PO SEDIŠTU 1.500 EVRA: Srbija će do 2021. godine dobiti šest novih i tri rekonstruisana stadiona
27. 04. 2019. u 11:21
Blagojević: Subotica, Loznica, Zaječar, Kraljevo, Leskovac i Vranje će dobiti potpuno nove fudbalske objekte. Postoje vrlo strogi UEFA standardi

Marko Blagojević
SRBIJA će do kraja 2021. godine dobiti šest novih i tri potpuno rekonstruisana fudbalska stadiona! Ovo je, za "Novosti", najavio direktor Kancelarije za upravljanje javnim ulaganjima Marko Blagojević. Pored već najavljene izgradnje novog Nacionalnog stadiona u Surčinu, koji će imati 65.000 mesta, država Srbija će ozbiljno da se posveti modernijem izgledu devet pomenutih i dodatnoj rekonstrukciji objekata na kojima igraju Partizan i Crvena zvezda.
- Subotica, Loznica, Zaječar, Kraljevo, Leskovac i Vranje će dobiti nove stadione, što praktično podrazumeva rušenje postojećih, dotrajalih objekata i na istim lokacijama izgradnju potpuno novih stadiona. Fudbalski objekti u Nišu, Novom Sadu i Kragujevcu će biti rekonstruisani - napominje Blagojević.
PROČITAJTE JOŠ: FOTO: Nacionalni stadion u Surčinu
12 miliona evra je cena gradnje novog stadiona
Pošto je Srbija sa Bugarskom, Grčkom i Rumunijom već odlučila da podnese kandidature za organizaciju Evropskog prvenstva 2028. i Svetskog prvenstva 2030. godine, novoizgrađeni ili rekonstruisani stadioni bi, sa pratećom saobraćajnom i hotelskom infrastrukturom, bili glavna preporuka za izlaz na najveću fudbalsku scenu.
- Postoje vrlo strogi UEFA 4 standardi koji moraju da se ispune i svi pomenuti stadioni će ih imati. To će biti moderni fudbalski objekti, bez neke prevelike raskoši, ali će publika u navedenim gradovima biti ponosna na svoje stadione. Lokalne samouprave su izuzetno motivisane da učestvuju u svakom od ovih projekata - dodaje Blagojević.
Zanimljivo je da na nekim od devet stadiona planiranih za izgradnju ili rekonstrukciju već postoje atletske staze.
- Tamo gde postoje uslovi za takmičenje i pripreme atletičara, takvi sadržaji će takođe biti rekonstruisani. Ipak, fokus je na ispunjavanju već pomenutih UEFA 4 standarda. Projektovanje svih stadiona je trenutno u toku i ubrzo ćemo imati i idejna rešenja, projekte i njihov budući izgled - kaže Blagojević.
Naravno, u celoj ovoj priči uvek je važno i koliko košta ovako obiman posao.
- Procena je da će cena potpune izgradnje šest novih stadiona iznositi oko 1.500 evra po jednom mestu. Tih šest stadiona koji će biti kompletno izgrađeni imaće po 8.000 mesta, a tri stadiona planirana za rekonstrukciju do 20.000 mesta. U pitanju je ozbiljan posao koji iziskuje detaljne pripreme, kasnije i izvođenje radova. Napominjem da je u većini evropskih zemalja uobičajena cena pri izgradnji stadiona 3.000 evra po jednom mestu, a da neki od najmodernijih stadiona u svetu koštaju i do 10.000 evra. Kao što vidite, kada se grade ovakvi objekti, ne formira se cena po kvadratnom metru - objašnjava Blagojević.

PARTIZAN I ZVEZDA
U PLANU je rekonstrukcija i dva najveća stadiona u Srbiji, ona na kojima igraju Crvena zvezda i Partizan. Ipak, oni nisu u nadležnosti Kancelarije za upravljanje javnim ulaganjima.
- Odgovore na sva pitanja o obnovi ova dva objekta moraju da daju ljudi iz sportskih društava "Partizan" i "Crvena zvezda" - poručuje Blagojević.

Branislav
27.04.2019. 11:51
A, ja sam cuo da EU ima stroge propise za bolnice i skole, , da ce se izgraditi bar jedna bolnica po strogim pravilima EU ,
Složićete se da je nenormalno da se ulažu tolike pare u propali fudbal umesto da se klubovi i stadioni privatizuju a da se za magnetnu rezonancu organizuje Teleton i da se sakupljaju pare putem SMS poruka. Za to nema para a za stadione ima. Pitam se ko je ovde lud a ko zbunjen?!?!
Zašto je dozvoljeno propadanje stadiona u Smederevo, koji je rađen po STANDARDIMA UEFE.
svidja mi se sto je drzava finansijski pomogla i rekonstruisala omladinski stadion na karaburmi.
Откуд Лозница а не Шабац?!
Komentari (26)