Ima epidurala, ali nema anesteziologa
19. 01. 2016. u 18:19
Klinički centar Vojvodine u Novom Sadu ne može da udovolji svim zahtevima za bezbolan porođaj. Betanija kuburi s kadom, kao što je slučaj u celoj Srbiji

U Betaniji se dnevno porodi između 20 i 30 pacijentkinja
KLINIČKI centar Vojvodine u Novom Sadu podržava predlog Ministarstva zdravlja za bezbolni porođaj za sve trudnice, ali zbog manjka anesteziologa neće moći da ga primeni na svim porodiljama koje to žele.
- Ne možemo da omogućimo svim porodiljama primenu epiduralne anestezije, jer Ginekološko-akušerska klinika u Novom Sadu nema dovoljno anesteziologa, kao što je slučaj i u celoj Srbiji - kaže za "Novosti" direktor te ustanove dr Dragan Stajić, dodajući da se dnevno ovde porodi između 20 i 30 pacijentkinja.
Dr Stajić ističe da uz sve napore zaposlenih, a imajući u vidu činjenicu da je anesteziologija u našoj zemlji deficitarna specijalizacija, praktično je neizvodljivo omogućiti svim porodiljama bezbolan porođaj.
- Bezbolni porođaj je savremena metoda kojoj savremena medicina stremi, ali smo zbog manjka kadrova prinuđeni da je primenjujemo samo kod porodilja kod kojih postoji medicinska procena da im je neophodna - naglašava dr Stajić.
Prošle godine u ovom porodilištu, koje Novosađani radije zovu Betanija, rođeno je 6.500 beba i urađeno više od 1.500 različitih ginekoloških operacija. Među njima je bilo nešto manje od 100 epiduralnih porođaja. Postupak primene epiduralne anestezije, inače, podrazumeva višesatni "monitoring" porodilje, a ovde je zaposleno svega 10 anesteziologa.
Za ostale porodilje koje su izrazile želju za bezbolnim porođajem, epiduralna analgezija izvođena je uz angažovanje anesteziologa iz drugih klinika Kliničkog centra Vojvodine, u dopunskom radu, kao vanstandardna usluga.
U KCV smatraju da bi jedno od rešenja moglo da bude da republički Fond za zdravstvo odobri sredstva kojim bi se plaćao dopunski (prekovremeni) rad postojećim anesteziolozima.
DA NE BOLI 15.000 DINARA
PORODILjE za koje postoji medicinsko opravdanje za primenu epidurala, dobijaju taj tretman besplatno. U slučajevima kada pacijentkinja samoinicijativno želi bezbolan porođaj, to je košta 15.000 dinara. U KCV kažu da protekciju nemaju ni koleginice zaposlene u toj ustanovi.
Goran
20.01.2016. 07:08
Nece biti ni jednog medicinskog radnika za koju godinu. Koja to glava moze da radi u bolnici za 300 evra kad napolju moze 2000 da zaradi lagano
Komentari (1)