Srbi jezgro okupljanja Slovena
07. 08. 2016. u 18:50
Francuski akademik Siprijen Rober bio prijatelj našeg naroda. Njegovo kapitalno delo o Slovenima u Turskoj, u izdanju kuće „Lio“, nedavno je preveo profesor Dejan Acović

Prvi srpski ustanak
IZ rasutih podataka, tek ovih dana složen je biografski i mozaik zasluga za sve Slovene, a nadasve Srbe, kojima ih je zadužio nepravedno zaboravljeni Francuz Siprijen Rober - akademik, putopisac koji je proputovao svu Evropu, a Srbiju uglavnom pešice, sekretar Slovenskog društva osnovanog 1848. u Parizu gde je na Kolež de Fransu bio šef katedre za slavistiku, član Društva srpske slovesnosti (preteče Srpske kraljevske akademije, odnosno SANU)... Bez Roberovih dela, Srbi bi ostali daleko od znanja Evrope o njima!
Kao najbolji francuski istraživač Slovena, Rober je imao veze sa inteligencijom u Srbiji. I u Hrvatskoj, tada delu Austrougarske, sa prvacima Ilirskog pokreta, tamošnjoj klici jugoslovenstva. Uloga Robera za Srbiju sad je dostupna javnosti: dvodelnom zbirkom spisa "Sloveni u Turskoj - Srbi, Crnogorci, Bosanci, Albanci i Bugari" s podnaslovima "Kneževina Srbija - Istorija Miloša" te "Njihove mogućnosti, težnje i politički razvoj". Izdata davne 1844. u Parizu, prvi put je ovih dana prevedena u Srbiji (!) u izdanju kuće LIO iz Gornjeg Milanovca. Prevodilac je prof. Dejan Acović, a autor studije uz Roberovo delo dr Pavle Sekeruš, profesor Filozofskog fakulteta u Novom Sadu.
- Roberova knjiga bavi se istorijom Srbije do 1842. Favorizuje dinastiju Karađorđevića naspram Obrenovića. Izbegli smo zamke njenog kritičkog izdanja i prevoda, nismo stali na stranu nijedne od njih - upozorava izdavač Slobodan Obradović.
Rober pod Orijentom, gde više godina boravi, podrazumeva: "Kada se prođe Varšava, Prag, Bratislava, Trst, zapad se povlači i prelazi u puni Orijent, prostor između 35. i 65. stepena geografske dužine, bojno polje Evrope i Azije, predstavlja osam miliona gorštaka koji zauzimaju Balkan od Jadrana do Crnog mora". Francusku politiku Rober i sledi i kritikuje, ali nam zavešta saznanja o (geo)političkim odnosima, rešenju istočnog pitanja, evropskoj (anti)ravnoteži, karakterologiji Srba...
Prof. dr Pavle Sekeruš

"Predstavnici velikih sila na konferenciji u Londonu razrešili su, ima tome deset godina, na najpogrešniji i najnesrećniji način pitanje Grčke, iza zatvorenih vrata. Važno je da se ista greška ne ponovi u slovenskom pitanju koje smenjuje grčko pitanje. Francuska pogrešno posmatra muslimane za jedine posednike orijentalne civilizacije. Istočno hrišćanstvo treba obnoviti i dati mu novi život. Najpre, obratiti pažnju na Srbe ili Ilire, koji čine glavnu vojnu snagu Turske u Evropi i Mađarske. Čovek je naviknut da ne vidi drugo sedište slovenske moći osim Rusije. Ako se slovensko-grčka konfederacija čvrsto poveže na poluostrvu, Austrija će izgubiti prevlast nad narodima koji joj ne pripadaju. Ako u Evropi živi 230 miliona stanovnika, više od 100 miliona čine Grko-Sloveni. Nemačka nauka se uzaludno trudi da nam Slovene predstavi kao uljeze u Evropi, a bili su tu pre Gota, predaka Nemaca. Nemačka je nastala raščlanjivanjem slovenskih kraljevstava", samo su neka Roberova izučavanja i nalazi.
On upozorava da "mala država koja se od 1830. naziva Kneževina Srbija čini embrion kraljevstva koje je predodređeno da jednom postane veliko i moćno". Srbe vidi kao jezgro okupljanja slovenskih naroda u blok protiv osvajača. Socijalnu psihologiju Srba opisuje:
- Stanovnici gradova potpali su pod dvostruki pogubni uticaj turskih običaja i nemačkog luksuza; samo su stanovnici sela sačuvali u punoj snazi tip srpske nacionalnosti, tip eminentno orijentalan, samim tim duboko slovenski - pisao je ovaj naučnik, iza koga nije, nažalost, ostao sačuvan nijedan portret. Nigde, ni u Francuskoj...
Vožd Karađorđe Petrović, Knjaz Miloš Obrenović

PREZIRAO LAGODAN ŽIVOT
ROBER potiče iz seljačke porodice u Sen Leonaru. Rano ostaje bez oca, mati udovica živi teško. Teodor Pavi beleži: "Peške je obišao Evropu, prošao kroz hiljadu pustolovina". Prezirao je lagodan život, zadovoljavao se čankom mleka i parčetom hleba kao hranom za čitav dan. Od sveg nameštaja imao je kovčeg u koji je stavljao rukopise. Zanemarivao je svoj privatni život, politički i književni rad su ga okupirali. Da li zbog porodičnih muka 1857. napušta katedru, Pariz i odlazi u nepoznatom pravcu? U Ameriku "zemlju utopije i slobode bez kontrole", ili u Australiju? Nekonvencionalan život Robera je, čini se, neizbežno vodio u romantičan, misteriozan beg u nepoznato.
PROTESTNA KNjIGA KNEZA MIHAILA
KNjAZU Milošu, Rober pripisuje: uzurpator vlasti, razvratnik, turski saveznik protiv sabraće, ubica... Iako je nesumnjivo znao da je Karađorđe 1795. ubio svog oca Petra, a 1806. rođenog brata Marinka, Rober favorizujući Karađorđeviće te činjenice "cenzuriše". Iza 1844. kad je izašla, Roberova knjiga kojom jača pozicije Francuske i neprijateljstvo prema Austrougarskoj, postaje tražena i u Kneževini Srbiji. Kao odgovor na nju, braneći ulogu svog oca Miloša, knez Mihailo Obrenović u Francuskoj objavljuje protestnu knjigu Miloch Obrenovitch ou Coup d`oeil sur l`historie de la Serbie de 1813 a 1939, koja je i u Srbiji izdata 1850. pa 1863. i 1891, ali sadašnjoj široj javnosti nije poznata.
LABUDOVA PESMA
KARIJERA Robera ima dva prelomna momenta: prvi, putovanje po balkanskim zemljama koje ga je od hrišćanskog filozofa i estete pretvorilo u publicistu i političkog borca za prava Slovena. Drugi, njegova labudova pesma, počinje i završava 1860. preobražajem tog panslaviste u panlatinistu - nalazi prof. dr Sekeruš.