STADION ZA POVRATAK STARE SLAVE: Leskovac nagoveštava oporavak fudbala i košarke

Igor Mitić

28. 07. 2019. u 09:33

Fudbalski klub Dubočica je dugo bio stabilan drugoligaš, čak i u nekadašnjoj Jugoslaviji, ali je pre pet godina zbog dugova prestao da se takmiči

СТАДИОН ЗА ПОВРАТАК СТАРЕ СЛАВЕ: Лесковац наговештава опоравак фудбала и кошарке

Fudbaleri GFK Dubočica foto: I. Mitić

UMERENI optimizam! To je siže svih razgovora koje smo poslednjih dana vodili sa leskovačkim sportskim radnicima o stanju u ovdašnjem fudbalu i košarci. Mnogo je faktora koji utiču na uspeh ili neuspeh u sportu, ali u Leskovcu veruju da je moguće da fudbaleri GFK Dubočica i košarkaši Zdravlja ponovo počnu da pune tribine kao nekada. "Jedini uslov" za to je da se najpopularniji klubovi vrate u više rangove takmičenja. Prvi koraci su već napravljeni, pa otuda i optimizam i nada da će vredan, odgovoran i predan rad dati rezultate.


To je i preduslov da podrška lokalne samouprave bude još veća, a sportski radnici veruju da bi tako privukli i nemotivisane sponzore da podržavaju sportske kolektive koji su godinama propadali.


PODRŠKA GRADA Za programsko finansiranje sportskih klubova i organizacija Leskovac je ove godine izdvojio 60 miliona dinara, što je tri puta više novca u odnosu na period od pre sedam godina. U lokalnoj samoupravi podsećaju da je dodatnih 140 miliona dinara uloženo u sportsku infrastrukturu i podsećaju na nedavno završenu izgradnju nove Sportske hale "Partizan". Opredeljenje je i da se još više ulaže u školski sport, jer se veruje da je to temelj profesionalnog sporta. Za redovan rad SRC "Dubočica", sa kompleksom plivačkih bazena, grad godišnje izdvaja oko milion evra.

FUDBALSKI klub Dubočica je dugo bio stabilan drugoligaš, čak i u nekadašnjoj Jugoslaviji, ali je pre pet godina zbog dugova prestao da se takmiči. U lokalnoj samoupravi smatraju da je do "potopa" leskovačkog fudbala i košarke došlo od 2008. do 2013. godine, uz ocenu da je to posledica "nestručnog rukovodstva koje je, umesto o opštim, vodilo računa o ličnim interesima". Za novoosnovani GFK Dubočica, koji se takmiči u trećem takmičarskom nivou srpskog fudbala - Srpskoj ligi Istok, svi veruju da ima velike šanse da dospe do Prve, pa čak i do Superlige.


- Konačno stvari u Dubočici idu pravim putem i to će se videti već na početku sezone. Zatekao sam deset igrača i golmana. Sada imamo preozbiljnu ekipu za ovaj rang takmičenja i talentovani mladi stručni kadar, pa se nadamo da bismo sledeće godine mogli da zaigramo Prvu ligu, a za nekoliko godina možda i Superligu - ističe Dejan Savić, predsednik kluba, sa kojim smo razgovarali tokom treninga kraj devastiranog stadiona, na terenu sa veštačkom travom u čiju su izgradnju lokalna samouprava i nadležno ministarstvo uložili 32 miliona dinara.


Da je Dubočica konačno na pravom putu, veruje i Saša Starčević, predsednik FS Jablaničkog okruga, koji je istakao da je uživao na nekoliko poslednjih treninga kluba koji je prošao kroz potpunu reorganizaciju. Velika motivacija novookupljenoj ekipi jeste i najavljena izgradnja novog gradskog stadiona, po najvišim standardima, kako je obećao predsednik Fudbalskog saveza Srbije Slaviša Kokeza prilikom nedavne posete Leskovcu, sa 8.000 mesta, u koji će biti uloženo čak 16 miliona evra.



- Sramota je da se na takvom stadionu igra trećeligaški fudbal. Ne postoji grad na jugu Srbije gde vodeći fudbalski klub nije njegov "mezimac". Nažalost, takav slučaj smo imali u Leskovcu, pa je naš prvi sport, umesto fudbala, dugo bio rukomet, pa smo se onda hvalili košarkom, koja je propala kada je izgubila moćnog sponzora kakav je bila fabrika lekova "Zdravlje" - podseća Dragan Trajković, dugogodišnji sportski novinar Televizije Leskovac.


PRE 19 godina košarkaši Zdravlja, predvođeni Nišavićem, Markovićem, Pavkovićem, Cvetkovićem i legendarnim Slobodanom Žućom Mitićem, bili su finalisti Kupa Jugoslavije (izgubili su od Partizana 66:79, pred 5.000 gledalaca u SC "Zdravlje" u Leskovcu), a sada tavore u Drugoj ligi Srbije. I ovaj klub ima novo rukovodstvo, a gradonačelnik Goran Cvetanović ističe da uspeh nije izostao zahvaljujući tome što se radi o ljudima koji žive za sport, a ne od sporta.


RUKOMETAŠI U SUPERLIGI Posle 19 godina leskovački rukomet se vratio među elitne klubove. Za pet godina je od trećeg ranga takmičenja dospeo do A Superlige. Leskovac ima i dva plivačka kluba koji su među najkvalitetnijim u zemlji. Međutim, rezultati u seniorskoj konkurenciji izostaju jer mladi talentovani plivači, kada dođe vreme da otpočnu studije, odlaze u veće gradove.


- U sportu ništa nije sigurno. Možete da uradite sve idealno i da ostanete bez rezultata. Zbog toga nema prevelikih obećanja, ali sam kroz dugogodišnje iskustvo naučio da se uporan rad uvek isplati, a mi ćemo uvek podržati sve sugrađane koji vredno rade i postižu uspehe. To se odnosi na sve sportiste, pa i na naše fudbalere i košarkaše - poručuje gradonačelnik Goran Cvetanović, prvi čovek grada koji je nekada nedrio internacionalce i reprezentativce.


- NAJTEŽA posledica tapkanja u mestu je to što su se naša deca godinama opredeljivala za uspešnije sportske kolektive, pa možemo opravdano da se zapitamo koliko nam je talentovanih fudbalera "prošlo kroz prste". Novi stadion znači spas za naš fudbal jer će Grad biti prinuđen da stvori uslove da Dubočica zainteresuje neku moćnu kompaniju koja bi stala iza ovog kluba. To je važno jer lokalna samouprava nema novca da samostalno finansira klub koji se takmiči u Superligi - zaključuje novinar Dragan Trajković.


Mnogi veruju da će, kada Dubočica bude došla do tog nivoa, moći sama da se izdržava, od ulaznica, reklamnog prostora i prodaje igrača, pa i da delom sredstava, kao što je svuda u svetu, podrži i druge sportove poput košarke ili rukometa.


Pratite nas i putem iOS i android aplikacije