Hitna pomoć traži hitnu intervenciju
27. 07. 2016. u 13:00
Medicinari iz grada na Lepenici protestovali ispred zdanja lokalne samouprave i filijale RFZZO

KRAGUJEVAC - Zbog najavljene promene koeficijenata, odnosno značajnog umanjenja plata medicinskim tehničarima, vozačima i nemedicinskom osoblju u ovdašnjem Zavodu za hitnu pomoć, radnici ove službe su se okupili ispred zgrade lokalne samouprave i filijale RFZZO. Na protest su stigli vozilima Hitne pomoći, a pridružili su im se i lekari ove službe jer je, kako kažu, muka zajednička.
Ogorčeni radnici kažu da se samo ovoj službi - od ukupno četiri Zavoda za hitnu medicinsku pomoć u Srbiji - po nalogu Državne revizorske institucije, od 1. avgusta plate umanjuju za oko trideset odsto, a naložena je i drugačija organizacija rada. Posledice će, tvrde, biti katastrofalne po građane, jer će im biti uskraćena adekvatna medicinska pomoć.
- Vozačima će biti zabranjen kontakt sa pacijentima, neće smeti da izađu iz vozila: čak ni da pridrže nosila, a kamoli da pomognu u prenošenju pacijenata. Do sada su, međutim, i oni bili članovi medicinskog tima, te učestvovali u zbrinjavanju unesrećenih... Ni medicinskim tehničarima nije dozvoljeno učešće u reanimaciji, iako su i jedni, i drugi za te poslove stručno osposobljeni - objašnjava Darko Spasić, medicinski tehničar.
Predsednik Sindikalne organizacije u kragujevačkom Zavodu za hitnu medicinsku pomoć Aleksandar Radojičić otvoreno postavlja pitanje ko će, onda, izvlačiti unesrećene iz automobila ili nositi pacijente sa, što nije retkost, osmog sprata? To, u praksi, mora da radi ekipa od tri člana: lekar, tehničar i vozač, pa kaže da je njihova dužnost da pozovu građane, ali i političare, i nadležne da spreče primenu tih mera...
Okupljenim medicinarima je dr Gordana Damnjanović, član Gradskog veća zadužen za zdravstvo i socijalnu politiku, prenela stav da lokalna samouprava podržava zahteve zaposlenih u Hitnoj pomoći - najavljujući da će Ministarstvu zdravlja uputiti zajedničku inicijativu o tome da se što pre pronađe najbolje rešenje za nastale probleme.
PISMO
ZAPOSLENI u Hitnoj pomoći su pisali i premijeru Vučiću, zahtevajući da se uključi u rešavanje gorućeg problema koji će dovesti u pitanje elementrano funkcionisanje ove službe u srcu Šumadije - informišući ga da će posle najavljenog umanjenja koeficijenata, od 1. avgusta, plate većini njih iznositi jedva oko 22.000 dinara.
Lida Vikovic
27.07.2016. 14:39
Cemu zakoni po svaku cenu,koji su neprimenjivi ,koje ne podrzavaju ni struka ,ni korisnici usluga(pacijenti).Umesto da se bavetime da se sto pre pacijenti lece,da ne cekaju na hitne preglede godinu dana,operacije do 3 godine,pa neki i ne docekaju,dogadeca i siromasni budu zasticeni ,da imaju prioritet...Da se izgradi solidarni sistem,u kome je sve kristalno jasno,da budemo ponosni na njega,da jednostavno budemo LJUDI.A ne ovako nesto,uzas!
Лични сам сведок,да је у тренутку када је код младе лекарке наступила паника приликом удеса,искусни возач хитне помоћи спасио човеку живот.Ако вам смање плате,идите у Немачку,а нас нека лече гатаре и траварке.За боље и нисмо.
Eto vam ga vas AV... pre njegovog mandata mi otac kao fizioterapeut bio sa 8000din iznad prosecne plate, sada sa. 3000din ispod... pogledajte sta rade, normalnim ljudima i strucnjacima smanjuju plate, a ovamo gore prevarantima povecavaju.. njima plate po 150 000 din mesecno i rastu, a sto imaju kupljenu diplomu i lupaju luposti to da ne pricamo... drzava ulazi u sve veci haos i ako su se pobunili i treba... "bice bolje za 2 godine" eto vam bolje
Komentari (3)