i to Sremca, dobro ga poznajemo, i očekujemo da će se on dobro snaći na novoj dužnosti - pun je očekivanja Lazar Smiljanić, predsednik udruženja "Sirmijum".
Među izlagačima bio je i meštanin Stevan Dukić (28), koji je predstavio svoje carske, romanovske ovce, kojih trenutno ima 27. Spada u mlađu generaciju ovčara, onu koja se nada da će uz lični rad, odricanje i jasnu državnu politiku, uspeti da unapredi stočarsku proizvodnju.
Stevan Dukić

- Ovo je odlična ovca koja se četiri puta jagnji, dakle dva puta godišnje. Moje stado još nije umatičeno, ali je proces u toku. Ja ne idem na kvantitet, nego na kvalitet. Romanovske ovce ne daju mnogo jagnjadi, ali su odličnog kvaliteta. Tržište za njih još nije razvijeno... Rečeno je da bi u Nišu mogla da bude klanica, i to bi bilo dobro za nas. Smatram da je ovčarstvo isplativije od ratarstva i savetovao bih mladima da zaborave na priče o tome da je sramota biti čobanin, da se late štapa i pašnjaka, da presaviju tabak i izračunaju šta je bolje - smatra Stevan.
Istog je stava i mladi Neštinac Dragoljub Radomirović (25), čije umatičeno stado broji 150 komada virtemberga. Grla najčešće nosi u Šašince, a ukoliko prilike budu dopustile, planira unapređenje proizvodnje.
- Nisam prvi koji se u porodici bavi ovčarstvom. To je deo tradicije, kada sam završio sa školovanjem, reših da to nastavim. Subvencije od 7.000 dinara po grlu sasvim su zadovoljavajuće. Otkupna cena od 150 do 250 evra za umatičena muška i ženska grla, takođe, nije loše i mada bi se imalo šta tu još dodati, preporučio bih posebno mladima da se okrenu ovčarstvu - napominje Radomirović.
Lazar Smiljanić

SPORO OBNAVLjANjE STADA
U GODINAMA koje dolaze, ovčari očekuju da će ova grana stočarstva doživeti procvat i pored činjenice da je sve manje pašnjaka, a da obnavljanje ugašenih stada ide veoma sporo. To će, poručili su sa ovogodišnjih "Ovčarskih dana", biti moguće samo ukoliko se nastavi sa ovom politikom subvencija i ako se više poradi na stabilizaciji tržišta.
Komentari (1)