Propisi su prizemljili modelare

Zorana RAŠIĆ

07. 02. 2016. u 07:45

Darko Dimitrijević iz Paraćina, koji godinama pravi jedrilice i avione, tvrdi da je modelarstvo ugašeno. Od 1. januara, prema novom pravilniku, niko ne sme da pusti model da leti

Прописи су приземљили моделаре

Darko Dimitrijević u svojoj radionici

OSNOVE modelarstva naučio sam još u osnovnoj školi, a RC modelarstvom bavim se iz hobija više od 10 godina. To je rekreacija i sport kao i svaki drugi. Međutim, od prvog januara "zahvaljujući" pravilniku o bespilotnim vazduhoplovima koji je stupio na snagu, ja čak ni na obližnjem aerodromu ne smem više da pustim ništa da leti. Niko od modelara ovog trenutka u Srbiji ne može da leti svoj model! Modelarstvo je praktično ugašeno, a za državu mi smo sad gori od naoružanog čoveka! Tako mi doživljavamo odnos nadležnih prema nama.

Ovo tvrdi Darko Dimitrijević iz Paraćina, jedan od malobrojnih srpskih zaljubljenika u modelarstvo. On godinama pravi jedrilice, avione, multirutere... kojima upravlja daljinski, sa zemlje i pomoću autopilota. Iskustvo sa drugim modelarima razmenjuje putem internet - foruma jer modelarskih sekcija u većini aero-klubova nema, a sad je pravilnik koji je doneo Direktorat civilnog vazduhoplovstva, kaže, modelarstvo gurnuo - u ilegalu.

- Praktično sve vrste letelica težih od 500 grama pravilnik je stavio u isti koš. Svi mi modelari sad smo zakonski neispravni i prete nam prijave, ako, recimo, izađemo da se zabavimo sa detetom na neku livadu i pustimo avion da leti. Svuda u svetu takve letelice mogu da lete na sportskom aerodromu bez prijavljivanja, a neki modeli čak lete u centru Pariza, u parku! Ako se mi, modelari, zajedničkim snagama ne izborimo da se pravilnik unormali, Srbija neće više imati modelarstvo, sem raketnog, - tvrdi Dimitrijević.

On ističe da je delegacija modelara zajednički pripremala sa Direktoratom predlog zakona koji reguliše tu oblast. Taj predlog je bio solidan, uvodio je modelare u pravne okvire bez prevelikih restrikcija. Međutim, onda se uključilo Ministarstvo odbrane i napravljen je pravilnik kakav, po strogoći, ne postoji nigde u Evropi.

- Slažemo se sa tim da letelice treba da se evidentiraju, da cela ta oblast treba da se ustroji. Međutim, mi pored obavezne registracije sada moramo da prijavljujemo svaki let najmanje pet dana pre, da damo tačne GPS koordinate! Za svaki let moramo da dobijemo dozvolu dok, recimo, leteći zmajevi mogu da polete bukvalno odakle žele i ne prijavljuju ništa. Moramo da imamo zdravstveno uverenje, da polažemo test, dok u svetu postoje zvanična takmičenja u modelarastvu čak za decu od 12, 13 godina.... Da ne pričam o velikim taksama i osiguranju koje nam se nameće, što će biti preskupo za nas. Pod takvim uslovima niko više ovim hobijem neće da se bavi - objašnjava Dimitrijević.

Jedan od Darkovih modela aviona u vazduhu

Trenutno, on pravi model aviona marke "pilatus" i već je stigao do polovine trupa. U pitanju je replika razmere 1:4 koja će imati raspon krila 3,2 metra, i to je najveća letelica koju je ikad pravio. Avion će završiti do kraja leta. Na njemu radi svakog dana po nekoliko sati dnevno, međutim, ukoliko se pravilnik ne izmeni, veliko je pitanje kako će taj model da poleti.

DRON NA UTAKMICI NAPRAVIO PROBLEM

RAZLOG za donošenje ovako restriktivnog pravilnika, tvrdi Dimitrijević, jeste incident na fudbalskoj utakmici Srbija - Albanija, kada je dron uneo albansku zastavu na fudbalski teren.

- Taj eksces nije napravio niko od nas, već strani državljanin. I sam pravim dronove. To su u stvari leteće kamere koje se koriste za razna snimanja, za reklame, u filmskoj industriji, u privredi... Koriste ih najviše fotografi. Ja sam dronom snimao svoj poplavljeni lokal maja 2013. godine. Upravljanje dronovima treba posebno regulisati, kao svuda u svetu.

POVRATAK U KLUBOVE

RADIMO na tome da se vratimo u aero-klubove, da formiramo modelarske sekcije, a onda ćemo preko svojih predstavnika, nadam se, moći da utičemo preko Vazduhoplovnog saveza Srbije da se pravilnik izmeni.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Komentari (4)

Алекса

07.02.2016. 08:43

када неко из власти покушава да се прави паметан, седи у канцеларији и пише правилник... тог неког паметњаковића не интересује моделарство и то је њему довољно. мене лично исто не занима али ми ужасно сметане не брига о свим грађанима .

Marko

07.02.2016. 08:45

Ovo jednostavno nije normalna država. Primoravaju nas da bežimo odavde, glavom bez obzira. Sve sami nekompetentni, polupismeni restriktori.

Milan

07.02.2016. 21:23

@Marko - Naravno, ovo je samo kap u prepunoj casi, odlazim iz ove zemlje u kojoj na mene drzava gleda kao kriminalca zato sto se bavim modelarstvom.Modelarstvo je divan hobi i sport...bio na zalost.

vuja

07.02.2016. 22:39

To se desava kad se nestrucni strucnjaci prave pametni.I bice sve gore i gore ,kako budu preuzimali resore nestrucni strucnjaci sa raznih sega-mega fakulteta.Jos imamo zalihe strucnjaka iz komunizma al to polako umire ili ide u penziju.Ono malo pametnih omladinaca sto dobijamo godisnje ,99.9% odlazi preko grane.Ovaj zakon je pisao neki vazduplohovac ,a sve aminovao neki Babic.Za par godina niko u Srbiji nece moci ni da razume sta je smesno sa Sojicem,jer ce samo Sojici i ostati ovde.Laku noc.