I deca traže po koji gvozdenjak

Lj. PRERADOVIĆ

22. 06. 2016. u 19:30

Od početka godine novosadska policija ispisala 45 prekršajnih prijava zbog prosjačenja u gradu. Među 32 siromašnih koji su čekali milostinju, čak 12 maloletnika

И деца траже по који гвоздењак

Romkinje se svakodnevno mogu videti na ulici

UPIJAJUĆI prve jutarnje zrake junskog sunca, starica u zimskoj odeći i sa maramom na glavi, sedeći na betonu nedaleko od pekare u Bulevaru oslobođenja, zureći u plastičnu zdelicu ispred sebe, nije marila za prolaznike.

Na dnu tek nekoliko gvozdenjaka, koje su u žurbi spustili sugrađani. Starca, godine joj se ne mogu proceniti, ćutke zahvalno klimne glavom. Svako žurno odlazi za svojim poslom, a ostaje nepoznanica da li je taj sitniš sva zarada, ili je papirne novčanice negde sklonila.

Ovakva ili slična slika, musavih dečaka i devojčica, Romkinja sa bebom u naručju, svakodnevno se može videti na novosadskim ulicama. Svi oni traže milostinju. Pojedini, poput već pomenute starice, bez reči čekaju "neki dinar", ali ima i nasrtljivih.

Boreći se protiv ove pojave, novosadska policija stalno sprovodi akcije otkrivanja prosjaka, a posebno u letnjim mesecima, kada ih je mnogo više. Od početka godine, policija je evidentirala 45 ovakvih prekršaja.

Većina je, po rečima Nikole Petrovića, inspektora Odeljenja za poslove javnog reda i mira, otkrivena u organizovanim akcijama. Odmah su procesuirani kod sudije za prekršaje, ali uglavnom tvrde da nemaju novca da plate kaznu, pa završe u zatvoru. Kada se nađu na slobodi, vraćaju se ponovo na ulicu.

- U prvoj organizovanoj akciji, u maju, otkrivena su 32 prosjaka, a među njima je bilo čak 12 maloletnika - predočava naš sagovornik. - Potom ovog meseca, samo u jednom danu, u prosjačenju smo zatekli 14 osoba, od kojih je dvoje maloletno. Od 12 punoletnih, njih devet je privedeno sudiji za prekršaje, dvoje je po skraćenom postupku zadržano, a protiv jedne osobe prijava će biti napisana u redovnom postupku.


* Nikola Petrović

U velikom broju slučajeva pojavljuju se iste osobe, koje se već godinama bave prosjačenjem. Među njima ima i mlađih punoletnika, maloletnika, ali i najmlađe dece, koje na ulicu šalju roditelji.

- Ima višestrukih povratnika, koji su više desetina puta privođeni - kaže inspektor Petrović, napominjući da kod prosjaka pronađu vrlo mala novca, jer ga verovatno negde sakriju. - Neki su u džepu imali sitniš, a samo pojedini do hiljadu dinara. Ima ih dosta između 50 i 60 godina, koji ranije nisu evidentirani.


GRAĐANI SE ŽALE

POLICIJI je u drugoj polovini prošle i od početka ove godine stiglo više žalbi građana, nego ranije. Žale se i vlasnici lokala, jer im u letnjim baštama prosjaci uznemiravaju goste.

- Građani mogu da se jave bilo kojoj policijskoj stanici, ili pozivom na broj 192 prijave prosjake - dodaje Petrović.

BEŽE IZ SIGURNE KUĆE

DECA do 14 godina, zatečena u prosjačenju, odvode se u Sigurnu dečju kuću, ali se tu ne zadržavaju dugo, jer odatle ubrzo pobegnu.

- Izvanredno sarađujemo sa Centrom za socijalni rad, koji nam mnogo pomaže u ovakvim slučajevima - ističe Petrović.

ŠAROLIKE EKIPE

NA novosadskim ulicama se pored "domaćih", mogu sresti i prosjaci iz Zrenjanina, Rume, Šapca i drugih gradova. Svi oni najviše "rade" u centru grada, kod crkava, posebno u vreme verskih praznika, ali i na frekventnim raskrsnicama...

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Komentari (2)

Nebojsa007

22.06.2016. 22:05

Prestanemo da dajemo pare i nece vise prositi. Ja sam ranije davao a onda video da je to pogresno zato sto taj novac zavrsava kod ljudi koji su bogatiji od vecine nas. Mali broj prosi za sebe i taj novac trosi na cigare i alkohol. Obratite paznju na jos jednu stvar a to je da sva deca koje "majke" nose dok prose spavaju. Ta deca spavaju jer su bukvalno pod dejstvom alkohola da bi spavala. Pa vidite dal se isplati davati. Ti koji prose na boljim lokacijama imaju jace i uticajnije "makroe"