SRBIJA REMIZIRALA SA PORTUGALIJOM: “Orlovi” odbranili veliki bod
25. 03. 2019. u 22:50
Fudbalska reprezentacija Srbije igrala je večeras u Lisabonu nerešeno 1:1 protiv Portugala u prvoj utakmici Grupe B kvalifikacija za Evropsko prvenstvo

OD IZVEŠTAČA”NOVOSTI” - LISABON
SRBIJA se iz Portugalije vraća sa bodom velikim kao kuća i već na startu kvalifikacija je “uštopovao” zvaničnog prvaka Evrope. Večeras na “Stadionu svetlosti” u Lisabonu zasijala je neka nova koja je ponovila isti rezultat, skoro i igru kao na prijateljskom meču sa Nemačkom – 1:1 (1:1).
Apsolutno sve je išlo na ruku “orlovima” koji su pametnom igrom, na trenutke i “namazanim” potezima, kao da iza sebe imaju sto godina iskustva, do očaja dovodila domaće igrače i navijače. Aktuelni šampion Evrope “zagrcnuo” se već na startu kvalifikacija za EP pošto je pre nekoliko dana remizirao sa Ukrajinom.
Dušan Tadić je bio opet čovek odluke u timu Mladena Krstajića. Znao je selektor da će trenutno naš najbolji fudbaler da bude onaj najteži tas na vagi koji je spreman da “ljulja” i odbranu Portugalije. Kako je Tadić “zaljuljao” domaćina u 7. minutu i asistencijom proigrao Gaćinovića... Golman domaćih Rui Patrisio je napravio penal, Srbija povela golom Tadića sa bele tačke i već tada se nekako videlo da “orlovi” iz Lisabona ne mogu da odlete pognutih glava.
Još kada se u 28. minutu prva zvezda Portugalije Kristijano Ronaldo uhvatio za zadnju ložu i skoro u suzama napustio teren, bilo je jasno da nam se put do povoljnog rezultata od tog trenutka znatno proširio.
PROČITAJTE JOŠ: KRAJ: Portugalija - Srbija 1:1
Ogroman pritisak koji je domaćin pravio u većem delu meča, krunisan je izjednačenjem u 42. minutu kada je Danilo iskoristio poklon naše odbrane koja se u tim trenucima, valjda, kao i 50.000 navijača divilo njegovom potezu i evrogolu sa skoro 20 metara. Da smo izdržali još ta tri minuta, možda bi se na putu do Beograda u avionu pevala pobednička pesma.
Drugo poluvreme donelo je festival uzbuđenja. Pogledala nas je sreća, ali i poljski arbitri, glavni Marčinjak i njegov pomoćnik Sokolnicki počastili u 73. minutu. U trenucima najžešćeg pritiska Portugalije, najiskusnijeg irača Srbije Antonija Rukavinu lopta je pogodila u ruku. Marčinjak je svirao penal, ali je tek na asistenciju pomoćnika dosudio “ničiju loptu”, pa čak ni korner za domaće. Selektor Ferando Santoš je dobio blaži nervni slom,počastio je sudiju salvom uvreda, preživeo je na klupi, ali ni to, a ni jalovi napadi njegovog tima do kraja meča nisu doneli ništa značajnije.
- Videli ste hrabru i odlučnu Srbiju koja je i pored problema sa sastavom tima uspela da osvoji veoma važan bod na početku kvalifikacija. O penalu ne mogu da pričam, jer je situacija bila prilično daleko – rekao je posle meča selektor Krstajić.
Navaljivivala je Portugalija sa svih strana, silno htela pobedu, ali je morala da prizna da se u samo četiri dana namerila na dve selekcije koje možda mogu u našoj grupi da menjaju poredak evropskog fudbala. Ukrajina i Srbija zauzimaju prva dva mesta na tabeli.
- Imamo dva i po meseca za pripremu za sledeće mečeve. Idemo u goste Ukrajini, pa čekamo Litvaniju u Beogradu. Uveren sam da ćemo tada imati i jači tim, jer će nam se vratiti nekoliko povređenih i veoma važnih igrača – zaključio je Krstajić priču o utakmici u kojoj je možda mogao da se pronađe put do sva tri boda, samo da su Tadić ili Ljajić bili prisebniji sredinom drugog poluvremena.
Srbija odlazi na veliki odmor do juna sa očima punih utisaka. Remi sa nekadašnjim prvakom sveta, pa sa prvakom Starog kontinenta ulivaju nadu da ćemo posle 20 godina možda i da vidimo uživo Prvenstvo Evrope .
PORTUGALIJA – SRBIJA 1:1 (1:1)
STRELCI: Danilo u 42.minutu za Portugaliju, a Tadić u 7. minutu (iz jedanaesterca) za Srbiju. Stadion “Luž” u Lisabonu. Gledalaca:45.000. Sudija: Marčinjak (Poljska).
PORTUGALIJA: Rui Patrisio 6 – Kanselo 6,5, Pepe 6,5, Diaz6,5, Gereiro 6 – Karvaljo 6,5, Danilo 7, Rafa 6,5 (od 84. Guedeš - ) – Ronaldo – (od 30. Pici 6,5), Souza 6,5 (od 58. Andre Silva6 ), Bernardo Silva 6,5.
SRBIJA: Dmitrović 7– Rukavina 7, Milenković 7, Spajić 6,5, Mladenović 6,5– Gaćinović – (od 21. minuta Radonjić 5,5 ), Maksimović 6,5– Lazović6,5 ( od 68. Živković -), Tadić 7,5, Ljajić 6,5 (od 87. Milinković-Savić -) – Mitrović 6,5.
Igrač utakmice: Dušan Tadić (Srbija).
SELEKTOR Portugalije Fernando Santoš, obasut pitanjima domaćih novinara skoro isključivo o dosuđenom, pa poništenom penalu je otkrio zanimljiv detalj.
- Poljski sudija mi je tokom meča rekao da je promenio odluku jer je dobio signal da Rukavina nije igrao rukom. Obećao je da ćemo zajedno pogledati taj snimak i pošto smo to zajedno uradili posle utakmice, Poljak se samo izvinio. Osim toga, zameram sudiji i na prestrogo dosuđenom penalu za Srbiju, jer je start našeg golmana usledio posle šuta – rekao je Santoš.
TADIĆ: DOBILI ŠTA SMO ŽELELI
KAPITEN Srbije na meču u Lisabonu, Dušan Tadić, je bio prezadovoljan bodom.
-Momci su još u Nemačkoj onim remijem pokazali koliko može ova oslabljena reprezentacija. Drago mi je da smo na terenu aktuelnog evropskog prvaka osvojili veoma važan bod. Utakmica je bila izuzetno teška. Znali smo da će Portugalija da učini baš sve da se vadi za remi protiv Ukrajine. Iskoristili smo našu priliku, mogli smo sigurno još neku, ali i ovo je dobro za start – kaže Tadić.
RONALDO DUPLO NEVIDLjIV
KAPITEN i prva zvezda Portugalije Kristijano Ronaldo nije mogao da pokaže svoj raskošni repertoar jer je posle samo pola sata napustio teren. On je dakle bio nevidljiv na terenu, ali je tek bio nevidljiv za izveštače sa utakmice pošto je po lošem starom običaju samo “eskivirao” novinare na stadionu “Luž”.
POHVALE ZA MITROVIĆA
DUŠAN Tadić je po oceni svih izveštača opet bio najbolji igrač meča, a selektor Portugalije imao je zanimljivo mišljenje.
- Nama je ustvari Aleksanar Mitrvić, centarfor Srbije, pravio najviše problema svojim pametnim čuvanjem lopte. Nažalost, startovali smo sa dva nerešena rezultata na našem terenu. Pred nama je još šest utakmica i moramo da se brimo da opravdamo svoj renome – istakao je Santoš.
Mile
25.03.2019. 23:00
Junaci smo samo kad se branimo, istina. Steta sto Jovic nije igrao, mozda bi tutnuli jos koji gol.
dobro je ali zasto ovako na silu i opet samo mitrovic pa jedva je izdrzao do kraja sta zamislja nas trener nerazumem
ovo je sramota ,uzas,ponizenje,ovo je sve najgore samo fudbal nije.ispucavanje lopte samo da ode dalje od naseg gola,nezelim da navodim pojedinacno igrace.kada se obuce dres srbije ima da se gine ,daj sve pa kada vise nemozes trazi posteno zamenu.svi se bore do zadnje minute a mi ne??kad god damo go mi se povucemo pa dokle vise.sada ce da se hvali srbija sto je uzela bod.MENE JE SRAMOTA OVAKVOG FUDBALA,USTVARI OVO NIJE FUDBA
To ispucavanje lopte umesto izgradnje igre. Šteta sto trener ne veruje u ove momke. Oni mogu mnogo više.
ako je ono junaštvo, bolje da igramo hokej na travi. Mi jednostavno nemamo stratešku hrabrost da odlučno odigramo ijednu utakmicu protiv jačih selekcija. Opasniji su bili bez Ronalda nego s njim a u tehnici su nam održali lekciju.I kada smo imali selekciju sačinjenu od zvezda, igrali smo slično. Uvek po običaju nešto kilavimo, gubimo lopte u predaju, vraćamo loptu nazad, tražimo odsečene napadače...nema tu pobedničkog fudbala
Komentari (22)