Teško do zarađenog
07. 03. 2016. u 07:11
Radnicima propalih firmi i pored odluka suda dat rok da prijave potraživanja. Podatke daju Centru za socijalni rad jer grad ne zna kome se duguje

Sa ranijih protesta radnika
Ponudu lokalne samouprave i ministarstva privrede i rada da oni koji žele da dođu do svojih zaostalih plata, prijave u roku od 15 dana svoja potraživanja u Centru za socijalni rad, radnici propalih niških firmi smatraju "kupovinom vremena". Gradski većnik Miodrag Zdravković tvrdi da su namere države da pomogne ovim radnicima iskrene ali da mora imati tačne podatke o broju radnika kojima se duguje i iznosu potraživanja.
Bivši radnik konfekcije "Đuka Dinić" i predsednik udruženja Evropski pokret Zoran Jovanović zbunjen je ovakvom "ponudom" nadležnih jer država sve podatke ima još od 2013.
- Radnici su svoja potraživanja uredno prijavila Agenciji za privatizaciju na osnovu dokumenata o potraživanjima koje im je izdavao Privredni sud. Nema potrebe da se iznova prijavljuju potraživanja - kaže Jovanović i ističe da se pokušava minimalizacija potraživanja radnika.
- Najnovija ponuda za prijavu potraživanja važi samo za bivše radnike "aktivnih" firmi, odnosno firmi u kojima stečaj nije okončan. Time se u startu briše trećina od 4.500 radnika koliko imaju potraživanja - navodi Jovanović
Gradski većnik Mihajlo Zdravković kaže da će prijava potraživanja krenuti od danas, a trebalo bi da bude završena u roku od dve nedelje.
- Grad je preuzeo obavezu da ovu evidenciju sastavi po uputstvu Ministarstva privrede i Ministarstva rada. Evidentiraće se samo potraživanja za minimalne zarade i troškovi sudskih postupaka, a zaposleni neće moći da prijave kamatu za neisplaćene plate zbog sumnje da su kamate validno obračunavane - pojašnjava Zdravković. - Ministarstvo privrede doneće odluku kako će potraživanja biti isplaćena. Svaki radnik dobiće ponudu o isplati koju će moći da prihvati ili ne prihvati.
ŠTRAJKUJE I DALjE
ZORAN Nešić, radnik MIN koji gladuje ispred Gradske kuće, smatra da je reč o diskriminaciji i nepoštovanju izvršnih sudski odluka jer je već utvrđen svaki pojedinačni iznos dugovanja.
- Niko nema prava da radnike ucenjuje da se odreknu onoga što im je sud dosudio - smatra Nešić. - Nastavljam štrajk dok ne dobijem novac ili umrem od gladi - kategoričan je Nešić.