Više novca za bebe
23. 08. 2016. u 12:20
Kako u gradu pod Pržarom intenzivno podstiču natalitet. Pored vantelesne oplodnje i donirane jajne ćelije

VRANjE - Dosadašnja praksa da se sredstvima iz lokalnog budžeta pomaže parovima koji se bore da dobiju potomstvo biće nastavljena i u narednoj godini, a razmatra se i mogućnost donošenja novog pravilnika u kojem bi, između ostalog, trebalo da bude povećan iznos novca koji se za ovu namenu dobija od grada. Konkretno, predlaže se da - umesto dosadašnjih 200.000 - parovi dobijaju dvostruko veći iznos, 400.000 dinara.
- Program finansiranja vantelesne oplodnje je pomogao mnogim našim sugrađanima. Samo tokom poslednjih nekoliko godina je rođeno 12 beba, a očekuju se još četiri - kaže pomoćnik gradonačelnika zadužen za zdravstvo dr Aleksandar Stajić. - Dosadašnja praksa je, međutim, pokazala da je iznos koji se do sada dodeljivao mali, pa je nekoliko parova odustalo od procesa upravo zbog nedostatka novca... Inače, država finansira tri pokušaja i postoji ograničenje po kojem buduća majka ne može biti starija od 40 godina, pa smo mi u tom smislu razmišljali da se naš pravilnik odnosi na žene od 40 do 45 godina, što automatski podrazumeva detaljniji i znatno skuplji postupak.
Jedan od eminentnijih stručnjaka u ovoj oblasti dr Miroljub Džikić ovaj predlog ocenjuje kao - dobar.
- Sam postupak vantelesne oplodnje košta oko 2.600 evra, pa bi iznos od 400.000 dinara podrazumevao i ostale prateće troškove, ili neki skuplji postupak kod muškog steriliteta, odnosno doniranom jajnom ćelijom - kaže Đikić. - Nažalost, nemali broj parova se bez medicinskog opravdanja upušta u ovaj vid planiranja porodice, pa je neophodno oformiti komisiju koja bi pregledala medicinsku dokumentaciju i donosila validne procene.
USPEH
PAROVI iz Vranja se, neretko, odlučuju za proces veštačke oplodnje na klinikama u Skoplju ili, čak, u Solunu. Iako je geografska blizina jedan od razloga, svi navode da je najvažnije to što je procenat uspešnosti znatno veći nego u našoj zemlji.
BRAVO
LANE je jedan od parova kojem je grad finansirao vantelesnu oplodnju dobio trojke, a iz lokalne samouprave poručuju da im je posebno drago to što je jedna Vranjanka postala majka u 51. godini života.