ENGLEZI U POLUFINALU: “Gordi Albion” se ne šali, preskočili i Švedsku
07. 07. 2018. u 18:02
Fudbalska reprezentacija Engleske izborila je polufinale Mundijala u Rusiji posle pobede nad Švedskom 2:0 (1:0) u Samari

BAJKA Šveđana je završena u četvrtfinalu Mundijala, Englezi nastavljaju da žive san o drugoj svetskoj tituli. Izabranici Gereta Sautgejta su potvrdili da su kvalitetniji od "vikinga" i sigurnom igrom su se plasirali među četiri najbolje reprezentacije na planeti, gde nisu bili još od 1990. godine - 2:0
Za prvo uzbuđenje tokom tvrdog prvog poluvremena u Samari pobrinuo se golgeter šampionata Hari Kejn. Ubojiti napadač Totenhema je šutirao sa 20 metara, ali lopta je otišla malo pored stative rivala, tako da je ostao kod brojke od šest pogodaka na turniru.
Šveđani su za totalno defanzivnu taktiku bili kažnjeni u 30. minutu. Englezi su uz pomoć prekida, svog specijaliteta na ovom takmičenju došli do 1:0, pošto je sjajni 25-godišnji štoper Lestera Hari Megvajer nadskočio Emila Forsberga posle centaršuta iz kornera Ešlija Janga. Bio je to prvenac defanzivca "lisica" u nacionalnom dresu, u desetom nastupu.
Pročitajte još: Surova dominacija Evrope
Rahim Sterling je u 45. minutu mogao da zada novi udarac "vikinzima", kada je izašao "jedan na jedan" sa Robinom Olsenom. Najpre je driblao golmana, pa se spetljao, i na kraju je sve upropastio. To je moglo da se osveti u drugom minutu nadoknade, pošto je Markus Berg glavom uputio udarac, i čuvar mreže Džordan Pikford je panterski morao da reaguje da spreči izjednačenje.
Nije se engleska selekcija povukla u nastavku da brani vođstvo, već je i dalje napadala. Nagrada za takav pristup došla je u 59. minutu, kada je Dele Ali, glavom kao i Megvajer, zatresao mrežu Olsena, na asistenciju Džesija Lingarda - 2:0.
U 62. i 72. minutu, "jedinica" Engleske Pikford je potvrdio kandidaturu za najboljeg golmana Mundijala. Najpre je zaustavio šut Viktora Klaesena iz blizine, a onda je bombu Berga vrhovima prstiju prebacio preko prečke u korner. Time je ubio svaku nadu "vikinzima" da mogu da naprave dramu u finišu.
Pročitajte još: Opklada Ibrahimovića i Bekama pred četvrtfinale SP
Šveđani, koji su se uoči šampionata odrekli Zlatana Ibrahimovića, nisu uspeli da četvrti put u istoriji uđu u polufinale, prvi put posle 1994. Međutim, mogu da budu zadovoljni onim što su učinili na prestižnom turniru, na kom ih nije bilo 12 godina.
ŠVEDSKA - ENGLESKA 0:2 (0:1)
STRELCI: Megvajer u 30. i Dele Ali u 59. minutu za Englesku. Stadion: "Kosmos arena" u Samari. Gledalaca: 41.000. Sudija: Kujpers (Holandija).
ŠVEDSKA: Olsen - Kraft (od 85. Janson), Lindelof, Grankvist, Augustinson - Klaeson, Larson, Ekdal, Forsberg (od 65. Olson) - Toivonen (od 65. Guideti), Berg.
ENGLESKA: Pikford - Voker, Stouns, Megvajer - Tripije, Jang, Henderson (od 84. Dajer), Dele Ali (od 76. Delf), Lingard - Sterling (od 90+1. Rašford), Kejn.
BUĐENjE UZ PROTIVPOŽARNI ALARM
ŠVEĐANI su imali neprijatno buđenje jutro pred utakmicu sa Englezima. U hotelu sa pet zvezdica u Samari, u kom su odseli, u osam časova je počeo da zvoni protivpožarni alarm, zbog čega su hitno morali da strče u hol.
Međutim, uzbuna je bila lažna, pa je "vikinzima" laknulo, ali svakako im takav stres nije bio potreban pred veliki meč.
SPEC. Englezi su postigli 11 golova u Rusiji, čime su izjednačili svoj rekord iz 1966, kada su bili prvaci.