OBELEŽJE POGINULIM KIKINĐANIMA: Dogovor spomenik gradi
16. 05. 2016. u 16:20
Za nekoliko meseci biće podignuto obeležje poginulim Kikinđanima. O plemenitoj zamisli konačno jedinstven stav nadležnih, rodbine, boraca

SVE nedoumice u Kikindi oko osmišljavanja i postavljanja prigodnog obeležja za 26 meštana, koji su na različite načine poginuli u ratovima u poslenjoj deceniji prošlog veka - otklonjene su. Tako će se plemenita zamisao najbližih članova nekoliko ratnih stradalnika od pre 16 godina, napokon, u narednih nekoliko meseci definitivno realizovati.
Nema više, naime, nesuglasica i opstrukcije oko detalja uzvišene ideje, pre svega oko spiska onih čija imena treba da se nađu na spomenikom obeležju, a čija da se izostave. Posle maratonskih razgora, dogovora, pa čak i inaćenja, sada je, na sreću, iskristalisano opšteprihvaćeno rešenje.
- Razum je prevladao. Niko od naših sugrađana poginulih u ratovima na prostorima bivše SFRJ, potom na Kosovu i Mehohiji i prilikom zločinačkog bombardovanja Srbije od strane avijacije NATO, neće biti zaobiđen. Svi oni zaslužuju naše dužno poštovanje. To je principijelan stav. Predugo je, nažalost, trajalo ovo preganjanje oko obeležja, u vezi sa kojim mi, u našoj boračkoj organizaciji, nismo imali dilemu, u startu rekavši da je neophodno - jasan je predsednik kikindskog SUBNOR Nenad Dimitrijević.
Odbor za podizanje ovog spomenika i nadležna gradska komisija saglasili su se da je postavljanje obeležja žrtvama rata civilizacijaska obaveza, koja, napokon, mora što pre da se osmisli i realizuje. Tako misle i predstavnici sedam različitih organizacija uključenih u rešavanje ovog problema: SUBNOR, Ratni vojni veterani, Nezavisni sindikat policije, Samostalni sindikat, Udruženje ratnih vojnih invalida, potomci ratnika...
- Svaki istorijski trenutak ima svoje rodoljube. Ti ljudi, iskazavši snažne patriotske principe, dajući i život u ime najuzvišenijih ideala, zaslužuju počast i poštovanje. Nema nikakvog razloga da čekamo. Čim se okonča administrativna procedura, niče, bez čekanja, spomenik - naglašava dr Milovan Blažić, predsednik Gradske komisije za održavanje i podizanje spomen-obeležja.
Dr Blažić, koji je, inače, istaknuti član vladajuće SNS i njen dosadašnji a i budući odobornik, naglašava da sadašnja gradska vlast podržava ideju podizanja pomenutog obeležja. Sledi, posle razmatranja u Gradskom veću, na ovu temu rasprava u Skupštini grada, a potom u Skupštini grada odluka i njena konkretizacija.
TROŠAK OD 400.000 DINARA
RADOVAN Momčilov, iz kikindskog Udruženja srpskih ratnih veterana, napominje da je, posle razmatranja ponuda svih zaintereovanih umetnika, izrada spomeničkog obeležja poverena akademskom vajaru Draganu Mandiću. Osnovni troškovi procenjuju se na oko 400.000 dinara. Određena, manja suma, biće neophodna za aranžiranje okolnog dekora, poput reflektora i ostalih detalja.
SESTRA KONAČNO SPOKOJNA
ANICA Drnjak bila je proteklih godina među najupornijm zagovornicima podizanja pomenutog spomen-obeležja. Zbog brata, oficira naše vojske, jedne od prvih žrtava bombi NATO alijanse bačenih na našu zemlju. Konačno, veli, može da odahne jer je ogroman trud koji je uložila, zalažući se da ratni stradalnici ne budu zaboravljeni, ipak urodio plodom.
- Odavno je ovo trebalo da se uradi. Ali bolje ikad nego nikad - kratko kaže Anica.