Radio Kikindu niko nije hteo

M. IVETIĆ

04. 06. 2016. u 08:45

Posle 25 godina najstariji elektronski medij u Severnom Banatu i formalno odlazi u istoriju. Radnicima minimalci zaključno s majem. Gradska skupština donela odluku o likvidaciji preduzeća

Радио Кикинду нико није хтео

Informativni centar Kikinda, tačnije Radio Kikinda, i formalno prestaje da postoji. Skupština grada donela je odluku o pokretanju postupka likvidacije ovog javnog preduzeća, uz konstataciju da za njegov opstanak više nema nikakvog osnova.

Odbornici su tako formalizovali prestanak rada najstarijeg elektronskog medija u severnom Banatu, pokrenutog 1991. godine, čiji je program lane - delimično u julu, a u potpunosti u oktobru, prestao da se emituje. Radio Kikinda je, naime, u postupku privatizacije, koji je naložila država, propustila sve šanse da dobije privatnog gazdu. Promena svojinskog statusa nije usledila čak ni posle obavljene procedure za preuzimanje kapitala bez naknade, jer su to svoje pravo, strahujući od obaveza koje slede i poslovnog rizika, zaposleni u potpnosti - ignorisali. Firmu u prostorijama grada, s procenjenom vrednošću kapitala od oko 1,6 miliona dinara, s prepoznatljivom medijskom markom i nešto malo mahom zastarelog elektronskog inventara, niko od njenih 19 radnika nije hteo ni za džabe.

DODATNE PLATE VEĆINA sada već bivših radnika Radio Kikinde na evidenciji je za nezaposlene. Lane, za prvih šest meseci, opština im je, u okviru obavezujuće budžetske dotacije (na godišnjem nivou oko 15 miliona dinara), namirivala plate. Aleksandra Majkić napominje da je likvidacija trebalo da bude još jesenas, a njeno kašnjenje, eto, poprima i pozitivnu socijalnu dimenziju. Obećala je, naime, da će ovim ljudima gradska vlast, iako na to nije obavezna, zaključno s ovogodišnjim majem isplatiti minimalac.

Opozicioni odbornici, iz redova SDS i LSV, iskazujući žal za vremenom kada je radio po svaku cenu opstajao pod skutima lokalne vlasti, insistirali su, zbog navodnih proceduralnih propusta u okviru postupka privatizacije, na utvrđivanju eventualne odgovornosti aktuelne gradske naprednjačke vlasti i prvog čoveka ove medijske kuće. Reagujući na prozivke, Aleksandra Majkić (SNS) je rekla da su iscrpljene sve zakonske mogućnosti da Radio Kikinda opstane.

- Zakasnilo se s predajom neophodnih papira Agenciji za privatizaciju, ali zbog toga nije kriv direktor Siniša Boškov, koji je, inače, za godinu i po, koliko je bio na rukovodećem mestu, vratio ogromna dugovanja nagomilana u vreme njegovog prethodnika. - Radio, u situaciji kada ga je, zbog desetogodišnjeg dugovanja za grejanje, blokirala Toplana, nije bio u mogućnosti da plati da se uradi procena tržišne vrednosti njegovog kapitala. Postupak se odužio, a u međuvremenu je, za nevolju, nadležna Agencija skratila rok za privatizaciju, pa se tražena dokumentacija nije mogla blagovremeno poslati.

Za likvidacionog upravnika ICK postavljen je Marko Markovljev. U pitanju je mlad čovek koji se poslednjih godina istakao u aktivnostima u okviru nevladinog sektora.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije