Serija kao znak vremena

Piše: Božidar Zečević

12. 06. 2018. u 10:40

Dve igrane serije RTS pokazuju dva različita lica novije srpske prošlosti, oba u pseudoistorijskom ključu

Серија као знак времена

Nebojša Glogovac u "Ravnoj gori"

DA televizijska serija može postati znak vremena po kome će se čitati jedna epoha, potvrdilo je celo subotnje veče 9. juna na prvom programu RTS kada su, jedna za drugom, reprizirane po ko zna koji put epizode "Povratka otpisanih" i "Ravne gore".

Dve igrane serije RTS pokazuju dva različita lica novije srpske prošlosti, oba u pseudoistorijskom ključu. Saga o Prletu i Tihom, uz koju su odrasli naraštaji sada već vremešnih klinaca, još se drži zahvaljujući odličnom akcionom obrascu Ace Đorđevića i igri jedne poletne, možda i najbolje generacije TV glumaca koju smo ikada imali. Serija je bila reprezentativni produkt epohe (1974-75. i 1977-78), uglavnom oslobođene teške partizanštine i ideološkog balasta, ali i dalje u programskim okvirima "tekovina NOB-a".

To što akcioni TV feljton Dragana Markovića i Gordana Mihića nije imao gotovo nikakve veze sa istorijom pokreta otpora u okupiranom Beogradu 1944. nije brinulo ni autore ni gledaoce. Po šemi Liberti Valansa iz istoimenog filma Džona Forda postupila je i tadašnja Televizija Beograd: kad je legenda stvorena, preuzmi legendu! I to je uspelo. Zasnovani na pitkom beogradskom humoru i prepoznatljivim tipovima mangaša sa asfalta, više zabavni nego poučni, "Otpisani" su izrasli u ikonički znak po kome danas pamtimo lagodne sedamdesete godine prošlog veka, kada se živelo drugačije.

Glumački uspon Dragana Nikolića, Voje Brajovića i Ace Berčeka, sjajni stereotipi Steva Žigona i Paje Vuisića, muzika Miće Markovića, koja se i danas može čuti sa mobilnih telefona, stekli su odavno kultni status i izvesnu besmrtnost. I ovakvi, "Otpisani" deluju danas življe nego bilo šta što je u istom žanru napravljeno posle njih.

Scena iz "Otpisanih"

Više od trideset godina kasnije, u sasvim drugačijoj dramskoj formi, serija Radoša Bajića "Ravna gora" (2013-14) htela je da prikaže drugu stranu u srpskom građanskom ratu, ali nije uspela da ode dalje od 1941. Ona se mnogo više oslanjala na istorijske izvore, ali i na sasvim drugačiju dramaturgiju, koja se s vremenom pretvorila u slikovnicu sporog ritma, dugih pasaža i neobjašnjivo praznih hodova.

Osim lika generala Draže Mihailovića, kojim se ozbiljno pozabavio pokojni Nebojša Glogovac, glumci su uglavnom delovali bezbojno, a njihova igra nategnuto i neubedljivo. Ni trunke ikakvog humora (koji je igrao izvesnu ulogu u svakodnevici rata), ravnog i tromog toka, "Ravna gora" nije uspela da obeleži svoje vreme. Pre je depresivno i sušno doba tranzicije obeležilo nju, seriju od koje se očekivalo da preokrene predrasude i dostigne popularnost ranijih uzora.

Dva potpuno suprotna koncepta bude, međutim, asocijacije sasvim drugačije iskustvene prirode. Serije tematizuju gotovo isti period novije srpske istorije. U pitanju su dve suprotne slike, pri čemu ona Prleta i Tihog funkcioniše autentičnije, iako je čista fikcija, koncipirana kao strip i fanzin, a ona Đenerala manje uverljivo, iako je istorijski tačnija. Kakve li je ideje o istom, ratnom vremenu stekao mladi srpski gledalac u subotu uveče, sasvim je drugo pitanje.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Komentari (22)

Miloše moj Miloše...

12.06.2018. 12:00

@Милош - Apsolutno se slažem sa tobom..Otpisani serija koju će verovatno gledati i za 30 godina...odlična muzika, glumci, zaplet, ma sve...Ravna Gora - brzo zaboraviti..sin Dragan još ispade najbolji u toj seriji...

Srboljub

12.06.2018. 11:33

Serija "Otpisani" je zasnovana na istinitim događajima i nije istina da nije imala veze sa realnošću. Ko želi, može da pročita istoimenu knjigu Dragana Markovića. "Ravna Gora" je pokušaj istinitog prikazivanja i zato je dosadna. Istorija borbe ravnogoraca protiv nacista mogla je da stane u jednu dvadesetominutnu epizodu. Ostalo je borba protiv pripadnika NOB-a, šurovanje sa Nemcima, služenje Italijanima i skrivanje po šumama.

Srboljube moj Srboljube...

12.06.2018. 11:59

@Srboljub - Ravnogorci su spasavanjem američkih pilota doprineli savezničkoj pobedi u daleko većoj meri nego partizani za ceo tok rata. Nadalje, pregrupisavanje ravnogoraca 43e prema moru, i razmatranje britanaca da se iskrcaju na balkan zbog prisustva ravnogoraca na terenu, vezalo je ogroman broj nemačkih snaga kada su se na istočnom frontu dešavale ogromne i presuden bitke. Opisi partizanskih borbi sa Nemcima bi stali na stranicu A4 formata...sve ostalo je bratoubilaštvo i revolucija !!!

неимени

12.06.2018. 12:29

@Srboljub - "Отписани" нису базирании на истининтим догађајима нити су историја већ трчкарају око неких истинитих догађаја.. Историја је да је Тито почео ко комуниста али се након рата приклонио енглезима. Дража је од почетка (уз Краља) био енглески човек. Све у свему енглез против енглеза у борби за власт. Партизанима припада захвалност Совјетског Савеза због држања Немачких дивизија у Југославији. Славити ЈВуО на рачун партизана је најблаже речено глупо. Славити Тита је мање глупо, али је и даље глупо.

неимени

12.06.2018. 13:21

@Srboljub - Srboljube moj Srboljube... Савезничкој попбеди? Придонели спасавањем америчких пилота?!? Ти то неку нову историју пишеш и највероватније енглеску где англо саксони побеђују у другом светском рату, а не Совјети. Совјетски Савез је победио Немачку, спасавање англо саксонских пилота је у тој победи битно колико и тај текст који си ти написао. Совјети нису одликовали никога из ЈВуО, то су само англос саксони радили. Енглеско ордење енглеским људима.

pera

12.06.2018. 13:37

@Srboljub - Tačno je da se borba četnika protiv Nemaca može napisati na nekoliko stranica papira ali je tačno da se i borba partizana protiv Nemaca (u Srbiji) može napisati na nekoliko stranica papira. Partizani su napustili Srbiju u drugoj polovini 1941. godine i otišli u Bosnu. Vratili su se u drugoj polovini 1944. godine. Sušta je istina da je u Srbiji postojao građanski rat te da su u toku rata četnici činili strašne zločine nad Srbima u Srbiji (Drugovac, Vranić itd.) a partizani posle rata.

Srboljub

12.06.2018. 14:15

@Srboljub - Sarađivali sa Italijanima i Nemcima, a spašavanjem američkih pilota doprineli savezničkoj pobedi? Licemerno u najmanju ruku. Osim toga, Ravnogorci su čekali da se Ameri iskrcaju na Balkan i donesu nam demokratiju. 60 godina kasnije želja im se ispunila. Hvala, ali nije trebalo.

Srboljub

12.06.2018. 14:21

@Srboljub - Iznošenjem istine, ma kakva ona bila, samo se pomaže svojoj zemlji i narodu. U laži i falsifikatima su kratke noge.

Ruben

13.06.2018. 10:49

@I onda i sada - divan primer razorne moci crvenoustaske demagogije na osrednje primitivnog homo balcanikusa. Zadojen kriminalnom doktrinom i averzijom prema svemu sto ne pripada monoteizmu zagrebackog makroa, on je u nemogucnosti da prihvati filmsku fikciju kao umetnicki izrazaj ; i zanat glumca kao jednu normalnu profesiju.

Moma

12.06.2018. 12:52

@Srboljube,Da istiniti su dogadjaju.Samo vecinu akcija su izveli cetnicki omladinci. A samo jedan deo SKOJ.Kako bio sve je pripisano onima koji su imali vlast posle 1944.

Srboljub

12.06.2018. 14:24

@Tanasko Rajić - Naprotiv, ja se ponosim njime. Samo ne podnosim srbende koje ne vide dalje od nosa i opravdavaju ono što je nemoguće opravdati: kolaboraciju sa okupatorima. Pozdrav svim ljudima koji misle svojom glavom.

nisam bas razumeo

12.06.2018. 17:07

@Tanasko Rajić - Pricate o kolaboraciji komunista i okupatora u periodu maja i juna 1941. ciji su dolazak zdusno pozdravili. Ili o kolaboraciji koja je dosla i kasnije (nakon sto su Nemci usled napada na SSSR preko noci postali okupatori)

Ruben

13.06.2018. 10:50

@Tanasko Rajić - On se uistinu zove Ujkanoljub, ali je zbog pomodarstva promenio ime.

Чикириз

12.06.2018. 13:51

У Београду у току целог периода окупације није било никаквог значајнијег покрета отпора нити неких оружаних акција! Дакле " отписани"су измишљотина али серија јесте динамична за разлику од Равне горе која је катастрофа!

Conte

12.06.2018. 13:59

Jugoslovenski komunisti su došli na vlast ogromnim delom zahvaljujući Sovjetima, odnosno, njihovim pobedama protiv nacista. Kolika je moralno loša ekipa u pitanju jasno govori činjenica da su se tri godine posle stavili na stranu sovjetskih neprijatelja i, kao fol, svojih klasnih neprijatelja. I onda se mi čudimo kako su takvi mogli da naprave grobnicu državi za koju su se kao fol borili?