Gostuša kao nasleđe
05. 06. 2016. u 07:45
Projekat zaštite staroplaninskog sela dobio prestižnu nagradu EU. Gostuša postalo je trajno kulturno dobro i primer narodnog graditeljstva koji je važan i za Evropu
.jpg)
Selo Gostuša
PIROTSKO selo Gostuša postalo je trajno kulturno dobro i primer narodnog graditeljstva koji je važan i za Evropu, odnosno za njeno kulturno nasleđe. Za ovo udaljeno pirotsko selo svojevremeno poznato po mnogobrojnim stadima, u Evropi verovatno niko nikada ne bi saznao, da nije stručnjaka niškog Zavoda za zaštitu spomenika kulture, koji su protekle četiri godina marljivo radili na očuvanju te ambijentalne celine u srcu Stare planine. Projekat ustanove kojom rukovodi direktorka Elena Vasić Petrović, jedini iz Srbije, početkom aprila dobio je nagradu Evropske unije, u konkurenciji 186 sličnih ostvarenja iz 36 evropskih zemalja i našao se među 28 najboljih. Priznanje Gran pri od 10.000 evra je uručeno direktorki Vasić Petrović u Madridu, gde su prisustvovali zvaničnici i umetnici poput Plasida Dominga.
- Ovo je prva nagrada tog tipa za Srbiju i veoma je važna za nju, ali i za Pirot, kao i za mnogobrojne konzervatore. Dodatni je podsticaj za sve koji učestvuju u zaštiti. Vrlo je važno da budemo među najboljima u Evropi i da na ovaj način predstavimo naše kulturno nasleđe. Krajem avgusta planiramo da u selu Gostuši organizujemo radionicu na temu zaštite i da projekat zaštite predstavimo i u Pirotu - kaže Elena Vasić Petrović.
Pomenuto evropsko priznanje biće iskorišćeno i za turističku promociju staroplaninskog kraja, a Gostuša će se naći u turističkoj ponudi, najavljuju iz lokalne vlasti u Pirotu.
- Gostuša ili kameno selo, kako ga još zovu, velika je turistička atrakcija, uz ostalu ponudu iz pirotskog kraja i sa Stare planine, koja je neka vrsta uspavane lepotice. Imamo dosta toga da pokažemo turistima, a naruku nam ide i Koridor 10 i sve to ćemo iskoristiti da privučemo turiste kojih već ima dosta iz susedne Bugarske - kaže gradonačelnik Vladan Vasić.
Stručnjaci Zavoda za zaštitu spomenika
.jpg)
Graditeljstvo u Gostuši, ali i još nekim srednjevisočkim selima na Staroj planini, karakterišu kamen i drvo. Svi objekti su, od temelja do krova izgrađeni od ovih materijala kojih ima u izobilju. Tokom četvorogodišnjeg rada, stručnjaci Zavoda za zaštitu spomenika kulture su snimili i do tančina obradili 286 objekata: kuća, ekonomskih zgrada, pomoćnih objekata i napravili isto toliko "ličnih karata" pomenutih zgrada i predložili mere zaštite. Nagrađena studija sadrži i arhitektonske karakteristike kuća, kao i sve druge detalje, koji se odnose na tehniku gradnje u Gostuši u kojoj živi stotinjak mahom ostarelih duša. Objekti izgrađeni na ovakav način su po pravilu dugovečni i kuće traju bar 80 do 100 godina, a ako se održavaju mogu i duže.
GRADI MOSTOVE
U OBRAZLOŽENjU nagrade, pored ostalog, navodi se da je kulturno nasleđe strateški resurs za evropsko društvo i ekonomiju i gradi mostove između prošlosti, sadašnjosti i budućnosti. Toliko pominjani projekat, osim zvaničnika EU do sada je videla i publika u Bugarskoj, ali i u dalekom Abu Dabiju.
Nemanja
05.06.2016. 17:18
Svaka cast za ovaj projekat. Sela oko Pirota su prelepa ali, na zalost, uglavnom pusta, a Stara Planina je pravi dragulj Srbije iako ne toliko popularna kao neke druge. Ko zna, mozda je tako i bolje, za sada...
Komentari (1)