Kikinda: Od keramike osta bruka

Milan Ivetić

22. 02. 2016. u 18:00

Kako je vojvođanska vlast dvaput izdašno drešila kesu za promašenu investiciju. U firmu, najavljivanu kao privredno čudo, uloženo 50 miliona dinara, a ona otišla u stečaj

Кикинда: Од керамике оста брука

Prostrana fabrička hala godinama čeka novog vlasnika

KAPIJA privatne fabrike građevinskog materijala "Keramika unika" u Kikindi već pet godina je zamandaljena. Nema ko da je otvori, niti razloga da je otključa. A, pokrajinski zvaničnici su je u dva navrata spektakularno otvarali s najavom - da će biti privredno čudo i da će veoma brzo vratiti uložena sredstva.

Kratko je "Keramika unika" proizvodila listele i ukrasnu keramiku za kupatila. Nerealne ambicije vlasnika Miroslava Jovanovića i vojvođanskih čelnika predvođenih Bojanom Pajtićem, koji su, mimo ekonomske logike, osmislili i novcem građana poduprli ovu krajnje rizičnu investiciju, veoma brzo - pale su u vodu.

Našavši se već u startu u nemilosrdnom vrtlogu strogih tržišnih pravila, "Keramika unika", s improvizovanom poslovnom politikom bez pokrića, nije dugo potrajala, otišla je u stečaj. Biće sasvim sigurno likvidirana, čim stečajni upravnik Slobodan Sudarov rasproda njenu preostalu imovinu.

"Keramika unika" prvi put je, uz kreditnu podršku pokrajine od 25 miliona dinara, otvorena krajem 2008. Čast da neformalno ozvaniči početak proizvodnje listela pripala je Ivani Dulić Marković, tadašoj potpredsednici Izvršnog veća APV. U novi keramički pogon, privredno čudo, kako su ga njegovi tvorci nazvali, iznikao uz kanal DTD te prohladne jesenje večeri, sem visokih gostiju iz Novog Sada, sjatili su se najvažniji lokalni čelnici iz tada vladajuće DS i Dinkićeve partije. Dulićeva je tada izjavila da je cilj Izvršnog veća povećanje konkurentnosti Vojvodine i doprinos ekonomiji Srbije, a da je ova fabrika - idealan model kako se to ostvaruje. Potom je slavlje premešteno u hotel "Narvik".








* Gazda Miroslav Jovanović

Septembra naredne godine usledilo je novo otvaranje. Nakon što je presekao vrpcu, Pajtić je na prigodnoj svečanosti, između ostalog, rekao:

- Ova investicija vredna je 81,2 miliona dinara. Izvršno veće je, preko svog Sekretarijata za nauku i tehnološki razvoj, sada izdvojilo 25 miliona dinara. U fabrici će biti uposlen 21 radnik, a još 43 njih, biće angažovano kroz različite kooperantske odnose. Ovo je 59. pogon novih tehnologija, koji smo otvorili u poslednje dve godine i zaposlili više od 17.000 ljudi...

I gazda firme Jovanović bio je tom prilikom veoma optimističan, rekavši da je godišnji plan proizvodnje oko pet miliona jedinica, najviše u Evropi. Već su, kazao je tada, sačinjeni ugovori s domaćim fabrikama "Poletom", "Zorkom" i drugima. Nagovestio je skori početak izvoza u Englesku, Češku, Austriju...

Poslovna godina koja je usledila, međutim, srušila je lepe, megalomanske snove o uspešnom biznisu. Roba je se gomilala u magacinima. Profit je postao - mislena imenica. Dugovanja su se gomilala do astronomskih razmera. Usledio je, kao neminovan epilog lošeg poslovanja, stečaj, koji su pokrenule EFG i Rajfajzen banka. U propaloj fabrici stečajni upravnik zatekao je samo dve trudne radnice. Proizvodnu halu odmah je zakupila druga firma sa simptomatičnim nazivom "Nova Keramika unika", bez uočljivog proizvodnog angažmana.

* Fabriku drugi put 2009. svečano otvorio i Bojan Pajtić

Tako je u Kikindi propao biznis sa listelama, izdašno finansijski podupiran. Od ukrasne keramike i profitnog biznisa ostala je samo - bruka. Pokrajinsko Izvršno veće i Fond za kapitalna ulaganja, naime, u "Keramika uniku" uložili su ukupno 50 miliona dinara. Reč je bila o krajnje pogodnom kreditu, koji bi se otplaćivao proizvedenom robom. Kako su i za šta trošeni silni milioni tek treba da se utvrdi. Na tome, prozivajući pokrajinsku vlast, insistiraju naprednjaci. Ovim slučajem bavi se, nezvanično saznajemo, i policija...

KRIVA EKONOMSKA KRIZA

NOVINARIMA koji su se svojevremeno interesovali za sudbinu "Keramike unike", iz Pokrajinskog sekretarijata za nauku i tehnološki razvoj odgovreno je šturim saopštenjem, s krajnje uopštenom konstatacijom - da nekoliko sufinansiranih preduzeća, među kojima i ovo u Kikindi, nije uspelo da se snađe u uslovima ekonomske krize, pa se našlo u stečaju. Dodaje se da je Sekretarijat svoja prava iz ugovornih odnosa zaštitio na zakonom predviđen način.

ZAPEČAĆENA SUDBINA

"KERAMIKA unika" još nije izašla iz stečaja. Poverioci su, kako nam je rekao predsednik Privrednog suda u Zrenjaninu Radomir Radojčić, namirili manji deo potraživanja. Prodaje se deo po deo imovine, za koju nema velikog interesovanja. Ostala je neprodata hala, sa opremom za proizvodnju keramičkih pločica. Od oživljavanja fabrike, jasno je, nema ništa.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Komentari (2)

Gedza

22.02.2016. 19:06

@Od Keramike osta bruka!!!Kako bre bruka,ovo je sansa za bivseg minstra vojnog ( keramicara)Gasica,vojsku je uzdigao na potrebni novo,a fabriku ce vratiti u zivot za vrlo,vrlo kratko vreme! Samo mu dajte sansu!!! Strucnjak sa ministarskim iskustvom!!!!Zalosno je da propadnu tolika ulozena sredstva!!!

Nije mi jasno

23.02.2016. 10:35

Ko jos u ovoj zemlji pored italijanske i spanske keramike kupuje domace djubre?