Kupinu zacrnila cena

V. ILIĆ

26. 08. 2016. u 13:39

Kilogram prošle godine 120 dinara, a ove jedva 30

Купину зацрнила цена

ČAČAK - Na hektare kupinjaka u zapadnoj Srbiji ostaće neobrano, jer proizvođačima se ne isplati da beru ovo voće, pošto je trenutna otkupna cena tek od 20 do 30 dinara po kilogramu. Voćari ističu da sa ovakvom cenom ne mogu da pokriju ni troškove branja. Sa druge strane, hladnjačari se brane kako cena ne može da bude viša, zato što se u njihovim objektima nalaze ogromne količine kupine od prošle godine, koje nisu uspeli da prodaju.

Proizvođač Milomir Damljanović iz Pranjana, koji kupinu gaji na oko hektar, kaže da više od polovine zasada nije obrao, niti planira.

Kupina je dobro rodila i odličnog je kvaliteta. Krupne su kao šljive, ali nema ko da ih otkupi. Cena je prvo bila oko 40 dinara, a zatim je pala na 20 dinara - rekao je Damljanović. - Nismo mogli da angažujemo berače, pa smo brali mi, ukućani. Shvatili smo, međutim, da je i to neisplativo... i odustali. Ono što je ostalo neobrano - propašće.

Svetozar Petrović iz Dragačeva navodi da je lane kupina otkupljivana za 120 dinara po kilogramu, a ove godine po čak četiri puta nižoj ceni.

Kada bi postojalo uređeno tržište, pa da mi proizvođači potpišemo ugovore da ćemo narednih, recimo, pet godina davati kupinu po ceni od 60 dinara, odmah bismo pristali, bez obzira što bi joj cena možda bila dvostruko ili trostruko viša - predočava Svetozar. - Ovako nikada ne znaš šta ćete snaći. Jedne godine odlična cena i dobra zarada, naredne toliko loša da nemaš račun da je bereš. Dođe mi da kupinjak iskrčim...

Hladnjačari navode da ne mogu da plaćaju višu cenu, pošto imaju dosta zaliha zaleđene kupine, koja čeka kupca. Dodaju da ni gram kupine ove godine još nisu izvezli, jer je tržište zasićeno.

- Lane smo otkupili oko 250 tona kupine. Sve smo proizvođačima isplatili i doplatili. Nažalost, nije otišla u izvoz. Izvozna cena je daleko niža od otkupne - rekla je Radmila Tiosavljević, otkupljivač.


ŠTA DA SE RADI

STRUČNjACI Instituta za voćarstvo u Čačku kažu da bi trebalo raditi na promociji kvaliteta kupine, kao i samom sastavu, koji pozitivno utiču na zdravlje ljudi. To bi, po njima, moglo da utiče na povećanje tražnje kupine, a samim tim i više cene.


Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Komentari (5)

Realno

26.08.2016. 14:04

Da li malina moze da se cuva godinu dana (12 meseci) u hladnjaci? Znam da se jabuka cuva izmedju 2 i 10 meseci u ULO hladnjacama, kruska se uglavnom krace cuva, nektarine i breskve bas kratko, a za maline ne znam koliko se mogu cuvati.

Cupavi BERLIN

26.08.2016. 14:17

Zahvalite se Vucicu.Svake godine pred berbu uvoz itd. Svugde u svetu zemlje ZASTICUJU SVOJE PROIZVODJACE.SAMO KODNAS NE.

SWE

26.08.2016. 14:48

Srpska malina a i kupina se ovde prodaju najmanje 10-15 puta skuplje. Organizujte Direktan izvoz za zapadno tržište i sigurno ce vam se isplatiti! Iznajmite ili kupite hladnjaču i samo saljite.

smireno

27.08.2016. 07:51

a sto ne prave dzem, kolac, pite, strudle, sok? Jel' ima takva fabrika u Srbiju? Oni amerikanci od tog prave kolac/pitu.