ZBRINUTI MLADI SA INVALIDITETOM I SMETNJAMA U RAZVOJU: Deci kutak za druženje

Lj. PRERADOVIĆ

11. 08. 2016. u 17:25

Mladi sa invaliditetom i smetnjama u razvoju iz Bečeja dobili Dnevni boravak. Pored socijalne integracije, cilj je da se pomogne i roditeljima

ЗБРИНУТИ МЛАДИ СА ИНВАЛИДИТЕТОМ И СМЕТЊАМА У РАЗВОЈУ: Деци кутак за дружење

MADA zvanično otvaranje tek predstoji, u Dnevni boravak za decu sa invaliditetom i smetnjama u razvoju u Bečeju, korisnici starosti od pet do 18 godina već redovno dolaze i u prijatnom ambijentu provode nekoliko sati. Za početak, sa njima rade koordinatorka i medicinska sestra, a od 1. septembra uključiće i lične pratioce koji rade sa decom u predškolskoj ustanovi i u školama.

U boravak, inače projekat Centra za socijalni rad, po rečima koordinatorke Ivone Božović, sada svakodnevno dolazi šestoro-sedmoro dece, a očekuje da će ih posle zvaničnog otvaranja krajem avgusta, biti mnogo više.

- Roditelji decu mogu ovde da ostave na nekoliko sati - objašnjava Božovićeva, napominjući da je pored socijalne integracije dece, cilj i da se njihovim roditeljima, od kojih većina nema nikakvu podršku, olakša svakodnevica. - Deca će ovde dobijati užinu, a moći će i da se istuširaju.

Koliko će dece sa invaliditetom i smetnjama u razvoju koristiti usluge Dnevnog boravka smeštenog u zgradi u Ulici Veljka Vlahovića 9, ne može se sa sigurnošću reći, jer ne postoji jedinstvena baza podataka o njima u opštini Bečej. Zato bi bilo neophodno da se prikupe podaci iz Doma zdravlja, predškolske ustanove, škola i Centra za socijalni rad.

- Hoćemo da obuhvatimo i decu koja nisu nigde evidentirana, a takvih ima - veli naša sagovornica. - Planiramo da u ovaj program uključimo i decu koja žive i rade na ulici i pružimo im utočište. U Dnevni boravak, naravno, mogu da dođu deca koja nemaju invaliditet ili smetnje u razvoju, i da se druže sa vršnjacima, i uče o toleranciji i da smo svi jednaki uprkos razlikama.

Govoreći o planovima, Božovićeva ističe da je naophodno ispitati potrebe dece i da se usklade programi. Uskoro će objaviti poziv volonterima, a osim psihologa i pedagoga, u timu mogu biti svi ljudi dobre volje koji nemaju predrasude i žele da pomognu ovoj deci. Odabrani će morati da prođu i obuku.

SPECIJALNO VOZILO

BORAVKU je potrebno specijalizovano vozilo za prevoz dece čiji roditelji nisu u mogućnosti da ih dovedu.

- Sigurno bi koristili ovu uslugu, ali im je prevoz problem, a ukoliko bi imali taj automobil, mališanima bismo omogućili da nekoliko sati provedu u Dnevnom boravku - kaže Božovićeva.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije