Zablistaće i tvrđava nad Đetinjom
21. 07. 2016. u 08:55
Veliki planovi za srednjovekovni kompleks uklesan u stenu. U planu konkurisanje za novac iz međunarodnih fondova

Foto TO Zlatibora
UŽICE - Grad namerava da rekonstruiše srednjovekovni Stari grad, pa će tokom naredne četiri godine biti urađen projekat obnove ovog kulturno-istorijskog spomenika, a formiran je i tim koji će voditi najavljene aktivnosti. O transformisanju sada zanemarene trvrđave nad kanjonom Đetinje u atraktivnu turističku ponudu, dakle, brinuće ministar pravde Nikola Selaković, v.d. direktora kraljevačkog Zavoda za zaštitu spomenika kulture Ivan Milunović, gradonačelnik Užica Tihomir Petković, predstavnici ovdašnjeg Narodnog muzeja...
- Potrebno je najpre obaviti konzervatorske radove, pa će naši stručnjaci obaviti premer lokaliteta i sačiniti predračun radova, da bismo znali koliko je novca potrebno za prvu fazu posla. Pribavićemo i sve potrebne saglasnosti, te ponuditi stručnu pomoć - kaže Ivan Milunović, direktor Zavoda za zaštitu spomenika kulture u Kraljevu.
Užičani nameravaju da novac za rekonstrukciju potraže u međunarodnim fondovima, ali će za to biti potrebno vreme - baš kako i za izradu tehničke dokumentacije koja prethodi konkursima...
Ipak, gradonačelnik Tihomir Petković je optimista i ističe da se u blizini Starog grada nalazi prva polifazna hidrocentrala u Evropi, a tu je i stara pružna trasa uskog koloseka duž kanjona Đetinje što - sa rekonstruisanom tvrđavom - može biti zaokružena celina u turističkoj ponudi Užica.
BURNA PROŠLOST
Stari grad je u registar spomenika kulture upisan 1983, kao tipično srednjovekovno utvrđenje za borbu hladnim oružjem, ali nije poznato tačno vreme njegovog nastanka. Prvi pomeni ukazuju na to da je grad uklesan u stenoviti reljef bio u posedu Nikole Altomanovića kojeg su 1373. knez Lazar i bosanski ban Tvrtko ovde zarobili i zatvorili... Do pada pod tursku vlast je bio u sastavu srpske države, a od 1737. do 1863. naizmenično su ga držali Srbi, Austrijanci i Turci...
Radovi na otkrivanju tvrđave, arheološkom istraživanju, konzervaciji i delimičnoj restauraciji su započeli 1973. i trajali do 1984, a delimična rekonstrukcija je obavljena tokom devedesetih godina prošlog veka.
Dragan
21.07.2016. 09:43
Jel gotova maketa?
Sve ce oni neke leve tvrdjave rekonstruisati i trositi milione a Lazarev grad nikad nece i sve ce raditi da ga sravne sa zemljom i zatru svaki trag.
@a Lazarev grad? - Za sv kneza Lazara i njegovu kucu nema para ali za Gasica ima i to na najatraktivnijoj lokaciji.Znaci isteramo sv kneza Lazara da bi se tu namestio Gasic sa svojom zaduzbinom.
A sta je sa vodom?
Komentari (4)