U utrobi morskog diva

Bojana Jovanović

08. 12. 2018. u 16:42

"TV Novosti" posetile Talin povodom premijere istorijske serije "Podmornica"

У утроби морског дива

Foto Bojana Jovanović

UŠUŠKANI u tamu plavetnila Pomorskog muzeja Estonije, u njenom glavnom gradu Talinu, dok diskretno svetlo lampi obasjava svaki od stolova, gotovo bez daha pratimo dešavanja koja se odvijaju na velikom platnu pred nama. Neobičan osećaj strahopoštovanja uliva nam ogromna podmornica "EML Lembit", ukotvljena na nekoliko metara od nas, koja dominira svojim sivkastim odsjajem u mračnoj atmosferi. Na platnu, porinuće podmornice U-612 koja, u okupiranoj Francuskoj, okuplja brojnu posadu, preplićući njihove sudbine sa životima onih koji ostaju na kopnu. Mladi, novopostavljeni kapetan Klaus Hofman (Rik Okon) pokušava da smiri strasti, razbuktale u skučenom prostoru podmornice, dok na kopnu Simona Štraser (Viki Krips), zbog podrške bratu, upada u situaciju kojoj se nije nadala i biva uvučena u tajne radnje koje dovode do brutalnih posledica.

Pomenute scene su prve dve epizode serije "Podmornica", koju ćemo pratiti (ponedeljkom) do 17. decembra, u 21.00, na Epik drami. Reč je o projektu koji nastavlja tamo gde je čuveni istoimeni film Volfgana Petersena, iz 1981, stao s temom iz 1942. Ovom prilikom "poveli" smo vas u Talin, zbog toga što smo, sredinom novembra, imali ekskluzivno pravo da, kao jedini predstavnici medija iz Srbije, prisustvujemo pretpremijeri pomenutih epizoda ove visokobudžetne serije i razgovaramo sa glumcem Rikom Okonom i Tonijem Sejntom, jednim od scenarista.

Pre nego što ih čujete, da se vratimo još malo u plavo. Nasred talinske luke Baltičko more gotovo zapljuskuje zidove hangara za hidroavione, odnosno Pomorskog muzeja Estonije. Kreativni, kakvi jesu, Estonci su ovo zdanje osmislili tako da u njemu imate osećaj kao da hodate po vodi, jer su svud oko vas čamci i jedrenjaci, ima i onih poput papirnih origamija, samo po nekoliko metara visokih, te minobacača, ledolomaca, a postavku možete satima istraživati. Ogromnom halom dominira grandiozna podmornica "EML Lembit", ponos estonske mornarice, koja je bila u upotrebi 75 godina, počevši od 1936. Najpre smo ušli u nju. "Penzionisala se" 2011, kao najstarija upotrebljiva podmornica na svetu, a sa sobom je ponela i slike svih ratova kroz koje je pobednički prošla, pa i poslednjeg, Drugog svetskog. Ne možemo da se odlučimo da li je fascinantnija spoljašnjost ili unutrašnjost ovog diva, jer smo, istražujući, u njenoj "utrobi" proveli gotovo pola sata. A tamo je sve - neverovatno. Veliki broj zavrtnjeva, kormilo, merači pritiska, brzine i koječega što ne umemo ni da protumačimo, a kamoli izgovorimo, četiri mesta sa kojih se ispaljuju torpeda, telefon, ogromni kazani za hranu, viseći jednostavni kreveti, ili kapetanski u drvetu i plišu, deluju gotovo novo, kao da su tek malopre napušteni. Samo patina na izlizanim zavrtnjima ukazuje na to koliko puta su okretani u oba smera, polako, u miru, ili hitro, u ratnom stanju. Klaustrofobiju smo počeli da osećamo tek pred kraj, kad nam je kroz glavu prošla misao: "Hoćemo li izroniti već jednom?". Srećom, setismo se da smo na kopnu i uzverasmo se lako uz merdevine koje su nas dovele do svežeg muzejskog vazduha. Onda je usledio izazov, trebalo je preći preko impozantnog drvenog mosta, koji se vijugavo prelama poput nekog okomitog talasa, na visini od 20 i kusur metara. Moguće ga je preći samo ukoliko se čvrsto držite za užad, a stopala postavljate paralelno, postrance, jedno ispred drugog. Barem sad možemo bez lažne skromnosti da kažemo da smo bili na visini zadatka!

Kad pređosmo sve prepreke, poslužena nam je zaslužena večera, na raskošnim stolovima, stidljivo smeštenim među eksponatima, a dezert smo jeli za astalima sa početka priče, zavaljeni u fotelje tokom emitovanja serije, baš kao što bismo i kod kuće, pred televizorom. Ponela nas je snažna muzika, pa smo scenaristu Tonija Sejnta priupitali kakva je njena važnost u seriji, s obzirom na to da ju je pisao čuveni, Emijem nagrađeni, kompozitor Matijas Veber (znan nam po radu na ostvarenjima "Sopranovi", "Liga izuzetnih džentlmena"...).

- Muzika je uvek važna. Bitno je, istovremeno, i kada je imate i kad je nemate. Muzika, takođe, ima legendarni satus. Matijas Veber je sa njom uradio ono što smo mi sa scenariom. Uzeo je kostur teme i iskoristio je, napravivši je zanimljivom - kaže Sejnt.

Nemačkog 29-godišnjeg glumca Rika Okona pitali smo koliko je zahtevna bila priprema uloge kapetana Hofmana:

- Bilo je zabavno, naučio sam mnogo toga novog. Obišao sam nekoliko muzeja, čitao biografije ljudi poput Antona Štelera, koji je komandovao nemačkom podmornicom tokom Drugog svetskog rata, a imali smo i mali kamp u kome smo trenirali i učili kako je napravljena podmornica i kako funkcioniše - otkriva nam Okon.

Po razgovoru, već na ivici snage, ostavljamo podmornicu "EML Lembit" da spava, junake "Podmornice" da odmore do iduće epizode, napuštamo muzej i odlazimo u hladnu, tamnu jesenju talinsku noć. Jer one bele, baltičke, možete videti samo od kraja maja do početka jula. Eto razloga da se vratimo.

KLAUSTROFOBIČAN NEMAC

MLAĐANI Okon priznao nam je da nikada, pre snimanja ove serije, nije bio u podmornici. Međutim, ni sada nije "silazio" u podmorje.

- Sve je rađeno na setu. Zanimljivo je to da je on napravljen u razmeri 1:1. Bilo je klaustrofobično, jer u prostoru nemate samo glumce, već su tu i dve kamere, tonci, cela ekipa, i svi smo se znojili, ali iskustvo je lepo - iskren je mlađani Nemac.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Komentari (1)