Kikindi status grada

M. IVETIĆ

25. 02. 2016. u 08:31

Sedište severnobanatskog okruga uskoro sa novim administrativnim okvirom. Vlada dala pristanak, konačna odluka do kraja februara

Кикинди статус града

Kikinda sa novim statusom i izazovom da u pravom smislu bude grad

KIKINDA - Sedište Severnobanatskog okruga, inače, najveće naseljeno mesto u regionu dobija status grada. To će se najverovatnije desiti već do kraja februara, saopštio je prvi čovek Kikinde Pavle Markov.

Inicijativu za izmenu statusne pozicije Kikinde, osmišljenu u kabinetu Markova, prosledio je nadležnima u državi republički poslanik dr Branislav Blažić (SNS). Trud je, na radost Kikinđana, urodio plodom. Republička vlada dala je zeleno svetlo, a čeka se samo sednica Skupštine Srbije, na kojoj treba da se izglasaju izmene i dopune Zakona o teritorijalnoj organizaciji, čime se ozvaničuje statusni iskorak Kikinde.

Kikinda je, inače, kada je 2007. godine usvajan Zakon o teritorijallnoj organizaciji Srbije, može se slobodno reći, neprincipijelno izostavljena sa spiska od 19 opština koje su stekle status grada. Narednih godina tadašnja lokalna vlast, predvođena DS, pokušavala je, nažalost bez uspeha, da ispravi ovu nepravdu. Nezadovoljni građani pisali su u Beograd, slali peticiju s više hiljada potpisa. Bez ikakvog efekta. Dobijanje statusa grada postalo je jedno od ključnih izbornih obećanja. I, evo, napokon, naprednjacima se trud isplatio.

VRŠAC I PIROT IZMENAMA i dopunama Zakona o teritorijalnoj organizaciji Republike Srbije, zahvaljujući incijativi Kikinđana od pre godinu dana, status grada, sem Kikinde, treba da dobiju i Vršac i Pirot. Prvi čovek Pirota zbog toga se javno zahvalio Kikinđanima
- Složile su se, na našu veliku radost, sve kockice - napominje Markov. - Status grada nije stvar prestiža, već bolje ukupno pozicioniranje Kikinde. Gradovi imaju posebne pogodnosti. Lakše se izlazi pred investitore, veće su mogućnosti da oni dođu kod nas, otvara se, takođe, prostor za veća transferna sredstva, kao i za konkurisanje kod različitih fondova u zemlji i inostranstvu. Na nama je da taj novi imidž i praktično potvrdimo.

Zakon, inače, nalaže da mesto sa statusom grada mora da ima barem jednu opštinu sa najmanje 10.000 žitelja. U tom smislu najrealnija je varijanta da takav status stekne Mikronaselje, kao najmnogoljudniji deo Kikinde. Nije isključeno ni grupisanje nekoliko susednih sela. Na tu temu, kako veli sadašnji predsednik opštine, a budući gradonačelnik Markov, još je rano pričati.

Pavle Markov


Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Komentari (4)

Geograf

25.02.2016. 09:26

Pa u Kikindi jos malo nece biti ni ljudi, to je opstina sa jednom od najvecih depopulacija u Srbiji. Ne zivi se od zvanja grada, sta je sa privredom, koja fabrika radi u Kikindi? MSK? Do kada, do izbora? Trg izgleda kao grad duhova, a o periferiji da ne govorimo (desetine napustenih i urusenih kuca).

kikindjanin

25.02.2016. 10:22

Odlična vest za građane Kikinde, Bogami, Pavle Markov i njegovi naprednjaci učinili su ogroman posao u prethodne dve godine. Otvorili su i granični prelaz, vratili 500 radnika na posao i pokrenuli proizvodnju u MSK, slobodne carinske podzone, Zopas, Mecafor, racionalizacija javnog sektora... jednom rečju, svaka čast!

Borti89

25.02.2016. 21:34

Jednom gradu nije dovoljan samo status grada i radna mesta, da bi ostala omladina i da bi bilo života..U gradu mora biti šoping molova-Tržnih centara ovih moderih bioskopa, sportskih hala i terena, karting staza, zoo vrt, makar jedan bulevar tj. malo moderniji deo grada. Ovo što sam naveo možda je nekome smešno ali mladi su odrasli na Holivudskim filmovima, sjaju, šopingu i kaficama...Proučite malo mlade pregazilo vas je vreme!

realan

26.02.2016. 09:13

@Borti89 - Ti nisi svestan o čemu pričaš. Zoo vrt, karting staza, šoping molovi... budalaština.10