Novi dom za rode

Đ. VUKMIROVIĆ

06. 07. 2016. u 11:00

Zajednička akcija palanačkog "Sintelona" i pokrajinskog Zavoda za zaštitu prirode. Preseljeni par ptica lako prihvatio drugo gnezdo

Нови дом за роде

Montaža gnezda na novoj lokaciji

PAR belih roda koji se godinama gnezdi na fabrici "Sintelon" u Bačkoj Palanci dobio je - preseljenje. One su svoje gnezdo napravile na dimnjaku kotlarnice te fabrike, ali zbog ispuštanja pare, tu nisu mogle i da ostanu, pa im je nekoliko metara dalje obezbeđen novi "dom".

- Pre ispuštanja pare, obratila su nam se odgovorni iz fabrike, što je svakako gest vredan pažnje. U tom trenutku se nije znalo da li u gnezdu ima jaja ili mladunaca, tek kasnijim pregledom ustanovili smo da tu živi samo par odraslih ptica - kaže Marko Tucakov, ornitolog Pokrajinskog zavoda za zaštitu prirode.

Bele rode su, inače, strogo zaštićena vrsta, pa je zabranjeno da se njihova gnezda ruše ili uništavaju, što su u Bačkoj Palanci i ispoštovali. Po stručnim uputstvima Zavoda i uz upotrebu specijalnog krana, gnezdo je u celini premeštena nekoliko metara dalje, takođe na krov kotlarnice.

- Sve je urađeno u skladu sa propisima, a za gnezdo je na novoj lokaciji montirana i posebna metalna konstrukcija. Rode su ovo preseljenje prihvatile bez bilo kakvih problema - napominje Tucakov.

One će u njemu provesti još manje od mesec dana, jer se približava vreme njihove selidbe na jug i putovanja dugog više hiljada kilometara. Zimu će provesti na severu Afrike, da bi se već sredinom marta vratile u naše krajeve.

- I ovaj par će ponovo doći u svoje gnezdo u Bačkoj Palanci, a da li će sredinom aprila, kada se to obično dešava, položiti i jaja, tek ćemo da vidimo. Možda su to uradile i proteklog proleća, ali su jaja iz nekih razloga propala, što se dešava - ističe Tucakov.

U Srbiji je, inače, registrovano oko 1.800 parova belih roda. Od toga je na teritoriji Vojvodine 1.200 gnezda, u koja se ptice stalno vraćaju, što je znatno više nego u poslednjoj godini prošlog veka, kada ih je bilo tek 980.

BRIGA

MADA gest "Sintelona" nije baš svakidašnja pojava, briga za zaštićene vrste ptica, kaže Tucakov, ipak je sve izraženija.

- Ima sigurno onih koji gnezda ruše i uništavaju, ali je, ipak, svest o zaštiti sve jača i mi se nadamo da će ta tendencija i da se nastavi - dodaje on.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije