Protekcija za kadrove?
01. 03. 2016. u 13:30
Subotički sindikati strepe od racionalizacije u javnom sektoru. Stvara se mogućnost za veći višak, kao i da otkaz dobiju oni bez zaleđine

STAV subotičkih gradskih čelnika da odlukom o racionalizaciji zaposlenih u javnom sektoru ne budu obuhvaćeni samo zaposleni na neodređeno vreme, nego ukupan broj radnika, mogao bi da donese, strahuju sindikati, znatno veća otpuštanja u javnim preduzećima.
Primera radi, u preduzećima kao što su "Suboticagas", "Stadion", ili "Vodovod i kanalizacija", nema viška stalno zaposlenih, i prema ranijoj odluci niko ne bi trebalo da bude otpušten. Međutim, kako imaju dovoljan broj stalno zaposlenih radnika, po novom tumačenju odluke, kad im se pribroje i zaposleni na određeno, do otpuštanja će morati da dođe, jer u tom slučaju broj zaposlenih je iznad crte.
Predstavnici sindikata strahuju da će direktori u tom slučaju sačuvati svoje partijske kadrove, te da će otkaze dobiti oni koji nemaju nikakvu zaleđinu, poput spremačica, kurira, portira, vozača i kafe kuvarica.
- Svim preduzećima naknadno je stigao nalog Radne grupe za određivanje maksimalnog broja zaposlenih da dostave podatke koliko imaju spremačica, kurira, portira, vozača putničkog automobila i kafe kuvarica - kaže Petar Stipančević, predsednik sindikata komunalaca, pokazujući dokument koji su potpisali čelnici grada, a koji je povod za strahovanje i sumnje. - Javna je tajna da će oni biti otpušteni, iako su možda ceo vek proveli u svojim preduzećima, a da će neki koji su došli znatno kasnije, partijskom linijom i kanalima zadržati radno mesto i ostati u preduzeću. Nemamo zamerku na skupštinsku odluku, jasno nam je da je to bila zakonska obaveza, ali kako to da odjednom ulaze svi zaposleni, iako je prethodno decidno rečeno da se radi samo o zaposlenima na neodređeno vreme.
Gradski Savez samostalnih sindikata tvrdi da je kroz "novu igru" ponovo na snazi partijsko zapošljavanje, i obećava da će, ukoliko bude potrebno, prava radnika braniti i pred sudom.
- Ovo se jednom mora preseći, branićemo prava radnika i pred pravosudnim organima, a izgubljeni proces iz svog džepa plaćaće direktori preduzeća - kategoričan je Milan Popović, predsednik SSSS.
"SEČA" NAJKASNIJE DO APRILA
SKUPŠTINA grada Subotice donela je odluku o razionalizaciji u javnim preduzećima i ustanovama, po kojoj javni sektor može da ima najviše 2.373 zaposlena. Preduzeća i ustanove dobili su kvote sa maksimalnim brojem zaposlenih i moraju da ih sprovedu najkasnije do aprila.
Не у €У рајХ!
01.03.2016. 16:31
"Predstavnici sindikata strahuju da će direktori u tom slučaju sačuvati svoje partijske kadrove, te da će otkaze dobiti oni koji nemaju nikakvu zaleđinu....",ма јок све ће то бити "транспарентно евРопски и по закону",нема никакве бриге,ал' замало.Па где сте чули,да је неко у окупираној колонији Србији,злоупотребио службени или партијски положај?И да,обавезно не заборавите да поново гласате, да хоћете у ЕУ рајХ по сваку цену,и биће оваквих "ненамештених" отказа још.Ово је тек почетак.....краја.
Komentari (1)