Pod nadzorom - kod kuće

Lj. P.

09. 05. 2016. u 12:22

U Novom Sadu više od 200 osuđenih “služi” neku od alternativnih sankcija

Под надзором - код куће

Marija Krsmanović

NA području Novog Sada i okolini, trenutno više od 200 osuđenih “služi” neku od alternativnih sankcija. Među ovim “osuđenicima” najviše je onih u kućnom pritvoru, sa nanogvicom ili bez nje, a poslednjih godinu dana beleži se povećanje broja kućnog zatvora u odnosu na rad u javnom interesu. Dvadesetak njih, umesto u zatvoru, grehe “okajavaju” radeći u raznim institucijama ili javnim preduzećima.

U kućnom zatvoru od pre dve nedelje je i Novosađanin Despot Vranić (23), koji je na ponovljenom suđenju, za tešku saobraćajnu nesreću od pre dve godine kod “Merkatora”, kada je poginulo troje 20-godišnjaka, osuđen na sedam godina zatvora. On je pušten iz pritvora, uz zabranu napuštanja stana uz elektronski nadzor, odnosno nanogvicu, do pravosnažnosti presude.

Iz kućnog zatvora na glavni pretres u novosadski Viši sud dolazi i Veselin Vukotić (56), koji je na optuženičku klupu seo zbog optužbe da je 3. septembra 2014. u Petrovaradinu pokušao da ubije Milorada Lužaića (35), vlasnika kladionice “Pin-bet”.

Kao privremene članove kolektiva, za nekoliko dana će dobiti neka od komunalnih preduzeća, jer uskoro još dvoje, koji su u sudu “kažnjeni” radom u javnom interesu, pa će umesto da izvesno vreme provedu iza rešetaka odlaziti na “posao”. Prošle nedelje je petoro “odradilo” kaznu, dok ih trenutno desetak radi. Meštanin Bečeja sankciju je odradio u tamošnjem Kulturnom centru, a muškarac iz Bačke Palanke trenutno radi u Sportsko-rekreativnom centru “Tikvara” u tom mestu.

SATI RAD u javnom interesu ne traju dugo, u proseku mesec, dva, u zavisnosti od satnice koja je izrečena. Zatvorska kazna se može zameniti radom od 60 do 360 sati. Osam sati zamenjuje jedan zatvorski dan. Pojedini odustanu na početku, neki na pola, i u takvim situacijama se obaveštava sud, te se sati preinačuju u zatvorske dane.

- Ovakve kazne izriču se za lakša krivična dela, iz saobraćaja, posedovanja manje količine droge, manje krađe, ali i oni koji su učestvovali u tuči - predočava Marija Krsmanović, poverenik za alternativne krivične sankcije, dodajući da je bilo slučajeva i zbog krađe struje, drva ili uhvaćenih u nedozvoljenom ribolovu. - Među onima koji na ovakav način izdržavaju kaznu ima mlađih i starijih žena i muškaraca, fakultetski obrazovanih do penzionera.

Odlazak na “posao”, po rečima naše sagovornice, osuđeni na rad u javnom interesu mogu da prilagode svojim obavezama na poslu ili predavanjima na fakultetu, kako ih ne bi remetili. To, međutim, ne znači da mogu da dolaze i odlaze kada hoće.

DOBRA STRANA KUĆNOG ZATVORA

PREDNOST kućnog zatvora, predočava naša sagovornica, a to se pokazalo u praksi, jeste to da mnogi studenti kažnjeni ovom sankcijom za godinu dana polože više ispita nego prethodnih godina, a neki obnove školovanje.

- Trenutno ovu kaznu izdržava dvoje-troje studenata - navodi Krsmanovićeva.

- Alternativna sankcija pruža mogućnost ljudima koji su na granici, da ne pređu tu crtu, i ostanu sa ove strane zakona.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Komentari (1)

Goran

09.05.2016. 12:42

Gazi ljude, pokušaj ubistva i dobiješ kućni pritor... Ne plati porez, struju, telefon o da izvršitelji i robija. Tužna zemlja koju vode ljudi kojima ni pune pelene ne bi smeo da dam da odnesu do kante.