Sela dala, a sada traže nazad

Lj. Preradović

16. 03. 2016. u 19:15

U Bačkom Petrovcu, Kulpinu i Gložanu samodoprinos uveden uprkos tome što je proglašen nezakonitim. Žiteljima se duguje oko 100 miliona dinara

Села дала, а сада траже назад

Umesto referenduma meštani anketirani po kućama

UDRUŽENjE "Slovaci i suživot", podnelo je Osnovnom javnom tužilaštvu u Novom Sadu krivičnu prijavu protiv odgovornih u opštini Bački Petrovac zbog nezakonitog uvođenja samodoprinosa u tom mestu, ali i obližnjim Kulpinu i Gložanu. Na ovaj potez su se odlučili tek sada, iako je Ustavni sud pre tri godine odlučio da je odluka o takvom načinu prikuljanja novca neustavna.

Za uvođenje samodoprinosa nije bio raspisan referendum, kako zakon nalaže, već su predstavnici mesnih zajednica meštane anketirali po kućama, a većina se izjasnila da ga prihvata.

Mnogi građani su posle odluke Ustavnog suda da se samodoprinos poništi, odlučili da traže nazad nezakonito uzet novac. Zahteve za vansudsko poravnanje podnelo je oko 600 građana, dok je oko stotinu njih podnelo tužbe novosadskom Osnovnom sudu.

- Građanima potencijalno dugujemo oko 100 miliona dinara - predočava Vladislav Tarnoci, opštinski pravobranilac u Bačkom Petrovcu, dodajući da se u odluci Ustavnog suda ne navodi da li će se novac od samodoprinosa vratiti. - Dosad je vansudsko poravnanje zaključeno sa oko 20 građana i njima je ukupno isplaćeno pet miliona dinara.

PORAVNANjE DALjE zaključivanje vansudskog poravnanja, po rečima Tarnocija, obustavljeno je, jer se ispituju sva pravna sredstva koja mogu da se iskoriste u ovom slučaju. Čeka se i na odluke Osnovnog suda po tužbama građana.

Sekretar MZ Kulpin Zlatko Harminc, napominje da su od novca, prikupljenog od samodoprinosa do marta 2013. godine, kada je obustavljen zbog odluke Ustavnog suda, na zgradi seoske škole zamenjeni prozori.

- To je samo deo onoga što smo planirali - ističe Harminc.

- Samodoprinos je bio namenjen za komunalno opremanje sela. Mi u našem statutu, uostalom i kao opština, imamo mogućnost da građane anketiramo. I pre ovog smo imali samodoprinose i mnogo toga je urađeno. Ovim je zamenjen krov na opštinskoj zgradi, uređena je fasada Doma kulture.

Mihal Hatala, sekretar MZ Gložan, kaže da meštani podnose tužbe, ali da ima i onih koji neće tražiti novac nazad. Najveći deo novca je utrošen za infrastrukturu.

Vladislav Tarnoci

Meštani Bačkog Petrovca, Kulpina i Gložana različito gledaju na odluku Ustavnog suda od pre tri godine. Pojedini kažu da sumnjaju da je bilo nenamenskog trošenja, ali drugi vele da je to bio dobar način da se nešto uradi.

Jaroslav Čeman iz Kulpina neće podnositi tužbu. Po njemu, samodoprinos je bio dobar, jer se od tog novca sredio park, postavljeni su spomenici, a pomognut je i lokalni KUD.

Stanovnik Gložana Janko Elijaš, međutim, želi da mu novac koji je dao na ime samodopronosa bude vraćen. Tužbu još nije podneo, ali će, kako kaže, sigurno to učiniti.

OD PLATE ILI ŽITO

U BAČKOM Petrovcu samodoprinos je bio uveden 1. aprila 2008. i važio je do 31. marta 2013, kada je i "presudio" Ustavni sud. U Gložanu je samodoprinos prekinut godinu dana pre isteka, jer se plaćao od 1. januara 2010. U Kulpinu ovaj namet trebalo je da se plaća od 1. januara 2010. do 31. januara 2015. Od plate se "skidalo" četiri odsto, dok su ratari mogli da daju 50 kilograma žita po jutru.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Komentari (1)