Novi gazda u novembru?

J. JOVANOVIĆ

04. 07. 2016. u 09:33

Dok čekaju oglas za prodaju, “Vršački vinogradi” i u stečaju spremaju plantaže za berbu. Plasmanom dva miliona litara vina obezbeđen novac za radove. Nedostaju sezonci

Нови газда у новембру?

Vršačko vinogorje danas u travi, a ne tako davno bilo je “pod konac”

VRŠAČKI vinogradi” koji su od prošlog novembra u stečaju, već ovog novembra mogli bi da dobiju novog gazdu. To je, kako smo saznali, najraniji termin kada bi, po zakonskim procedurama, mogla da se organizuje javna licitacija, na kojoj će ova firma i najveće vinogorje u Srbiji biti stavljeni na prodaju kao pravno lice u stečaju, sa brendom.

Zainteresovanih kupaca ima, ali, imajući u vidu to, da tek treba da se uradi nova procena vrednosti firme, u koju treba da se projektuje i vrednost predstojeće berbe, zvaničnih ponuda za kupovinu još nema. A kakvi će prinosi grožđa biti ove godine, nezahvalno je prognozirati, jer se upravo zbog odlaska u stečaj kasni sa svim poljoprivrednim radovima, što već sada ima velike posledice po same vinograde.

Najpre se kasnilo sa neophodnim orezivanjem vinove loze, koje se uvek radilo od novembra do sredine marta. Međutim, sada se sa tim poslom krenulo upravo u trenutku kada je trebalo da bude završen, pa su zbog činjenice da je lišće već počelo da pupi, a loza pušta sokove, sezonski radnici tokom marta i aprila orezali samo najbolje plantaže, koje su inače davale oko 80 odsto ukupnog prinosa. Tako je, tvrdi naš izvor, od 1.134 hektara vinove loze u rodu, orezano nešto manje od 800 hektara, sa kojih se može očekivati bar nekakav rod.

- Bili smo u situaciji da spasavamo šta se spasti može i donekle smo uspeli u tome. Trenutno je angažovano 44 bivših radnika i pedesetak sezonaca iz okoline Vršca, Leskovca i Kraljeva, koji rade vezivanje i prekraćivanje lastara, kao i zaštitu protiv bolesti i štetočina na sva 1.134 hektara. Dakle, i neorezane vinograde pokušavamo da sačuvamo, tako što smo uradili zaštitu čokota - saznajemo i “Vršačkim vinogradima”.

Novac za sve ove radove obezbeđen je naplatom potraživanja i prodajom dva miliona litara belog vina u rinfuzi, koje je neposrednom pogodbom za 0,32 evrocenta po litru, tj. ukupno 78,5 miliona dinara, kupio “Rubin” iz Kruševca. Na lageru im je ostalo još oko pet miliona litara.

Para, kako doznajemo, imaju, ali i ove godine muku muče sa brojem radnika. Niko neće da radi sezonske poslove. To, uz nepovoljne vremenske uslove i veliki broj kišnih dana, dodatno usporava radove i otežava im situaciju na terenu. Potrebno im je još najmanje stotinak sezonaca, kako bi uspeli da urade sav posao na vreme i kako treba.

OSIGURANjE

AGENCIJA za licenciranje stečajnih upravnika, koja vodi stečajni postupak u “Vinogradima”, kod DDOR je uradila osnovno osiguranje sva 1.134 hektara, kao i vanredno osiguranje od grada i elementarnih nepogoda kod “Triglav osiguranja”, kako bi zaštitila imovinu stečajnog dužnika.

ODOBRENA PROIZVODNjA VINA

NADLEŽI se pravdaju da se sa poljoprivrednim radovima u vinogradima toliko kasnilo samo zato što su se svi, pa i Privredni sud u Pančevu, koji odobrava svaki potez stečajnog upravnika, prvi put u praksi susreli sa stečajem u kom je nastavljeno da se radi. A vinogradi su to i “zahtevali”, jer bi, u suprotnom, propali. Pronađen je način na koji sve to može da funkcioniše u zakonskim okvirima, pa je čak i od Ministarstva poljoprivrede, kako nam je rečeno, dobijeno rešenje da “Vinogradi” mogu u stečaju da nastave da proizvode vino i rakiju.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Komentari (2)

Радојко

04.07.2016. 09:43

катастрофа, једном речју - надам се да ћете објавити ...