Hipo banka prodala potraživanja u Jugoremediji
22. 03. 2016. u 13:00
Kompaniji za finansijski lizing iz Klagenfurta preneto 966,6 miliona

Pogoni i oprema "Jugoremedije" iznajmljeni "Union mediku"
POSLE tri godine nemogućnosti da se sudski odredi likvidaciona vrednost fabrike lekova "Jugoremedija" u stečaju, sudbina zrenjaninske farmaceutske kompanije neočekivano je u rukama austrijske firme za finansijski lizing.
Kompanija "Heta rijal estejt" iz Klagenfurta, naime, posredstvom ispostave u Srbiji "Heta aset rozolušn", oglasila je prodaju potraživanja od "Jugoremedije" u stečaju. Specijalistima za finansijski lizing iz Austrije potraživanje je ustupila "Hipo Alpe Adrija banka", kao najveći poverilac "Jugoremedije".
Reč je o 966,6 miliona dinara (bez zateznih kamata), sumi koja je sudski priznata, jer je banka svojevremeno zbog odobrenog kredita od 7,5 miliona evra, stavila pod hipoteku skoro svu imovinu i opremu farmaceuta. Posle stečaja koji je otvoren krajem 2012, banka je slovila za poverioca zainteresovanog za nastavak proizvodnje lekova, pa je učestvovala i u izradi plana reorganizacije.
Međutim, dok se čekala procena vrednosti imovine "Jugoremedije", kako bi sud eventualno raspravljao o reorganizaciji, bankari su očigledno izgubili strpljenje. Svoje potraživanje preneli su specijalizovanoj firmi za finansijski lizing, koja je sada spremna bukvalno da trguje sa budućnošću fabrike u Zrenjaninu.
- Potez zaista deluje iznenađujuće, ali nema mu se šta prigovoriti s aspekta legalnosti i legitimnosti. Dobro je što je za kraj marta najavljen povratak sudije koji vodi stečaj, pa će se uskoro znati šta će biti s "Jugoremedijom" - kaže za "Novosti" stečajni upravnik Radovan Savić.
Zbog bolesti sudije, u Privrednom sudu u Zrenjaninu odužio se stečajni postupak nad fabrikom koja već više od deceniju izaziva mnoge kontroverze. Na sporost je posebno uticala neodlučnost veštaka u proceni vrednosti imovine. Prvo je stečajni upravnik utvrdio da iznosi 22 miliona evra. Onda je beogradski Zavod za sudska veštačenja izneo da vredi 68 miliona! Da bi pravi šok usledio posle treće procene revizorske kuće KPMG, po kojoj sve što poseduje "Jugoremedija" ne vredi više od 17 miliona evra?!
Stečajni upravnik i sudija nisu mogli da se izjasne koja je procena validna, iako su na tome posebno insistirali bivši radnici i mali akcionari iz odbora poverilaca. Njih oko 3.000, inače, vlasnici su 58 odsto akcija. A, oko 450 radnika, koji su se posle stečaja našli na ulici, još ne gube nadu da bi mogli da naplate milionska potraživanja.
- Nije nam svejedno da li će fabrika zadržati status akcionarskog društva, ili će postati D. O. O., pri čemu gubimo sve - kaže Branislav Markuš, nekadašnji radnik i predsednik skupštine akcionara, koji su zbog drastičnih razmimoilaženja stručnjaka u proceni imovine fabrike, uvereni da je stečaj namerno izazvan, kao i da je nekome cilj da "Jugoremedija" bankrotira i nestane sa tržišta Srbije.
Pogoni i oprema, inače, iznajmljeni su za mesečnu kiriju od 30.000 evra "Union mediku" iz Novog Sada, koji je preuzeo licence, zaposlio pedesetak radnika i obnovio proizvodnju mnogih preparata. Ova firma ozbiljno je zainteresovana za poslovanje u Zrenjaninu i u jednom trenutku sa bankarima se pojavila kao predlagač plana reorganizacije. Takođe, baš "Union medik" insistirao je na novom veštačenju i utvrđivanju realne vrednosti "Jugoremedije". Pa ne treba da iznenadi ako se pojavi u poslu sa austrijskim stručnjacima za finansijski lizing.
NOVA POTRAŽIVANjA
PREMA poslednjem izveštaju stečajnog upravnika, dug "Jugoremedije" iznosi skoro tri milijarde dinara, a vrednost imovine je 2,2 milijarde, što znači da bi zbog bankrota mnogi loše prošli. Još pristižu nova potraživanja poverilaca - najnovije Fonda za razvoj APV od 35 miliona dinara i "Energoprojekta" 28,8 miliona. Neizvesna je sudbina "Penfarma", fabrike koja je podignuta kao zajedničko ulaganje "Jugoremedije" i akcionara, a sada se procenjuje na 460.000 evra.
KAMENKOVIĆEVA OCENA

NISAM optimista u pogledu budućnosti "Jugoremedije", ma ko da je kupi ili preuzme, izjavio je mr Srđan Kamenković, dugogodišnji čelnik zrenjaninske farmaceutske kuće. Oglašavajući se prvi put u javnosti otkako je 2002. fabrika privatizovana (kontroverzni biznismen Jovica Stefanović Nini) i upropaštena, Kamenković je kazao da je za njega čudna uloga države u ovoj privatizaciji, pre svega zato što nije obavljena provera kapitala kojim je kupljena "Jugoremedija".