Rogati gosti čuvaju jezero

J. LEMAJIĆ

18. 01. 2016. u 07:57

Podolska goveda, stara i ugrožena vrsta, na prirodan način će sačuvati čistoću Palića i Ludoša. Trsku, koja se raširila po priobalju i teško se uklanja, brste pet krava i vo

Рогати гости чувају језеро

KADA se pojavila vest da su u zaštićeni predeo Palićkog i Ludoškog jezera stigli novi stanari, većina građana je pomislila da je reč o novoj vrsti ptica ili riba. Čak ni najmaštovitiji se nisu setili da su to podolska goveda, stara i ugrožena životinjska vrsta, čiji je "zadatak" da pasu trsku i tako na prirodan način čuvaju i čiste obalu jezera.

Trska na delu jezera "Malo pojilo", koja se iz vode proširila na priobalje, agresivno osvaja površine i teško se uklanja, umesto mehanizacije sada pasu vo i pet krava.

- Svake godine kosimo trsku, trošili smo mnogo energije i novca, ali nismo postigli značajnije rezultate - objašnjava Ferenc Marton, direktor javnog preduzeća "Palić Ludoš", dodajući da je za ovaj posao prošle godine potrošeno više od 470.000 dinara. - Od kolega iz Mađarske i Austrije videli smo da se trska suzbija i da se ovakve vlažne livade održavaju uz pomoć velikih preživara.

Podolska goveda su uzeta u zakup od privatnika za 200.000 dinara godišnje, a putem konkursa Pokrajinskog sekretarijata za zaštitu životne sredine dobijeno je 400.000 dinara, od kojih je ograđena močvarna livada na kojoj se nalaze, napravljen "električni pastir" i podignut drveni zaklon, gde rogati gosti mogu da se sklone.

- Goveda su se u ove svrhe koristila do 30-ih godina prošlog veka, ali ih je onda zamenila mehanizacija - dodaje Marton.

- Životinje nisu zahtevne i potpuno su prilagođene ovdašnjim uslovima života na otvorenom i gruboj klimi, a ishrana zelenom, mladom trskom za njih je pravi užitak.

Prema procenama stručnjaka jedno goveče može da "održava" oko 1,5 hektara terena, i već do proleća bi trebalo da se vidi njihov učinak na 4,5 hektara močvarnog zemljišta koje je sada obraslo trskom. Ukoliko rezultati budu očekivani, goveda će se preseliti i na druge delove jezerske obale.

- Želimo dugo održivi sistem, ali i da obogatimo turistički sadržaj, jer se životinje nalaze na delu gde je predviđena turistička staza, te će posetioci Palića moći da ih vide, ali i da nešto nauče o njima - zaključuje Marton.


TAMPON-ZONA

PODRUČJE gde pasu podolska goveda deo je zaštitnog pojasa koji se formira uz jezersku obalu, kako bi se između vodene površine i poljoprivrednog zemljišta, koje je okružuje, formirala tampon zona. Ona treba da spreči veštačko đubrivo i pesticide i herbicide da se slivaju u jezero.


Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Komentari (3)

ranko75

18.01.2016. 08:37

Za te pare su mogli da kupe goveda a ne da ih uzmu u najam.Zamislite uzmete od coveka goveda, hranite ih i jos mu placate za to sto ih hranite. Pa to je van svake pameti.

Dusan

18.01.2016. 15:52

Пардон, у Засавици их има 80, а у целој Србији још 250.