Rod višanja dobar, ne i cena
25. 06. 2016. u 15:30
Kod Prokuplja traje berba višanja, kojoj je posvećena dvodnevna priredba. Da bi uštedeli, vlasnici voće beru sami. Dnevna zarada 3.000
.jpg)
Tradicionalna manifestacija "Dani višnje"
NISKA cena višanja, po mišljenju voćara, zasenila je ovogodišnji dobar rod ovog voća na području prokupačke opštine. U toj atmosferi protiče i tradicionalna manifestacija "Dani višnje", koja se održava juče i danas. Voćari ne skrivaju nezadovoljstvo otkupnom cenom od 30 dinara za kilogram. Smatraju da je preniska i, ocenjuju, nedovoljna za uloženi trud.
- Pet godina mi je trebalo da podignem zasade višnje na površini od šezdeset ari. Sve to vreme sam ulagao u njih, a sada, kada bi trebalo da naplatim svoj rad i trud, to je bukvalno nemoguće. Zbog niske otkupne cene, dugo sam razmišljao da li uopšte da ih berem, pa sam uz pomoć članova porodice krenuo u berbu, jer nije bilo svrhe plaćati berače, kojima bih morao da dam polovinu novca od prodaje voća - priča Mirko Mitić (65) iz Babinog Potoka. On tvrdi da je ovogodišnji kvalitet višanja zadovoljavajući, da su plodovi krupni i sočni.
Revoltirani otkupnom cenom su i višnjari iz sela Stražave od kojih većina bere voće sama.
- Mi koji imamo zasade ispod jednog hektara snalazimo se za branje uz pomoć članova porodice - priča Katarina Stanković (41) čiji je suprug iz ovog sela i gde odlaze u berbu tokom sezone. Pomažu i prijatelji, tako da osim prodaje, jedan deo višanja koriste za sopstvene potrebe: zamrzavanje, pravljenje sokova, slatka, kompota.
Nadničara ipak ima u Staroj Božurni i Babinom Potoku.
- Ove godine imamo manje berača i to uglavnom iz Leskovca i Bojnika. Tu su poslednjih nedelju dana, a borave uglavnom kod vlasnika voćnjaka - kaže Saša Stanković (47) iz Stare Božurne.
U lokalnoj samoupravi ističu da je osnovni problem nedostatak prerađivačkih kapaciteta, a povodom nezadovoljstva otkupnom cenom kažu da nemaju nadležnosti.
.jpg)
* Mirko Mitić
- Oko 90 odsto roda višanja i drugog voća, plasira se van granica opštine. Radimo na tome da dovedemo investitore koji bi izgradili veće kapacitete za preradu - ističe Miroljub Paunović, zamenik predsednika opštine.
BERAČI, ugavnom romske nacionalnosti, kažu da po kilogramu ubranog voća dobijaju 15 dinara, i generalno su zadovoljni dnevnicama, koje za one upornije dnevno dostignu i do tri hiljade dinara.
MIS VIŠNjE
U TOKU Privredno-turističke manifestacija "Dani višnje 2016" i "Topličkog sabora višnjara" u Prokuplju i Velikoj Plani, biće održana i naučna predavanja o uzgoju ovog voća, ali i predstavljene poljoprivredne mašine za obradu i sadnju voća. Biće izabrana i najlepša devojka - "mis višnje".
Brutus
26.06.2016. 01:14
Treba reći odmah ljudima da je višnja neisplativa ispod 7 - 10 hektara i da je obavezna mašinska berba koja je 5 - 10 puta jeftinija od ručne.
Komentari (1)