Apotekari, ipak, strpljivi
23. 06. 2016. u 10:09
I posle nedavnog protesta radnika gradske apotekarske ustanove u Novom Sadu, stanje i dalje bez promena. Još nije formirana radna grupa koja bi trebalo da radi na rešavanju problema

Sa nedavnog protesta radnika gradske apoteke
NOVI SAD - REŠAVANjE problema, koji su se nagomilali u Apoteci "Novi Sad", nije počelo, odnosno, kako je za "Novosti" potvrdila Nevena Grba, jedan od predstavnika radnika u razgovorima sa gradskim vlastima, radna grupa koja bi trebalo da se bavi ovim problemom još nije formirana.
Zaposleni u ovoj apotekarskoj ustanovi, podsećamo, prošle srede su prošetali kroz centar Novog Sada i jednosatnim protestom ispred Gradske kuće ukazali na teško stanje u kojem se našla ova, najveća apotekarska ustanova u Vojvodini, stara tri veka, sa 230 zaposlenih, kao i na lošu poslovnu i finansijsku situaciju koja dovodi u pitanje opstanak ove ustanove.
Na protestu je, takođe, navedeno, kako zaposleni u Apoteci, a takođe i građani Novog Sada, već mesecima osećaju posledice poslovanja u otežanim uslovima, a da su radnici u apotekama dovedeni u situaciju da ne mogu da pacijentima obezbedi najosnovniju potrebu - lekove. Upravo zbog toga, od gradskih vlasti, koje su osnivač ove ustanove i koje su godinama unazad upozoravali na poteškoće u poslovanju, zatražili su da reaguju. U razgovorima sa predstavnicima vlasti, tada je apotekarima pružena podrška i dogovoreno da se formira radna grupa koja će tražiti rešenje nagomilanih problema.
- I dalje smo strpljivi i čekamo da nam se neko iz gradskih vlasti obrati i da počnemo sa rešavanjem naših problema - navodi Grba. - Ukoliko se to ne dogodi, krajem meseca planiramo da organizujemo sastanak svih zaposlenih i da odlučimo hoćemo li nastaviti sa protestima. Naravno, nadamo se pozitivnom rešenju i početku razgovora koji bi trebalo da dovedu do rešenja za našu kuću.
Apotekari su, inače, u problemima i zbog kašnjenja zarada, jer su od aprila dobili samo dve isplate, a trebalo je da dobiju po dve isplate mesečno, pa su i zbog toga zabrinuti da ne dožive sudbinu kolega iz apotekarske ustanove u Pančevu.
Apoteka "Novi Sad", inače, kako navode radnici ove ustanove, ne finansira se iz budžetskih sredstava, već iz propisane marže od 12 odsto, koja je tržišno neodrživa, a dodatni ugrožavajući faktori su spore procedure snabdevanja preko tendera, neravnopravna tržišna utakmica, nepostojanje adekvatne regulative u oblasti apotekarstva...
ZATVARANjE
APOTEKA "Novi Sad" počela je, kako saznajemo, sa zatvaranjem nekih od apoteka u manjim mestima u okolini Novog Sada. Ovakvu sudbinu doživela je apoteka u Bukovcu, a može se čuti i kako bi trebalo da bude zatvorena apoteka u Budisavi.
DRŽAVNA KASA
GRAD Novi Sad koji je, inače, osnivač Apoteke, kako saznajemo, u skladu sa godišnjim programima izdvaja sredstva za kapitalna ulaganja u održavanje objekata i opreme Apoteke, u okviru zakonskih mogućnosti, propisanih Zakonom o zdravstvenoj zaštiti. Iz gradskog budžeta, od 2013. u Apoteku je uloženo 35 miliona dinara, kako bi se ovoj ustanovi obezbedili što bolji uslovi za rad, dok je ove godine planirano izdvajanje budžetskih sredstava za njeno uspešno poslovanje i funkcionisanje.
sumadinac
23.06.2016. 13:41
Gospodine Vučiću, privatizacijom tzv. državnih apoteka država se može rešiti tereta hiljada radnika koji bi prešli u privatni sektor. Ako to budete odradili bićete moj heroj gospodine premijeru.
Pogledajte apoteku Pozarevac. Radi u plusu odlicno, radnici primaju plate i to dobre, gradjani prezadovoljni, ali nema kradje vec se radi i planira u skladu sa mogucmostima. Primer kako treba AU Pozarevac
Dakle,drzavne apoteke nisu drzavi na teretu,nego suprotno, punioci budzeta, posluju transparentno,placaju doprinose.Problem, nazalost, imaju gotovo sve drzavne ustanove.Resenje je dijalog drzave, privatnih i drzavnih apotekara i poslovanje pod istim uslovima ( to je glavni razlog problema)
Komentari (3)