Goranci svačiji i ničiji, a opet svoji
29. 05. 2016. u 08:31
Dugogodišnji Novinar i publicista Zejnel Zejneli objavio zanimljivu knjigu. Oni nisu samo poslastičari, sladoledžije, bozadžije i dobri kuvari

Zejnel Zejneli (drugi zdesna) s prijateljima u Gori
ZEJNEL Zejneli, novinar i publicista u penziji, koji je do 1999. godine živeo i radio na Kosmetu, objavio je knjigu o Gorancima pod nazivom "Goranci svačiji i ničiji (a ipak svoji)". Reč je o knjizi u kojoj autor, takođe Goranac, koji je do sada objavio deset knjiga o Kosovu i Metohiji, objašnjava šta su, odakle su i ko su uopšte Goranci. Oni i danas žive na Kosmetu, padinama Šar-planine, stešnjeni između granice s Makedonijom i Albanijom. Autor je dugo godina sakupljao građu, pa tako knjiga sadrži više od dvadeset naučnih i drugih radova o ovim ljudima.
U knjizi je objavljeno i jedno od prvih naučnih istraživanja akademika dr Miroslava Lutovca, koji je istraživao Goru, gde žive Goranci, i Opolje, gde žive Albanci. Tu su i istraživanja Srpske akademije nauka i umetnosti o Gori, Opolju i Podgori, delova Sredske župe, nedaleko od Prizrena. Ta istraživanja nisu do kraja urađena zbog ratnih dejstava i bombardovanja Srbije 1999. godine.
- Uglavnom se svi istraživači slažu da su Goranci slovenskog porekla, a mr Suzana Hasani je, istražujući poreklo ove male etničke zajednice, došla do podataka da se oni pominju još u vreme rimskog doba. U zavisnosti od opredeljenja nekih autora, naročitio posle rata na Kosovu, pojedinci su tvrdili da su Goranci Bošnjaci ili Vlasi-Aromuni.
Turski autori tvrde da su oni poreklom Turci, Bugari, da su upravo Goranci bugarskog porekla, Makedonci da su zbog jezika i običaja Makedonci muslimani, a Albanci da su Goranci ništa drugo do Albanci - primećuje Zejneli. - Mnogi autori tvrde, i uglavnom se svi u tome slažu, da su Goranci srpskog porekla i da su pod pritiskom Otomanske imperije primili islam.

Navode se nazivi mesta i toponimi koji nedvosmisleno potvrđuju njihovo slovensko poreklo, a njihov jezik mnogi svrstavaju u najčistiji staroslovenski jezik. Mnogi od autora ne mogu da izbegnu ni to da je car Dušan tvrdio kako su mu oni najbolji podanici, zatim da se pominju u Hrisovulji cara Dušana, da su bili i pod zaštitom kralja Petra Prvog.
Zejnel Zejneli

DRŽAVA IH ZABORAVILA
GORANACA danas u Gori ima manje od 8.000, a do 1999. godine ih je tu živelo blizu 20.000. Neverovatno, ali se za njih interesuju države koje imaju više od 160 miliona stanovnika! Srbija ih gotovo i ne pominje, ili samo jednom u toku godine, kada neko od političara otputuje u Goru, za Ćurđevdan, i tamo ostavi premnogo obećanja - kaže Zejnel Zejneli.
Q
12.07.2019. 14:06
Koje gluposti ?!?Srbija ne pominje Gorance? Gosp.Zejneli vrlo dobro zna koliko novca mesecno iz Srbije dolazi u Goru.
Srbija ne pominje Gorance i ne trudi se da ih zaštiti, prošle godine je Gora bila pod opsadom zbog gradnje mini hidroelektrane i Srbija nije učinila ništa da zaštiti Gorance. Nema ni pozitivnih primera da je država kao za Rome obezbedila dodatne kvote za upis na fakultete, Gorancima se zbog političke pripadnosti uskraćuje pravo na penziju Republike Srbije i novac koji ide u Goru ide u ruke malom broju ljudi koje život Goranaca ne zanima već se radi o stranačkom namirivanju.
Komentari (2)