Praksom lako do plate
21. 04. 2016. u 11:55
Niška mašinska škola i Mašinski fakultet započeli sa dualnim obrazovanjem. Osim obuke, đaci mesečno dobijaju i novčanu nadoknadu od 50 do 150 evra

Sa dekanom i direktorkom u novom pogonu
SREDNjA mašinska škola (ŽIŠ) i Mašinski fakultet blagovremeno su svoj nastavni program prilagodili potrebama privrede, pa su njihovi učenici i studenti postali stipendisti izbirljive strane kompanije "Džonson elektrik". Osim praktične obuke, stipendisti dobijaju i novčanu nadoknadu od 50 do 150 evra mesečno, ali i mogućnost zaposlenja kada završe školovanje. Zbog ovog primera dualnog obrazovanja, premijer Aleksandar Vučić prilikom poslednje posete fabrici obećao je da će se založiti da se ne ukidaju odeljenja koja obrazuju tehničke kadrove.
Najave da će od naredne školske godine u tri okruga na jugu Srbije biti ukinuto čak dvadesetak odeljenja, ne bi trebalo da zabrine one koje školuju kadar za potrebe privrede. Takva je Srednja mašinska škola (ŽIŠ), koja je nekada obrazovala učenike za potrebe železnice, ali je uspela da proširi nastavni program. Najpre su, pored školovanja za saobraćajne i železničke kadrove, uveli klasične mašinske smerove, a odnedavno školuju i tehničare za kompjutersko upravljanje mašinama.
- Ovaj smer smo formirali u saradnji s kompanijom "Džonson elektrik" koja planira da u Nišu uposli više od 3.000 radnika. Od jeseni će zaživeti još jedan atraktivan smer, industrijski mehaničar, što je u skladu s potrebama tržišta - kaže direktoka Vesna Ristić, i ističe da su uspeli da od jedne škole koja nije bila na dobrom glasu sada naprave ustanovu za primer.
- Imamo opremu za praktičnu obuku u kabinetima, ali to nije isto kao kad se proces prati u proizvodnji. Naučio sam dosta o poslu, ali i šta su radna navika i disciplina - kaže Uroš Krstić, odličan učenik drugog razreda, koji je ove školske godine, od 37 nedelja, u fabrici proveo 12, dok će u trećoj godini imati čak 27 nedelja praktične obuke.
I Mašinski fakultet u Nišu potpisao je ugovor o stručnoj praksi studenata sa ovom fabrikom.
- Osmoro studenata master akademskih studija, i to četvoro studenata studijskog programa Mehatronika i upravljanje, po dvoje studenata Proizvodno-informacione tehnologije i Mašinske konstrukcije, razvoj i inženjering, obaviće stručnu praksu tokom letnjeg semestra - kaže dekan Nenad Pavlović.
DOBRA SARADNjA

SA stipendistima se susreo i premijer Aleksandar Vučić, koji je pohvalio saradnju između škola i stranog investitora.
- Nama je potreban školovan i vredan kadar. Nećemo da školujemo neradnike - kazao je premijer, koji se protivi ukidanju odeljenja po tehničkim školama.