Brana je odbranila Valjevo
12. 03. 2016. u 08:30
Akumulacija "Stubo - Rovni" sprečila da grad na Kolubari doživi sudbinu Čačka i Lučana. Manastir Gračanica ranije potopljen zbog kiša i otapanja snega na obližnjim brdima

Valjevska Gračanica pod vodom je trebalo da se nađe nešto kasnije
VALjEVO bi, da nije brane "Rovni" - koja je zadržala čak 370.000 kubika vode - bilo poplavljeno kao Čačak i Lučani!
- Prilikom nedavnih kiša, sprečeno je veliko povećanje nivoa reke Kolubare u njenom toku kroz grad - ističe Miodrag Marković, direktor javnog preduzeća "Kolubara" u Valjevu, koje gazduje budućim regionalnim vodozahvatom "Stubo - Rovni", iz kojeg će se najkvalitetnijom vodom za piće snabdevati više od 200.000 stanovnika ovog dela zapadne Srbije.
Po njegovim rečima, u jezeru je trenutno oko 12 miliona kubika vode, što je tek trećina predviđenog kapaciteta, pa ima toliko dovoljnog prostora da kiša može bez prestanka da pada čitavih mesec dana, čak i duže, bez ikakve bojazni da bi ta voda mogla da stigne u Valjevo koje, zahvaljujući brani, više ne mora da brine o poplavama.
Marković ističe i to da se stanje na brani prati bez prestanka, a nivo vode kontroliše svakog minuta. I laboratorija akumulacije je direktno povezana sa Republičkim hidrometeorološkim zavodom, koji dostavlja informacije o očekivanim padavinama i procenama dotoka vode. Inače, za punjenje jezera su - procenjuje se - potrebne oko dve godine...
- Nadležna državna komisija, koja će na kraju dati upotrebnu dozvolu za akumulaciju, naložila je da počne probno punjenje jezera - kaže Marković. - Država je uložila oko 80 miliona evra u gradnju brane i akumulacije, što je najveća investicija u zapadnoj Srbiji. Inače, očekivali smo da voda kasnije stigne do kote na kojoj se nalazi manastir Valjevska Gračanica, ali je zbog jake kiše i otapanja snega na obližnjim brdima bogomolja potopljena znatno ranije.
Osim vodosnabdevanja, brana i akumulacija su dragocena odbrana od poplava

Iz Australije, gde trenutno boravi, patrijarh srpski Irinej je poručio da se Srpska pravoslavna crkva saglasila sa potapanjem manastira, te da sporazum koji su vladike potpisale sa JP "Kolubara" mora da se poštuje. Nije prvi put, istakao je patrijarh, da se neka crkva potapa, ili izmešta za dobrobit naroda.
- Dragan Davidović, raščinjeni monah koji je na dve godine čak bio potpuno izbačen iz okrilja SPC, podbunjuje grupu neobaveštenih vernika, da ga slede u protestima protiv gradnje brane - kaže sagovornik "Novosti" koji je insistirao na anonimnosti. - Iz manastira su, još u avgustu prošle godine, odneti ikonostas i ikone, te premešteni u novu crkvu, o čemu svedoče potpisani zapisnici o primopredaji. Krstove za novu crkvu u selu Brzovice je osveštao episkop valjevski Milutin.
Pre početka gradnje brane i akumulacije "Stubo - Rovni" je, podsetimo, sa tadašnjom Eparhijom šabačko-valjevskom postignut sporazum o tome da se izgradi novi hram, što je i učinjeno.
- Srpsku pravoslavnu crkvu smo redovno obaveštavali o svakom potezu tokom gradnje, o čemu postoji obimna dokumentacija - kaže Marković. - Nijedog trenutka SPC nije osporila, niti ometala radove na akumulaciji. Kampanju protiv brane vode određeni ljudi, koji verovatno imaju neki interes, čim tako postupaju.
FLEKA
TOKOM nedavne sednice Skupštine grada Valjeva, jedan odbornik je pokazao fotografiju koja, kako reče, svedoči o fleki na zidu brane koja je već počela da propušta vodu...
- Sa druge strane, u jezeru, na toj visini uopšte nema vode - objašnjava Miodrag Marković. - Fleka je efekat mokrog zida, zbog obimnih padavina. Konkretno, na severnoj strani brane kamena obloga se sporije suši i to su, zapravo, tragovi vlage.
Ispran mozak
12.03.2016. 08:48
jel ce to sad da bude sveta voda ?
@Ispran mozak - Нема шта, назови "коментар" ти је 100% у складу са дијагнозом којом си се потписао...!
Kontrolisite fleku redovno, za svaki slucaj!
malo preteruje. rovni mogu da zadrze samo jablanicu, a sta cemo sa obnicom? deugo, koliko je od tu 12 miliona kubika vec bilo u jezeru koje se puni vec neko vreme a koliko je stiglo sa kisom.
Napravite ovakva jezera pored svakog većeg grada i eto na m mira od poplava. Tako treba raditi.
Komentari (34)