Goran Bregović: Muzika bez snage da promeni svet

E. V. N.

01. 03. 2018. u 10:15

Kompozitor Goran Bregović o uspehu albuma "Tri pisma iz Sarajeva", svrstavanju uz Mocarta, i koncertu u prestonici. Radujem se Beogradu koji raste, postao je grad kranova

Горан Бреговић: Музика без снаге да промени свет

Foto: N. Babić

USPEH albuma "Tri pisma iz Sarajeva" Gorana Bregovića, koji je objavljen pre dva meseca i najprodavaniji je u Americi na digitalnim servisima "Ajtjunsu" i "Amazonu", iznenadio je našeg proslavljenog kompozitora. Brega nam albumom poručuje da moramo da naučimo da živimo zajedno i poštujemo različitosti, a na pitanje ima li muzika snagu da promeni svet ili je to samo Sizifov posao, vođa "Orkestra za svadbe i sahrane" i nekada najveće jugoslovenske rok grupe "Bijelo dugme", za "Novosti", kaže:

- Verovatno najveći posao koji čeka čovečanstvo u 21. veku je da nauči da živi zajedno. Istorija nam govori da se to rešavalo tako da ubiješ onog koji je različit. U 21. veku to neće biti moguće, moraćemo da naučimo da živimo zajedno. To je dugačak put ka boljem svetu koji treba da se osvetli i svi palimo mala svetla kako bismo to uradili. I vi kao novinar, i ja kao kompozitor, učitelj u školi, policajac na ulici... Muzika, naravno, nema snagu da promeni svet. Ja sam kompozitor i sve što je nezamislivo u politici i u religiji, meni je lako, da spojim sve zajedno, a da zvuči harmonično. Naravno da je utopijski misliti da će svet jednog dana biti onakav kakvim ga kompozitori zamišljaju, kao u muzičkoj partituri, da budu u skladu i duboke i visoke note, i kratke i duge. To je utopija, ali kako bi izgledao ovaj svet da se kroz istoriju nije kretao od utopije do utopije?

Bregović naglašava da bi mu bilo drago da je album bilo kog muzičara sa ovih prostora uspeo da se "progura" malo u Americi i dodaje da su dobrom prodajom "Tri pisma iz Sarajeva" zatečeni ne samo on, već i njegov izdavač "Univerzal":

- Prvi put se desilo da jedno moje izdanje ima galopirajuću osobinu. Ja ne prodajem ploče brzo, već dugo i sporo, jer nemam ništa od tih modernih metoda predstavljanja muzike. Ne snimam spotove, ne gostujem na televiziji, meni treba tri-četiri godine da obiđem svet i predstavim novu ploču.

Pre mesec dana "Njujork tajms" je objavio knjigu španskog ilustratora Rikarda Kavola "101 umetnik koga morate čuti pre nego što umrete", u kojoj se Brega našao rame uz rame sa Mocartom, "Bitlsima", Elvisom Prislijem, Bahom... Pitamo ga koliko mu prijaju svrstavanje uz takve velikane:

- Kad dolazite iz male kulture kakva je naša, pomislite da se desilo čudo, što i jeste, kad "Njujork tajms" objavi knjigu u kojoj je i neko sa Balkana. Uhvatim se ponekad kako uživam u tom čudu.

Beogradska publika će prvi put uživo čuti "Tri pisma iz Sarajeva" na koncertu u "Štark areni" u decembru. Mada je on već mnogo puta izvođen u svetu, Bregi je, veli, više stalo da ga izvodi ovde, nego bilo gde drugde.

- Ja sad pišem dobro, bolje nego ikad i radujem se što ću imati priliku da "Tri pisma iz Sarajeva" izvedem u decembru sa Simfonijskim orkestrom RTS. Koncert je pisan za violine koje se sviraju na tri načina - hrišćanski, klecmer i orijentalni. Sarajevo mi danas izgleda više kao metafora nego ime za grad, jer smo tu videli da dobre komšije danas-sutra mogu da pucaju jedni na druge samo zato što su različitih vera. Sarajevo mi izgleda kao adresa sa koje treba poslati takva tri pisma, u kojima se govori da, kao i u muzici, bez obzira na to što sviramo violinu na različit način ili živimo različito, što su nam religije i kulture drugačije, da muzika može biti skladna, kao možda i ovaj svet, bez obzira na to što je toliko različit.

A, kako Bregi izgleda Beograd, kada, recimo, dolazi u prestonicu avionom "Er Srbije", koji nosi njegovo ime?

- Uvek me raduje kad dođem u prestonicu. I iznova se prijatno iznenadim kako je uhvatio korak sa svetskim metropolama. Na sve strane su kranovi. Beograd se zida, raste, biva sve lepši i uređeniji. Pored Save nema više onog groblja vozova. Tu niče "Beograd na vodi" kao simbol nekog novog i, nadam se, srećnijeg vremena - zaključuje svoju priču muzički globtroter.

IRENIN PRIMER ZA POŠTOVANjE

NA opasku da li bi svet bio bolji da ga vode žene, Bregović odgovara:

- Pada mi na pamet da bi ovih nekoliko hiljada godina civilizacije koju vode muškarci, možda izgledale sasvim drugačije da su je vodile žene. Možda bi nekako uspele, kao što uspevaju u svojoj kuhinji, da stvari urede. Da u skladu budu i hladno i toplo, i kiselo i slatko, i ljuto i slano. Na primer, predsednica moje opštine Savski venac Irena Vujović je, kada je došla na funkciju, išla po komšiluku da nas sve upozna. Imam atelje na Senjaku, dobro pamtim da pre nje to niko nije uradio. Fasinirala me njena želja da uradi nešto korisno za sve nas.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Komentari (2)